Ross County 3 Rangers 2: Η ιστορική νίκη δίνει στη Σέλτικ ένα προβάδισμα στην κούρσα του τίτλου

By | April 14, 2024

Rangers-Manager Philippe Clement kann seine Frustration während des entscheidenden Premiership-Spiels gegen Ross County heute Nachmittag in Dingwall nicht verbergen <i>(Εικόνα: PA)</i>“Bad-src =” https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/6mbeqskgjyspfq4wju1w–/yxbwawq9aglnagxhbmrlcjt3ptk2mdtopty0ma-/https://Media.zenfs.com/en/herald354A34A8 900DB “SRC = “https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/6mbeqskgjyspfq4wju1w-/yxbwawq9aglnagxhbmrlcjt3ptk2mdtopty0ma-/https:/en/Herald_scotland_35d4d4d4d40D6B94”</div>
</div>
</div>
<p><figcaption class=Ο προπονητής της Ρέιντζερς, Philippe Clement δεν μπορεί να κρύψει την απογοήτευσή του κατά τη διάρκεια του κρίσιμου αγώνα της Premiership εναντίον της Ross County στο Dingwall σήμερα το απόγευμα. (Εικόνα: PA)

Η ROSS County κατέγραψε μια ιστορική νίκη επί της Ρέιντζερς στο Global Energy Stadium σήμερα το απόγευμα, ενισχύοντας σημαντικά τις πιθανότητές της να παραμείνουν με ασφάλεια στην Πρέμιερ Λιγκ και δίνοντας στην Σέλτικ το προβάδισμα στην κούρσα του τίτλου της Σκωτίας.

Η ομάδα του Philippe Clement προηγήθηκε στο 15ο λεπτό όταν ο αρχηγός του Don Cowie Jack Baldwin γύρισε την μπάλα στα δικά του δίχτυα από κόρνερ του James Tavernier.

Αλλά η Κομητεία δεν τους άφησε να βάλουν το κεφάλι κάτω. Ήταν αναμφισβήτητα η καλύτερη ομάδα στο πρώτο ημίχρονο και ισοφάρισαν νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Simon Murray κέρδισε τον Jack Butland.

Στη συνέχεια πρόσθεσαν τη δυστυχία των αντιπάλων τους που κυνηγούσαν το τρεμπλ. Ο Τζορτζ Χάρμον τους έδωσε προβάδισμα μόλις τρία λεπτά μετά την ισοφάριση και ο Τζος Σιμς στη συνέχεια πήρε τους τρεις πόντους.

Ο Ταβερνιέ ισοφάρισε στο 89ο λεπτό, όταν ο έλεγχος του VAR έδειξε ότι ο Μπράντον Κέλα είχε χειριστεί μέσα στη δική του περιοχή πέναλτι. Ωστόσο, ήταν πολύ λίγο και πολύ αργά για τους καλεσμένους. Στη συνέχεια αποδοκιμάστηκαν και χλευάστηκαν και έφυγαν από το πάρκο.

Ήταν η πρώτη φορά στα 95 χρόνια ύπαρξής του που ο σύλλογος των Highland είχε νικήσει τους αντιπάλους του από τη Γλασκώβη. Την 25η φορά μπόρεσαν τελικά να επικρατήσουν των αντιπάλων τους.

Η αιφνιδιαστική ήττα σημαίνει ότι η Ρέιντζερς είναι τώρα τέσσερις βαθμούς πίσω από τη Σέλτικ στον πίνακα της Πρέμιερσιπ, την οποία έχει ακόμα να αντιμετωπίσει στο Πάρκχεντ, και απομένει ένα παιχνίδι εναντίον της Νταντί στο Ντενς Παρκ το απόγευμα της Τετάρτης.

Ακολουθούν πέντε θέματα συζήτησης από ένα αξιόλογο απόγευμα.

Σημείο καμπής τίτλου;

Αυτό δεν ήταν το πρώτο παιχνίδι που θα έπαιζε ο Clement μετά την απογοητευτική ακύρωση στα μέσα της εβδομάδας.

Η County μπορεί να μην έχει νικήσει ποτέ τους Ρέιντζερς στις 24 προηγούμενες προσπάθειές της και μπορεί να βρεθεί στη δεύτερη θέση στον πίνακα της κορυφαίας πτήσης και να παλεύει για την επιβίωσή της. Ωστόσο, ήταν ένα μακρύ ταξίδι τόσο σύντομα μετά τα γεγονότα στο Tayside.

