Συλλογή του Κυπέλλου Αγγλίας: Ο Βάρντι σε καλό δρόμο για τη νίκη της Λέστερ καθώς ο Αργκάιλ κέρδισε τη Λιντς

By | January 28, 2024

<span>Φωτογραφία: Michael Regan/Getty Images</span>” src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/avg8T_WyQ3D7PLfGPtvHRA–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfs.com_761580000000000000000000001 1 9d304e2fb1″ data-src = “https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/avg8T_WyQ3D7PLfGPtvHRA–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfs.com/en/theguardian 30 4e2fb1″/></div>
</div>
</div>
<p><figcaption class=Φωτογραφία: Michael Regan/Getty Images

Ο Τζέιμι Βάρντι σημείωσε το πρώτο του γκολ από τον Νοέμβριο, καθώς η κορυφαία Λέστερ της Τσάμπιονσιπ άντεξε σε μια καταιγίδα από την Μπέρμιγχαμ, μια αδύναμη ομάδα στην ίδια κατηγορία, για να φτάσει στον πέμπτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας με νίκη 3-0 στο King Power Stadium.

Η Μπέρμιγχαμ, αήττητη σε τέσσερα παιχνίδια από τότε που ο Τόνι Μάουμπρεϊ ανέλαβε τον Γουέιν Ρούνεϊ, είχε κυριαρχήσει στις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Ο Jay Stansfield χτύπησε το δοκάρι και ο Jakub Stolarczyk, ο τερματοφύλακας της Leicester, χρειάστηκε να κάνει πέντε αποκρούσεις στα πρώτα 45 λεπτά.

Σχετίζεται με: Ο Ζοάο Πέδρο σημειώνει χατ-τρικ καθώς η Μπράιτον κέρδισε τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ σε μια πανδαισία γκολ

Αφού ο Ένζο Μαρέσκα, ο προφανώς αυθόρμητος προπονητής της Λέστερ, έκανε τρεις αλλαγές στο ημίχρονο, φέρνοντας τους Τζέιμς Τζάστιν, Ρικάρντο Περέιρα και Κέισι ΜακΑτίερ, η παλιά ομάδα των Μαρκ Ολμπράιτον (34) και Βάρντι (37) ήταν που έλυσαν το αδιέξοδο μετά. δύο λεπτά μετά το δεύτερο ημίχρονο. Η σέντρα του βετεράνου εξτρέμ από τη δεξιά πτέρυγα βρήκε έναν αμαρκάριστο Βάρντι, ο οποίος έγνεψε στο πρώτο του γκολ στο FA Cup από το 2018. Σύντομα του αρνήθηκαν ένα δεύτερο γκολ όταν υψώθηκε η σημαία του οφσάιντ.

Port Vale έχουν ορκιστεί να αντιμετωπίσουν έναν οπαδό που έτρεξε στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να αντιμετωπίσει τον διαιτητή Κρεγκ Χικς κατά τη διάρκεια της εντός έδρας ήττας 1-0 από την κορυφαία Πόρτσμουθ στο Βέιλ Παρκ.

Ο Χικς καταλόγισε ένα πέναλτι στο 88ο λεπτό στους φιλοξενούμενους καθώς ο Κόνορ Γκραντ κατέβασε τον Αμπού Καμάρα και ο Κόλμπι Μπίσοπ έκανε μετατροπή για να κρατήσει τον Πομπήι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι οπαδοί των γηπεδούχων ήταν έξαλλοι γιατί νόμιζαν ότι είχαν σκοράρει ένα φάουλ δευτερόλεπτα πριν. Ένας οπαδός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και κυνήγησε τον διαιτητή πριν επέμβει το προπονητικό επιτελείο στο πλάι.

Σε δήλωση της Πορτ Βέιλ ανέφερε: «Η ποδοσφαιρική λέσχη Πορτ Βέιλ καταδικάζει τις ενέργειες του ατόμου που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο κατά τη διάρκεια του σημερινού αγώνα με την Πόρτσμουθ».

«Θα συνεργαστούμε με τις αρμόδιες αρχές για να διασφαλίσουμε ότι το θέμα και το άτομο αντιμετωπίζεται με μια προσέγγιση μηδενικής ανοχής. Υπενθυμίζουμε σε όλους τους φιλάθλους ότι η είσοδος στον αγωνιστικό χώρο είναι ποινικό αδίκημα».

