<span>Φωτογραφία: Jan Woitas/AP</span>” src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/JshrBiIl.kGey_c_Bpd0HQ–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfs.com_779758000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 9 cee2b0603f” δεδομένα src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/JshrBiIl.kGey_c_Bpd0HQ–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfs.com/en/theguardian ce e2b0603f”/></div>
</div>
</div>
<p><figcaption class=Φωτογραφία: Jan Woitas/AP

Ένιωσα σαν μια από αυτές τις σπάνιες στιγμές όλα ΑΣΕ ΚΑΤΩ ΤΑ μαλλιά σου. Ο Τσάμπι Αλόνσο, συνήθως με τόση αυτοπεποίθηση, έτρεξε κάτω από τη γραμμή επαφής και γλίστρησε, αποφεύγοντας ελάχιστα μια πτώση στην τρελή συνέχεια του νικητή της Μπάγερ Λεβερκούζεν επί της RB Leipzig όταν ο Πιέρο Χινκαπιέ μπήκε στο πίσω δοκάρι και ένας άλλος σπουδαίος. Το αναπόφευκτο στημένο σώθηκε. από τον Alex Grimaldo.

Ας ελπίσουμε ότι ο προπονητής είχε βρει περισσότερη σταθερότητα στα παπούτσια του το απόγευμα της Κυριακής, όταν το Σαββατοκύριακο της Λεβερκούζεν έφερε ένα συμπέρασμα που δεν είχε τολμήσει ποτέ να ονειρευτεί. Η Βέρντερ Βρέμης, που απέτυχε να νικήσει την Μπάγερν Μονάχου σε 32 προσπάθειες σε όλες τις διοργανώσεις από τον Σεπτέμβριο του 2008 (και κατάφερε μόλις τρεις ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα), κέρδισε στο Allianz Arena δίνοντας στους Werkself προβάδισμα επτά πόντων στην κορυφή.

Σχετίζεται με: Ο Maignan και το Milan δείχνουν ότι οι διακηρύξεις και τα πρωτόκολλα δεν θα τερματίσουν τον ρατσισμό | Νίκι Μπαντίνι

Μπορεί πραγματικά το νικητήριο γκολ του Λεβερκούζεν να θεωρηθεί σπάνια ευκαιρία, παρά την εύλογα ξέφρενη αντίδραση του Αλόνσο στο καθοριστικό γκολ του Χινκαπιέ; Ίσως όχι πια. Αυτό ήταν το δεύτερο συνεχόμενο γκολ καθυστερήσεων για δεύτερο συνεχόμενο Σάββατο και νίκη σε δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι της Μπουντεσλίγκα από την επανέναρξη της σεζόν το 2024.

Για τους θεατές του Werkself υπήρχε μια ξεκάθαρη αίσθηση του déjà vu σε ένα παιχνίδι που ήταν σε μεγάλο βαθμό παρόμοιο με το τελευταίο παιχνίδι χωρίς νίκη, το ισόπαλο 1-1 στη Στουτγάρδη στα μέσα Δεκεμβρίου. Η συγκίνηση ήταν έκδηλη στα πρώτα στάδια της Red Bull Arena, καθώς η Λειψία, ταραχοποιημένη από την εντός έδρας ήττα της περασμένης εβδομάδας από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, συγκέντρωσε πραγματικά τους αήττητους επισκέπτες της. Ο Marco Rose έχει αξιοζήλευτη ποιότητα και ίσως το στολίδι της τρέχουσας συλλογής του, ο Xavi Simons, έδωσε στους γηπεδούχους το προβάδισμα σηκώνοντας την μπάλα σαν μαριονέτα σε ένα κορδόνι γύρω από έναν διασκεδαστικό Florian Wirtz και Exequiel Palacios πριν πάρει την μπάλα μακριά. Λούκας Χραντέκι. Την περίοδο πριν και μετά από αυτό το γκολ, όταν ο Μπέντζαμιν Σέσκο δημιούργησε κάθε είδους προβλήματα στον κατά τα άλλα ήρεμο Τζόναθαν Ταχ, η Λεβερκούζεν κρέμονταν από τα νύχια τους.