Έδωσαν στους ταξιδιώτες φιλάθλους στο Academy End ένα γκολ για να πανηγυρίσουν στο πρώτο ημίχρονο, όταν σκόραραν από ένα κόρνερ του Ταβερνιέ. Ο Fabio Silva έγνεψε και ο Baldwin έκανε το δικό του δίχτυ υπό την πίεση του John Souttar.

Αλλά μετά από αυτό έλειπαν από κάθε άποψη – και όχι μόνο στην άμυνα. Η ευκολία με την οποία επιτράπηκε στους Murray, Harmon και Sims να σκοράρουν εξόργισε τον Clement στα πλάγια και έκανε τουλάχιστον τέσσερις αλλαγές.

Οι Borna Barisic, Fabio Silva, Kieran Dowell και Cyriel Dessers αποχώρησαν όλοι και αντικαταστάθηκαν από τους Dujon Sterling, Rabbi Matondo, Tom Lawrence και Kemar Roofe.

Αλλά οι αντικαταστάσεις δεν είχαν καμία επίδραση στη διαδικασία. Ο Todd Cantwell χτύπησε το οριζόντιο δοκάρι από απόσταση. Αλλά σε κανένα σημείο δεν φάνηκαν ικανοί να πάρουν έναν βαθμό, πόσο μάλλον τρεις. Ήταν τυχεροί με το πέναλτι.

Η μοίρα τους είναι ακόμα σε μεγάλο βαθμό στα χέρια τους. Αν κερδίσουν όλα τα εναπομείναντα παιχνίδια θα στεφθούν πρωταθλητές τον Μάιο. Ωστόσο, αυτά τα αξιολύπητα στοιχεία δεν πρέπει να επαναληφθούν εάν θέλουν να πετύχουν τον στόχο τους.

Sima start

Ο Abdallah Sima ανέβασε τους απολογισμούς του για τη σεζόν 2023/24 στους 16 πριν από επτά ημέρες, όταν εκτέλεσε ένα σουτ πέρα ​​από τον Joe Hart, αφού αντικατέστησε τον αναποτελεσματικό Scott Wright στο ημίχρονο.

Οι οπαδοί της Ρέιντζερς έχουν μεγάλες ελπίδες ότι ο δανεικός της Μπράιτον, ο οποίος υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση λόγω τραυματισμού στη γάμπα, ενώ συμμετείχε στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής με τη Σενεγάλη τον Ιανουάριο, θα υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση και θα δώσει στην ομάδα του καλύτερο πλεονέκτημα στην υπόλοιπη επίθεση, μπορεί να προσφέρει εβδομάδες η εποχή.

Ήταν το πρώτο ξεκίνημα του 22χρονου μετά τη νίκη με 3-1 επί της Kilmarnock στο Ibrox στις 2 Ιανουαρίου. Χρειάζεται αγωνιστικά λεπτά για να επανέλθει η φυσική του κατάσταση και η φυσική του κατάσταση πριν αναπτυχθεί στα πλάγια. Παρόλα αυτά, παρείχε πολύ περισσότερη παρουσία και απειλή στα δεξιά από ό,τι ο Ράιτ επτά ημέρες νωρίτερα.

Σχεδόν διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας Ibrox αρκετές φορές στα πρώτα 45 λεπτά. Ο Ρος Λάιντλοου έστειλε την κεφαλιά του έξω, αφού πέτυχε πάσα από τον Τζέιμς Ταβερνιέ και είδε επίσης ένα σουτ να περνάει από το δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής Μάθιου ΜακΝτέρμιντ δικαίως έκρινε ότι ήταν χάντμπολ. Ο επιθετικός θα ωφεληθεί από το run-out. Αλλά οι Ρέιντζερς χρειάζονται κάθε παίκτη να είναι στα καλύτερά του αυτή τη στιγμή, και αυτό σαφώς δεν ισχύει.

