Η Αγγλία κέρδισε τη Βοσνία στο St James’ Park – αλλά οι αναπληρωματικοί δεν καταφέρνουν να λάμψουν

By | June 3, 2024

Englands Kapitän Kieran Trippier springt beim 3:0-Sieg seiner Mannschaft gegen Bosnien über einen Gegner <i>(Εικόνα: PA)</i>” bad-src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/PuzNAYIjKRR4AM1McXqTEQ–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTY0MA–/https://media.zenfs.com/en/thecho_00n 415e569f0d7e061377″ src = “https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/PuzNAYIjKRR4AM1McXqTEQ–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTY0MA–/https://media.zenfs.com/en/the_northernf1949060200000000000000000002020020020020002002000020020002002002e 5 69f0d7e061377″/><button class=

Ο αρχηγός της Αγγλίας Kieran Trippier νικά έναν αντίπαλο κατά τη διάρκεια της νίκης 3-0 της ομάδας του επί της Βοσνίας (Εικόνα: PA)

Άνετη νίκη, αλλά όχι ξεκάθαρη δέσμευση για τις ιδιότητες της Αγγλίας πριν από την έναρξη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Σε μια νύχτα που ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ ήλπιζε να δει μερικούς από τους αναπληρωματικούς του να βγαίνουν από τη σκιά, ο προπονητής της Αγγλίας υπενθύμισε τη σημασία των σταρ παικτών του.

Ο Κόουλ Πάλμερ σημείωσε το πρώτο του διεθνές γκολ στην πρώτη του διεθνή εμφάνιση, μετατρέποντας σε πέναλτι λίγο πριν αντικατασταθεί στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ πέτυχε ένα υπέροχο δεύτερο γκολ με βόλεϊ και ο αναπληρωματικός Χάρι Κέιν πέτυχε το 63ο γκολ που απομένει για την Αγγλία.

Ο Eberechi Eze έδειξε τις ικανότητες της ντρίμπλας που φώτισαν το Selhurst Park στο δεύτερο μισό της σεζόν και οι Adam Wharton και Jarrad Branthwaite έκαναν το ντεμπούτο τους στο δεύτερο ημίχρονο, οπότε σίγουρα θα κοιτάξουν πίσω την επίσκεψη της Αγγλίας στο Tyneside με αγάπη.

Ωστόσο, για την πλειοψηφία του sold-out πλήθους στο St James’ Park, δεν ήταν μια βραδιά που θα θυμούνται για πολύ. Αλλά αυτό δεν θα έχει σημασία αν η ομάδα του Σάουθγκεϊτ λάμψει στη Γερμανία αργότερα αυτόν τον μήνα, όταν τα πράγματα θα αρχίσουν πραγματικά.

Αν και ο χθεσινοβραδινός αγώνας ανακοινώθηκε ως ο πρώτος από τους δύο προ-ευρωπαϊκούς αγώνες προθέρμανσης, στην πραγματικότητα μόνο τρία μέλη της ομάδας που αγωνίστηκε στο Σεντ Τζέιμς έχουν ρεαλιστικές πιθανότητες να παίξουν στην ομάδα που θα παίξει στις 16 Ιουνίου στην Αγγλία. Το εναρκτήριο παιχνίδι στον Γ’ όμιλο θα είναι με τη Σερβία.

Ο Τζόρνταν Πίκφορντ έχει καθιερωθεί ως ο νούμερο ένα τερματοφύλακας της Αγγλίας και για μια φορά ο Wearsider αποδοκιμάστηκε μόνο σποραδικά όταν παρατάχθηκε στο Tyneside. Αλλά ακόμη και αυτό ήταν απογοητευτικό σε μια νύχτα που η πίστη στο κλαμπ έπρεπε να είχε παραμεριστεί.

Ο Kieran Trippier διαβεβαιώθηκε για ένα πολύ θερμότερο καλωσόρισμα καθώς κυβερνούσε τη χώρα του στο εσωτερικό του. Και το γεγονός ότι ο αμυντικός της Νιούκαστλ έπαιξε ως αριστερό μπακ και όχι στην πιο φυσική του θέση στα δεξιά επιβεβαιώνει την ιδιότητά του ως ο πιο πιθανός βασικός στην αριστερή πλευρά της τετράδας στη Γερμανία, εάν ο Λουκ Σο δεν καταφέρει να ξεπεράσει τον τραυματισμό του.

Δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι ο Alexander-Arnold θα ξεκινήσει κόντρα στη Σερβία, αλλά με τους Jordan Henderson και Kalvin Phillips να απομακρυνθούν οριστικά από την ομάδα, υπάρχει ένα κενό στην καρδιά της πρώτης επιλογής της μεσαίας γραμμής της Αγγλίας δίπλα στον Declan Rice.

Ο Kobbie Mainoo θα μπορούσε να καλύψει τον ρόλο μετά τη σεζόν του στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ φαίνεται να έχει ανησυχίες για τη θέση του εφήβου. Η γενεαλογία του Alexander-Arnold ως μπακ σημαίνει ότι η αμυντική πλευρά του παιχνιδιού πρέπει να είναι πιο εύκολη για αυτόν, αλλά μπορεί επίσης να ευδοκιμήσει ως μέσος σε μια μεγάλη διοργάνωση;

Η χθεσινή εμφάνιση ήταν μια ευκαιρία να επιδείξει τις ικανότητές του και το ακριβές τελείωμα που τελικά διπλασίασε το προβάδισμα της Αγγλίας συνοδεύτηκε από τρεις ή τέσσερις μακρινές πάσες σήμα κατατεθέν του παίκτη της Λίβερπουλ. Ίσως αποκαλυπτικό, ωστόσο, ο Αλεξάντερ-Άρνολντ ήταν πιο αποτελεσματικός αφού τοποθετήθηκε στο δεξί μπακ στο δεύτερο ημίχρονο.