Όμως, όπως και στη Στουτγάρδη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με ανανεωμένο σθένος και απέδωσαν με το είδος του επείγοντος που υποδηλώνει ένα πύραυλο ημιχρόνου από έναν λιγότερο αστικό προπονητή. Η Λεβερκούζεν ισοφάρισε γρήγορα, με τον αναπληρωματικό Nathan Tella να καταβροχθίζει ένα ελκυστικό drive του Grimaldo, και παρόλο που το μομέντουμ διακόπηκε για λίγο από ένα γκολ της Λειψίας μετά από μια αντεπίθεση που ενορχηστρώθηκε από τον Simons και τελείωσε από τον Loïs Openda, η ομάδα του Alonso ήταν ασταμάτητη. Ο Ταχ ισοφάρισε από ένα κόρνερ και δημιούργησε τη βάση για τους όψιμους ηρωισμούς του Hincapié.

Εδώ λοιπόν ήταν και πάλι η Λεβερκούζεν, επιδεικνύοντας την υπεροχή και την ικανότητά της τραγουδήθηκε-froidΟ Tella μπήκε επειδή ο Jeremie Frimpong, ο οποίος είχε σχεδόν την ίδια επιρροή στα δεξιά αυτή τη σεζόν με τον αντίπαλό του Grimaldo στα αριστερά, δεν ήταν διαθέσιμος με τραυματισμό στον μηρό και έπρεπε να φύγει από το γήπεδο. Η εμφάνισή του στο πρώτο ημίχρονο ήταν τόσο ξαφνική που δεν είχε την ευκαιρία να ζεσταθεί ή, όπως αποδείχτηκε, να ντυθεί σωστά. «Ξέχασα τη φανέλα μου στα αποδυτήρια», είπε αμήχανα στο ESPN στη συνέχεια. “Κάποιος έπρεπε να το πάρει για μένα.” Ένας εμφανώς στενοχωρημένος Αλόνσο είχε συγχωρήσει τον Τέλα όταν ρωτήθηκε γι’ αυτό αργότερα και επαίνεσε τον πρώην παίκτη της Σαουθάμπτον. «Σήμερα ήταν ένα Κορυφαίο παιχνίδι [‘Big Match’] «Δεν είναι εύκολο να μπεις στο γήπεδο μετά από 30 λεπτά και να πετύχεις την απαραίτητη ένταση», τόνισε ο Αλόνσο. «Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι από αυτόν».

Σχετίζεται με: Ο Βιέιρα κάνει το νεαρό Στρασβούργο να κοιτάζει ψηλά μετά την κρουαζιέρα Coupe de France | Έρικ Ντέβιν

Ο Αλόνσο πρέπει να ευχαριστήσει την τύχη του που ο Τέλα, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στη Νιγηρία μόλις τον Νοέμβριο, δεν επιλέχθηκε για το Κύπελλο Εθνών Αφρικής λόγω της απίστευτης επιθετικής αρμάδας των Super Eagles. Το τουρνουά έχει ήδη βγάλει τέσσερις παίκτες από την πρώτη του ενδεκάδα (όχι ότι έχει παραπονεθεί γι’ αυτό, σε αντίθεση με μερικούς από τους πιο έμπειρους προπονητές συναδέλφους του). Ένας από αυτούς, ο Victor Boniface, θα μείνει εκτός πολύ καιρό μετά το τέλος του Afcon λόγω σοβαρού τραυματισμού στον μηριαίο και με τον Palacios εκτός για αυτό το παιχνίδι και μη διαθέσιμο “προς το παρόν”, η Λεβερκούζεν είναι τεταμένη. Αν το Νεβερκούζεν Το προβάδισμα μειώνεται υπό τον Αλόνσο και η αυξανόμενη λίστα τραυματισμών είναι αυτή τη στιγμή η μεγαλύτερη απειλή για τη μάχη του τίτλου τους.

Ωστόσο, η ρύθμιση του επόμενου ανθρώπου είναι σε πλήρη ισχύ. «Ήμασταν λίγο απογοητευμένοι με το πρώτο γκολ και μετά τραυματίστηκε και ο Τζέρι», είπε ο Τέλα. «Ήταν ένα μεγάλο πισωγύρισμα για όλη την ομάδα γιατί είναι τόσο σημαντικό, αλλά μου έδωσε την ευκαιρία να μπω στο παιχνίδι». Οι ευκαιρίες είναι ακριβώς αυτό που η Λεβερκούζεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τόσο καλά αυτή τη στιγμή. Χωρίς δικαιολογίες, μόνο αποτελέσματα.

