Η Σκωτία κέρδισε οριακά την Ουαλία σε μια συναρπαστική, στενή αναμέτρηση

By | March 23, 2024

Ο Coreen Grant σημείωσε την πρώτη προσπάθεια της Σκωτίας καθώς η Σκωτία κέρδισε οριακά στο Κάρντιφ – Εικόνες δράσης μέσω Reuters/Andrew Boyers

Ουαλία 18 Σκωτία 20

Ήταν κρίμα που τελείωσε με μια χαμένη μετατροπή και ένα λάθος πέναλτι, καθώς η Σκωτία και η Ουαλία έδωσαν για άλλη μια φορά μια κλειστή και συναρπαστική μάχη που έφτασε μέχρι το τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι εξασφάλισαν τη νίκη τους, την έβδομη στη σειρά και την πρώτη της Σκωτίας στην Ουαλία για 20 χρόνια, χάρη στην αφοσιωμένη άμυνα και το επιδέξιο παιχνίδι της επιστροφής. Ο Ματ Μπάναχαν, ο πρώην διεθνής της Αγγλίας που επιβλέπει την επίθεση της Σκωτίας, ήταν απασχολημένος. Οι Coreen Grant και Rhona Lloyd, οι βασικοί εξτρέμ, έκαναν σέντρα στην αρχή κάθε ημιχρόνου, με την Emma Orr να απειλεί έξω από το κέντρο σε όλη τη διάρκεια. Καθοριστικό αποδείχθηκε και το λάκτισμα εναντίον της Έλεν Νέλσον.

Η Ουαλία δεν ήταν τόσο άπταιστη, αλλά είχε αρκετή δύναμη για να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία της ισοπαλίας. Ωστόσο, η προσπάθεια μετατροπής του Lleucu George απέτυχε. Στη συνέχεια, στο 82ο λεπτό, η Sian Jones, η πρωτοεμφανιζόμενη στο σκραμ, έστρεψε το σουτ της, στέλνοντας την μπάλα άουτ και τελείωσε το παιχνίδι. Ο Ioan Cunningham, ο προπονητής της Ουαλίας, τόνισε την ποιότητα και την υπόσχεση του Jones. Η Χάνα Τζόουνς, ο αρχηγός του, παραδέχτηκε ότι «η ακρίβεια και η λήψη βαθμών από καλές θέσεις» θα ήταν οι προτεραιότητες ενόψει της σύγκρουσης του επόμενου Σαββατοκύριακου με την Αγγλία στο Ashton Gate.

Ο πρώην διευθύνων σύμβουλος του Six Nations, Ben Morel, σκέφτηκε να μεταφέρει το γυναικείο τουρνουά στο δικό του παράθυρο ως την πιο περήφανη κληρονομιά του. Αν και ήταν αναμενόμενα άβολα καθώς οι παίκτες τίναξαν τη σκουριά, οι σχεδόν 6.000 θεατές στο Cardiff Arms Park θα ήταν απόλυτα ικανοποιημένοι. Η Rachel Malcolm, η αρχηγός της Σκωτίας, χαιρέτισε «μια λαμπρή διαφήμιση» για το άθλημα.

«Είναι μια ιστορική νίκη και άξιζε απόλυτα», πρόσθεσε ο προπονητής τους Μπράιαν Έισον. «Στο ημίχρονο μιλήσαμε για να βγάλουμε περισσότερα από τον εαυτό μας. Και αυτό κάναμε».

Η Helen Wilson στο πάτωμαΗ Helen Wilson στο πάτωμα

Η Helen Wilson βοήθησε την ομάδα της σε μια άλλη νίκη και την πρώτη της στην Ουαλία για 20 χρόνια – Action Images μέσω Reuters/Andrew Boyers

Οι δυο τους έχουν δώσει σκληρές, έντονες μονομαχίες τα τελευταία χρόνια, και αυτό πρόσθεσε ακόμη μεγαλύτερη σημασία. Με την Αγγλία και τη Γαλλία να έχουν ήδη εξασφαλίσει τις θέσεις τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο του επόμενου έτους, οι κορυφαίοι παίκτες εκτός από αυτούς από τα τρέχοντα Έξι Έθνη θα εξασφαλίσουν μια θέση στην παγκόσμια έκθεση.

Προέκυψε επίσης το ζήτημα της παρόρμησης. Η Ουαλία συμμετείχε στο WXV1 πέρυσι, το κορυφαίο τμήμα της εναρκτήριας φθινοπωρινής εκδήλωσης του Παγκόσμιου Ράγκμπι. Έχασαν και τα τρία παιχνίδια αλλά ήταν προκλητικά. Η Σκωτία, εν τω μεταξύ, νίκησε τη Νότια Αφρική, τις ΗΠΑ και την Ιαπωνία για να εξασφαλίσει μια καθαρή σάρωση στο WXV2. Ποιος θα ξεκινούσε πιο πειστικά τα Έξι Έθνη;

Ένα γουργουρητό από τη Sisilia Tuipulotu έφερε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε νωρίς ο Keira Bevan. Η Σκωτία ανέκαμψε αμέσως. Το τρέξιμο της Λίζα Τόμσον στη μέση έδωσε μια γρήγορη μπάλα και μια προσεγμένη πάσα έστειλε τον Γκραντ προς τα αριστερά. Η αλλαγή πλευράς του Νέλσον ήταν μια πραγματική έκρηξη.

Οι γηπεδούχοι έπρεπε να αντέξουν τρομερή πίεση στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου. Είχαν τον Άλεξ Κάλεντερς να ευχαριστήσουν για την απώλεια της κατοχής, αλλά ο Νέλσον πήρε μια μπάλα για να τους δώσει προβάδισμα 10-3. Μόνο ένα τυπικό τάκλιν εξώφυλλου από τον Jaz Joyce στο Grant έσωσε την Ουαλία από άλλη μια αποτυχία.