Ρέιντζερς χωρίς δόντια

Ο τραυματισμός στον αντίχειρα που υπέστη ο Mohamed Diomande εναντίον της Celtic σήμαινε ότι ο Dowell, ο οποίος είχε επιστρέψει σε εκείνο το παιχνίδι μετά από τρίμηνη απουσία τραυματισμού όταν μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, μεταφέρθηκε στη μεσαία γραμμή μαζί με τον John Lundstram.

Ο πρώην παίκτης των Νότιγχαμ Φόρεστ, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, Ντέρμπι Κάουντι, Γουίγκαν Αθλέτικ και Νόριτς Σίτι δεν είχε κανένα πρόβλημα από τότε που μπήκε στη Ρέιντζερς με ελεύθερη μεταγραφή το περασμένο καλοκαίρι.

Ωστόσο, όταν παίζει, παίρνει μια εικόνα για το γιατί ο πρώην προπονητής Michael Beale ήθελε να τον υπογράψει. Ήταν καλά σήμερα το απόγευμα και μόλις στο δεύτερο ημίχρονο έπρεπε να ανοίξει τον δρόμο για τον Λόρενς επειδή ο Κλέμεντ πήγε στην επίθεση.

Όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αδύναμοι τόσο μπροστά όσο και πίσω σήμερα το απόγευμα. Ειδικά τα επιδόρπια είχαν μια ρεπό.

Περιφερειακή τάξη

Ο Cowie, ο προσωρινός μάνατζερ της County, πίστευε ξεκάθαρα ότι οι απελπιστικοί καιροί απαιτούν απελπισμένα μέτρα – έκανε τουλάχιστον πέντε αλλαγές στην ομάδα που έχασε 1-0 από την Kilmarnock στο Ράγκμπι Παρκ το περασμένο Σαββατοκύριακο, και ο τερματοφύλακας ήταν ένα από αυτά.

Ο δανεικός της Φούλαμ, Τζορτζ Γουίκενς, άνοιξε τη θέση του για τον Λάιντλοου και τον Χάρμον, οι Βίκτορ Λοτούρι, Σιμς και Γιαν Ντάντα προστέθηκαν επίσης, ενώ οι Λόικ Αγίνα, Έιμον Μπρόφι, Τζόρνταν Γουάιτ και Τζος Ριντ αποχώρησαν όλοι.

Οι αλλαγές είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Οι προστατευόμενοι του δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες για γκολ στις πρώτες αναμετρήσεις από τους αντιπάλους τους. Ωστόσο, οι Harmon, Murray, Dhanda και Sims δεν κατάφεραν να κεφαλαιοποιήσουν. Ο Τζακ Μπάτλαντ έκανε εξαιρετική απόκρουση για να αρνηθεί το σουτ του τελευταίου. Όταν ο Harmon εκτόξευσε μια προσπάθεια ψηλά πάνω από το δοκάρι εννέα λεπτά πριν από το ημίχρονο, αφού σώθηκε από τον Ekli King, συνόψισε το απόγευμα μέχρι εκείνο το σημείο.

Ωστόσο, κράτησαν και ανταμείφθηκαν στο δεύτερο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Μπάτλαντ αντιστάθηκε στον Μάρεϊ με το τεντωμένο του πόδι. Όμως ο κοκκινομάλλης επιθετικός κράτησε την ψυχραιμία του και βρήκε τον στόχο τη δεύτερη φορά. Λίγα λεπτά αργότερα ο σκόρερ έγινε πάροχος.

Δοκίμασε τον Μπάτλαντ από στενή γωνία. Ο Αγγλίδα αισιόδοξος είχε το σουτ του, αλλά απέκρουσε στα πόδια του Χάρμον, ο οποίος διατήρησε την ψυχραιμία του για να δώσει στην ομάδα του το προβάδισμα και να παραπλανήσει τους οπαδούς των γηπεδούχων στο πλήθος των 6.382 ατόμων. Ακολούθησαν περισσότεροι εορτασμοί καθώς οι Sims εμφανίστηκαν και συμμετείχαν στη διασκέδαση.

Τώρα είναι μόλις ένα βαθμό πίσω από τη St Johnstone στο πρωτάθλημα. Εάν μπορέσουν να συνεχίσουν να αποδίδουν έτσι τις επόμενες εβδομάδες, θα αποφύγουν τον υποβιβασμό για δεύτερη φορά σε ισάριθμες σεζόν. Ωστόσο, έχουν βάλει τον πήχη πολύ ψηλά.