Μ’γκλάντμπαχ 1:2 Άουγκσμπουργκ, Μπάγερν 0:1 Βέρντερ Βρέμης, RB Λειψία 2:3 Λεβερκούζεν, Κολωνία 0:4 Ντόρτμουντ, Ντάρμσταντ 2:2 Άιντραχτ Φρανκφούρτης, Φράιμπουργκ 3:2 Χόφενχαϊμ, Χάιντενχαϊμ 1:1 Βόλφχουμ -0 Στουτγάρδη

θέματα συνομιλίας

• Έτσι, η έκπληξη της Μπάγερν ήταν ένα μεγάλο μπόνους για τον Alonso and Co., αλλά ας το ακούσουμε και για τη Βέρντερ. Εξαιρετικά οργανωμένοι από τον Ole Werner, ήταν επικίνδυνοι καθ’ όλη τη διάρκεια, και ο τερματοφύλακας Michael Zetterer αμύνθηκε επίσης όταν χρειαζόταν. Το νικητήριο γκολ – μια λαμπρή σόλο προσπάθεια από τον Μίτσελ Βάιζερ – ήταν ένας προσωπικός θρίαμβος για τον 29χρονο. Λόγω του ντεμπούτου του ως έφηβου αστέρι στην FC Bayern στα χέρια του Pep Guardiola και της έλλειψης απόδοσης στο Leverkusen, ο Weiser λήγει στο τέλος της σεζόν.

• Ο νέος προπονητής της FC Cologne, Timo Schultz, θαύμασε πώς η ομάδα του κατάφερε 19 σουτ κόντρα στην φιλοξενούμενη Μπορούσια Ντόρτμουντ και τελείωσε το παιχνίδι με ψεύτικο σκορ 4-0, αλλά στην πραγματικότητα η διαφορά στην κατηγορία επίθεσης μεταξύ των δύο ομάδων ήταν τρομακτική. . Ο Εφζέ είχε δύο καλά γκολ στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά αυτό ήταν για μια ομάδα που σημείωσε πενιχρά έντεκα γκολ σε ολόκληρη τη σεζόν της Μπουντεσλίγκα. Δύο από τον Donyell Malen και μια καλή συνεισφορά από τον Jadon Sancho στο πρώτο του παιχνίδι πίσω, κερδίζοντας ή δημιουργώντας (ανάλογα με την άποψή σας) ένα πέναλτι που σημείωσε ο Niklas Füllkrug, σφράγισαν το παιχνίδι πολύ πριν το γκολ του Youssoufa Moukoko στην καθυστέρηση. Δύο νίκες και δύο ήττες η καθεμία για Στουτγάρδη και Λειψία εκτόξευσαν την BVB κατευθείαν στην πρώτη τετράδα μετά τα Χριστούγεννα.

• Η Στουτγάρδη δεν πέτυχε νικητήριο γκολ από τον Μάτους Μπέρο στο Μπόχουμ κάτω από ασυνήθιστες συνθήκες. Το διάλειμμα του ημιχρόνου διήρκεσε 45 λεπτά, καθώς οι διαπραγματεύσεις για την αφαίρεση ενός πανό φιλοξενουμένων οπαδών που εμπόδιζε μια έξοδο κινδύνου απείλησαν για λίγο να εγκαταλείψουν το παιχνίδι. Η χαοτική άμυνα που επέτρεψε το γκολ του Μπέρο υποδήλωνε μια ομάδα που είχε κρυώσει κατά την καθυστέρηση.

• Πολύ πιο αποτελεσματική ήταν η διαδικασία κατά την οποία ο Ούγγρος αμυντικός Attila Szalai μετακόμισε στη Φράιμπουργκ ως δανεικός για το υπόλοιπο της σεζόν, αφού κάθισε στον πάγκο της Χόφενχαϊμ στη νίκη του νέου του συλλόγου με 3-2 το Σάββατο. «Ήταν μια περίεργη κατάσταση», δήλωσε ο αθλητικός διευθυντής της Φράιμπουργκ, Κλέμενς Χάρτενμπαχ. «Ο Ατίλα υπέγραψε το συμβόλαιο στο γραφείο μας ενώ φορούσε ακόμα τη φόρμα του στη Χόφενχαϊμ και πέντε λεπτά αργότερα φορούσε ρούχα Φράιμπουργκ για τη φωτογραφία και το βίντεο».