Η Evie Gallagher και ο Malcolm ήταν αμείλικτοι στην πίσω σειρά της Σκωτίας. Σε ένα καθαρό αλλά ζωηρό βράδυ, η Ουαλία πάλεψε ενάντια στα σχοινιά και έπαιξε με ένα δυνατό αεράκι. Μια άλλη επίθεση του Tuipulotu έδωσε στον Bevan την ευκαιρία να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, όπως ξεκίνησε, κάνοντας ένα καθαρό πέναλτι.

Ο Τζορτζ μάγειρε πολύ ένα touch finder νωρίς στη δεύτερη περίοδο και μπορεί να εκτίμησε λάθος τον αέρα. Η Σκωτία τιμώρησε το λάθος. Ο Alex Stewart, στο ντεμπούτο, και ο Gallagher συνδυάστηκαν για να κερδίσουν την μπάλα και ο εξαιρετικός Orr σούταρε για να στήσει τον Lloyd στα δεξιά. Ο Νέλσον πέτυχε άλλη μια μεγάλη μετατροπή.

Η Ουαλία δεν μπορούσε να βρει τρόπο να περάσει μια αποφασιστική και αποφασιστική ΣκωτίαΗ Ουαλία δεν μπορούσε να βρει τρόπο να περάσει μια αποφασιστική και αποφασιστική Σκωτία

Η Ουαλία δεν μπορούσε να βρει τρόπο να περάσει μια αποφασιστική και αποφασιστική Σκωτία – PA/David Davies

Για άλλη μια φορά ο Tuipulotu ώθησε την Ουαλία. Μετά από μια μακρά σειρά από αγώνες γραμμής-άουτ και pick-and-go, ο 20χρονος σφιχτοκέφαλος πέρασε στη φάση μετά από ένα πέναλτι. Η μετατροπή του Bevan έκλεισε τη διαφορά σε 17-13. Η Σκωτία έχασε τόσο τη Λάνα Σκέλντον όσο και τη Σάρα Μπονάρ από φαινομενικά σοβαρούς τραυματισμούς, αλλά μια επίθεση κατά της Ουαλίας άφησε τον ανήσυχο Νέλσον να μοιράσει ξανά τις θέσεις.

Επτά πόντους πίσω με τέσσερα λεπτά να απομένουν, η Ουαλία κατάφερε να φτάσει για τελευταία φορά. Μετά από πέναλτι οφσάιντ μπήκαν στο τέρμα. Ο Στιούαρτ το σταμάτησε παράνομα και στάλθηκε στον κάδο της αμαρτίας. Στην επόμενη προσπάθεια, μετά από αρκετές επαναλήψεις στην τηλεόραση, συνήχθη το συμπέρασμα ότι ο Callender είχε αγγίξει το άσπρο και είχε επισημάνει. Ωστόσο, καθώς ο Μπέβαν έφυγε από το γήπεδο, η κλωτσιά του Τζορτζ χτύπησε στο δοκάρι.

Με το ρολόι στο κόκκινο, η πρωτοεμφανιζόμενη Sian Jones προσπάθησε να χτυπήσει ένα κουτί για να την κυνηγήσουν οι συνάδελφοί της. Αλλά προς χαρά της Σκωτίας, ήταν εκεί σε πλήρη ισχύ. «Πρόκειται για μια ομάδα γεμάτη ξεχωριστούς ανθρώπους», είπε ο Μάλκολμ, η ομάδα του οποίου φιλοξενεί τώρα τη Γαλλία.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, οι Les Bleus κέρδισαν με 38:17 την Ιρλανδία. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν πέντε προσπάθειες, σπάνια ανέβασαν ταχύτητα, αλλά πήραν τον πόντο μπόνους στο 61ο λεπτό. Οι προσπάθειες της Aoife Wafer και της Aoife Dalton ήταν παρηγοριά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν βελτιωθεί πολύ και θα ελπίζουν σε μια νίκη κόντρα στην Ιταλία την Κυριακή του Πάσχα.

Λεπτομέρειες παιχνιδιού

Ουαλία: J Hesketh; J Joyce, H Jones, K Lake, N Metcalfe (C Cox, 54); L George, K Bevan (S Jones, 74); G Pyrs, K Jones (C Phillips, 67), S Tuipulotu (D Rose, 67), N John (G Evans, 40), A Fleming, A Butchers (K Williams, 62), A Callender, B Lewis Subs δεν χρησιμοποιήθηκαν : Ένας αστυνομικός, ο N Terry
Σκωτία: M Smith (C Rollie, 76); R. Lloyd, E. Orr, L. Thomson, C. Grant; Η. Nelson, C. Mattinson; L Bartlett (M Wright, 75), L Skeldon (E Martin, 62), C Belisle (E Clarke, 60), E Wassell, S Bonar (L McMillan, 69), R Malcolm, A Stewart, E Gallagher Οι υπόλοιπες δεν χρησιμοποιούνται : M. McDonald, S. Campbell
Εκτίμηση: 3-0 πέναλτι Bevan, 3-5 Grant try, 3-7 Nelson μετατροπή, 3-10 Nelson πέναλτι, 6-10 Bevan πέναλτι, 6-15 Lloyd try, 6-17 Nelson, 11-17 Tuipulotu try, 13-17 Ο Μπέβαν μετέτρεψε, 13-20 πέναλτι του Νέλσον, 18-20 δοκίμα Καλλέντερ
Διαιτητής: Clara Munarini (Ιταλία)
Αριθμός επισκεπτών: 5.965
Κίτρινη κάρτα: Στιούαρτ, 78