Μπόλτον πέρασε στη δεύτερη θέση, δύο βαθμούς πίσω από τον Πομπήιο, μετά τη νίκη με 4-1 στον Πομπήιο Καρλάιλ. Τα γκολ των Zachary Ashworth και Edmond-Paris Maghoma μέσα σε πέντε λεπτά έφεραν τους φιλοξενούμενους μπροστά στο ημίχρονο. Ο Τζόρνταν Γκίμπσον σκόραρε πριν ο Κάιλ Ντέμπσεϊ και ο αναπληρωματικός Ναθαναέλ Ογκμπέτα ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις.

Peterborough έπεσε στην τρίτη θέση μετά από ισοπαλία χωρίς γκολ Λίνκολν. Προέκυψε ένα καθυστερημένο γκολ από τον Τζέιμς Κόλινς Καπέλο ημίψηλο νίκη με 2-1 Τσέλτεναμ να παραμείνουν στο ίδιο επίπεδο στους βαθμούς με τον Posh. Ο Λίαμ Σέρκομπ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους πριν ο Μαξ Μπερντ ισοφαρίσει με ένα φάουλ στην ώρα και ο Κόλινς σκόραρε εννέα λεπτά πριν.

πέμπτος Barnsley ηττήθηκαν εντός έδρας με 2-1 Έξετερενώ Οξφόρδη γνώρισε τη δεύτερη σερί ήττα με ήττα 1:3 Μπρίστολ Ρόβερς. Stevenage ήρθε από πίσω για να κερδίσει με 3-2 Χονδρόπανο με ένα καθυστερημένο γκολ από τον αναπληρωματικό Λούις Τόμπσον.

Χωρίς διαχειριστή Τσάρλτον έδωσε ισοπαλία 1-1 στα πλέι οφ Μπλάκπουλεξασφάλισε αυτογκόλ του Μάρβιν Εκπιτέτα στο δεύτερο ημίχρονο.

Κάτω κλαμπ Φλίτγουντ κράτησε ισοπαλία 2-2 Wycombeόπου έπαιξαν το δεύτερο ημίχρονο με 10 παίκτες αφού ο Promise Omochere – που είχε σκοράρει προηγουμένως – αποβλήθηκε για δεύτερη κράτηση λίγο πριν το ημίχρονο.

Cambridge ισοπαλία 0-0 με Μπάρτον, του οποίου ο μέσος Steve Seddon αποβλήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο μετά από δύο γρήγορες κρατήσεις. Οι Daniel Udoh και Cheyenne Dunkley πέτυχαν τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο Shrewsbury Κτύπημα Νορθάμπτον 2-0 αποδυναμώνοντας ΑΝΑΓΝΩΣΗ ισοπαλία 1:1 με Leyton Orient.

Αυτό δεν είχε καμία επίδραση στην Μπέρμιγχαμ, καθώς συνέχισαν να ρίχνουν σουτ προς την εστία της Λέστερ, για να δεχτεί άλλο ένα γκολ στο 72ο λεπτό. Ο Γιουνούς Ακγκούν, δανεικός από τη Γαλατασαράι, εκτόξευσε με πύραυλο τον Τζον Ράντι από την άκρη της περιοχής του πέναλτι, διπλασιάζοντας το προβάδισμα των γηπεδούχων.

Η φωτιά του Μπέρμιγχαμ είχε πλέον σβήσει και αφέθηκε στον Ντένις Πράετ να ολοκληρώσει τη νίκη με ένα ωραίο τελείωμα από το cut-back του Τομ Κάνον με δύο λεπτά να απομένουν.

Σε άλλο ένα συνεχόμενο παιχνίδι για το Πρωτάθλημα, η Λιντς κυριάρχησε στο Πλίμουθ στο πρώτο ημίχρονο στην Έλαντ Ρόουντ, αλλά έπρεπε να συμβιβαστεί με την ισοπαλία 1-1. Η κεφαλιά του Georginio Rutter ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Argyle, Conor Hazard, σε μια έξυπνη απόκρουση και στη συνέχεια ο ίδιος επιθετικός της Leeds είδε τη σέντρα του να αναπηδά από το οριζόντιο δοκάρι. Ο Αζάρ έκανε άλλη μια εξαιρετική απόκρουση στο πρώτο ημίχρονο, αυτή τη φορά από τον Βίλφριντ Γκνόντο.