Εκτός από τους Πίκφορντ, Τρίπιερ και Αλεξάντερ-Άρνολντ, οι υπόλοιποι παίκτες της Αγγλίας ήταν σχεδόν βέβαιο ότι διεκδικούσαν μια θέση στην τελική ομάδα των 26 παικτών, την οποία ο Σάουθγκεϊτ πρέπει να υποβάλει στην UEFA μέχρι τα μεσάνυχτα της Παρασκευής.

Στην άμυνα, ο Marc Guehi και ο Lewis Dunk είναι πιθανό να ξεπεράσουν τους λιγότερο έμπειρους Branthwaite και Jarell Quansah, αλλά ο Ezri Konsa, ο χθεσινός δεξιός μπακ, θα μπορούσε να είναι στη λίστα υποβιβασμού. Σε μια θέση όπου η Αγγλία είναι ιδιαίτερα ανεκτή, αυτή δεν ήταν μια επίδοση που δικαιολογούσε την ένταξη του στην αποστολή για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Ο Conor Gallagher πρέπει να πάρει μια θέση στη μεσαία γραμμή, η εξαιρετική σεζόν του Palmer στην Chelsea σίγουρα του εγγυάται μια θέση στο αεροπλάνο και ο Ollie Watkins φαίνεται τώρα να έχει καθιερωθεί ως το νούμερο δύο που προτιμά ο Southgate μετά τον Harry Kane.

Jarrod Bowen και Eze; Θα μπορούσαν κάλλιστα να ανταγωνιστούν τον Anthony Gordon, ο οποίος έχασε το χθεσινό παιχνίδι λόγω τραυματισμού, αλλά θα πρέπει να είναι διαθέσιμος για τον αγώνα της Παρασκευής με την Ισλανδία, και τον Jack Grealish για μια θέση στην ομάδα των 26 παικτών. Ο Εζέ ήταν ο καλύτερος από τους δύο στο μεγαλύτερο μέρος του χθεσινού παιχνιδιού.

Δεδομένης της μπερδεμένης αρχικής ενδεκάδας της Αγγλίας, δεν πρέπει να προκαλεί έκπληξη το γεγονός ότι το παιχνίδι των γηπεδούχων δεν είχε σε μεγάλο βαθμό ρευστότητα.

Ο Γουάτκινς θα μπορούσε να τα πάει καλύτερα όταν πήρε μια μεσαία μπάλα από τον Πάλμερ στο ένατο λεπτό και σούταρε κατευθείαν στον Βόσνιο τερματοφύλακα Νίκολα Βασίλι. Κοντά ήταν και το σουτ του Γκάλαχερ από τη γωνία του πέναλτι, που πέταξε πάνω από την εστία.

Αλλά αυτό ήταν σχετικά με το δράμα στο πρώτο ημίχρονο, εκτός από μερικές εντυπωσιακές ντρίμπλες από τον Εζέ που ζωντάνεψαν έναν κατά τα άλλα άψυχο αγώνα.

Στην πραγματικότητα, η Βοσνία είχε την καλύτερη ευκαιρία πριν την ανάπαυλα, αλλά της διέκοψε ένα θεμελιώδες αμυντικό λάθος που έχει ταλαιπωρήσει την Αγγλία σε αμέτρητα τουρνουά. Η πάσα του Γκουέχι από την άμυνα πήγε κατευθείαν στον Χάρις Χαϊραντίνοβιτς, αλλά το σουτ του Βόσνιου μέσου πέρασε ελάχιστα άουτ.

Για να είμαστε δίκαιοι, η Αγγλία αύξησε το ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ενώ η μπάλα του Αλεξάντερ-Άρνολντ οδήγησε τον Πάλμερ στη μεγάλη περιοχή, το σουτ του επιθετικού της Τσέλσι ξέφυγε. Όταν ο Μπόουεν έριξε άλλη μια μπάλα στο μονοπάτι του Πάλμερ λίγες στιγμές αργότερα, παρουσιάστηκε άλλη μια ευκαιρία για σουτ. Αλλά ο Πάλμερ άργησε πολύ να βγάλει το σουτ του και η ευκαιρία χάθηκε. Ο Σάουθγκεϊτ γύρισε στον πάγκο του απογοητευμένος, νιώθοντας ξεκάθαρα ότι μια άμεση προσπάθεια θα ήταν καλύτερη επιλογή.

Μετά από μια ώρα, όμως, παρουσιάστηκε στον Πάλμερ μια ευκαιρία που δεν ήθελε να χάσει. Ο Μπέντζαμιν Ταχίροβιτς τράβηξε τον Κόνσα σε κόρνερ και παρόλο που η παράβαση αρχικά δεν αναγνωρίστηκε, η αναθεώρηση του VAR κατέληξε σε πέναλτι. Ενώ ο Κέιν περίμενε στην πλάγια γραμμή για να γίνει αλλαγή, ο Πάλμερ νευρίασε για να βυθίσει τη μπάλα στην κάτω γωνία.

Το γκολ του Alexander-Arnold ήρθε με ένα ακριβές βολέ από τη σέντρα του Grealish πέντε λεπτά αργότερα, και ο Kane απέδειξε τέσσερα λεπτά αργότερα ότι τα κυνηγετικά του ένστικτα είναι τόσο δυνατά όσο ποτέ. Το σουτ του Τζέιμς Μάντισον αποκρούστηκε κατά λάθος από τον Κόνσα, αλλά η μπάλα έπεσε στα πόδια του Κέιν, ο οποίος εκτόξευσε την μπάλα στην εστία.