Στο 31ο λεπτό, ο Jaidon Anthony, δανεικός από τη Bournemouth, σημείωσε ένα γκολ για τη Leeds, ολοκληρώνοντας ένα σόλο σλάλομ μέσα από την άμυνα του Plymouth με ένα δυνατό σουτ με το δεξί και στη συνέχεια πανηγύρισε τη μπάλα με ένα συγκινητικό φόρο τιμής στην πρόσφατα εκλιπούσα μητέρα του. Ο διαιτητής, ο Lewis Smith του Lancashire, τον πέταξε έξω επειδή έβγαλε τη φανέλα του για να αποκαλύψει το μήνυμα.

Στόκπορτ διεύρυνε το προβάδισμά της στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με νίκη 5-1 Ντόνκαστερ. Ο Πάντι Μάντεν σκόραρε δύο φορές καθώς η Κάουντι εκμεταλλεύτηκε πλήρως τη δράση της Ρέξαμ για το Κύπελλο Αγγλίας για να ξεπεράσει πέντε βαθμούς.

Μάνσφιλντ δεν μπόρεσε να κερδίσει έδαφος μετά την ήττα με 1-2 στο AFC Γουίμπλεντον, όπου τελείωσαν με εννέα άνδρες. Ο αμυντικός των Stags Τζόρνταν Μπάουερι δέχθηκε κόκκινη κάρτα μετά από 20 λεπτά και στη συνέχεια ο Στίβεν Κουίν αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις πριν ο Ρόναν Κέρτις σκοράρει τον καθυστερημένο νικητή.

ΚρουΗ ώθηση της ανόδου επηρεάστηκε επίσης μετά την εντός έδρας ήττα με 2-3 Σάλφορντ, με τον Ματ Σμιθ να πετυχαίνει χατ-τρικ. Τα καθυστερημένα γκολ των Μάικλ Ουίλιαμς και Άλεξ Γκίλμπι βοήθησαν MK Dons εξασφάλισε τη νίκη με 2-1 Gillingham.

Νοτς ΚομητείαΩστόσο, μετά το ισόπαλο 1-1 εντός έδρας, το σερί χωρίς νίκη επεκτάθηκε σε τέσσερις αγώνες Καρότσιαπου καταλαμβάνει την τέταρτη θέση.

Νέος Forest Green Rovers Το πρώτο του παιχνίδι ως υπεύθυνος του μάνατζερ Στιβ Κοτερίλ έληξε με εντός έδρας ήττα 1-0 Accrington. Το γκολ του Άρθουρ Ρεντ προέκυψε Κόλτσεστερ νίκη με 1-0 Morecambe, μια πρώτη νίκη για το νέο διευθυντικό δίδυμο Danny και Nicky Cowley. Αλλού-κάπου αλλού, Walsall Και Σάτον Ισοπαλία 1:1, Σουίντον Κτύπημα Μπράντφορντ 2:0 και Τρανμίρ κέρδισε με 2:1 Γκρίμσμπι.

Η Λιντς απέτυχε να μετατρέψει την εδαφική της κυριαρχία σε ξεκάθαρο προβάδισμα και ο αναπληρωματικός του δεύτερου ημιχρόνου Adam Randell ολοκλήρωσε μια ολική αντεπίθεση για να περάσει στον Ilan Meslier αφού ο Matt Butcher Mustapha Bundu, ένας άλλος αναπληρωματικός, στο Depth είχε στείλει αριστερά.

Η Πλίμουθ πέτυχε το γκολ της στο 73ο λεπτό ενώ ο Ίαν Φόστερ, που διορίστηκε αυτόν τον μήνα, έκανε αλλαγές.

Σε ένα ταραχώδες τελείωμα, ο Πάτρικ Μπάμφορντ, ένας καθυστερημένος αναπληρωματικός, δεν δέχθηκε πάσα από τον Τζούνιορ Φίρπο από τον εξαιρετικό Αζάρ, ο οποίος είχε κάνει μια σειρά από μεγάλες αποκρούσεις. Η επανάληψη σημαίνει ότι η Λιντς θα πρέπει να κάνει δύο μακρινά ταξίδια στο Ντέβον τον Φεβρουάριο: ένας αγώνας Πρωταθλήματος μεταξύ των συλλόγων έχει προγραμματιστεί για τις 17 Φεβρουαρίου, η οποία θα ξεκινήσει το μεσημέρι του Σαββάτου. Ένα επιπλέον παιχνίδι θα είναι μια ανεπιθύμητη προσθήκη στον φόρτο εργασίας της Λιντς, καθώς αγωνίζονται για μια θέση αυτόματης προώθησης.