Ο Αντρέ Γκόμες πυροδοτεί το όνειρο της Έβερτον για το Κύπελλο Αγγλίας να κερδίσει την Πάλας

By | January 18, 2024

<span>Φωτογραφία: Jason Cairnduff/Action Images/Reuters</span>” src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/KF0NBNh1qYXutXWamIR99A–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfs.com. 8 113ced19″ data-src = “https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/KF0NBNh1qYXutXWamIR99A–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfs.com/en/theguardian 3ced 19″/></div>
</div>
</div>
<p><figcaption class=Φωτογραφία: Jason Cairnduff/Action Images/Reuters

Όπως το έθεσε ο Sean Dyche, κάθε περισπασμός είναι ευπρόσδεκτος στην Έβερτον αυτή τη στιγμή, δεδομένης της απειλής αφαίρεσης δεύτερου βαθμού, νομικών υποθέσεων, οικονομικών διαφωνιών και του γεγονότος ότι δεν γνωρίζουν ακριβώς τι είναι η Premier League αυτή τη σεζόν. Ο André Gomes, η καλλονή στο τέρας ενός επαναληπτικού τρίτου γύρου του Κυπέλλου Αγγλίας, σκόραρε εναντίον της Crystal Palace.

Ο πρώην μέσος της Μπαρτσελόνα και της Πορτογαλίας σημείωσε ένα εξαιρετικό φάουλ για να εξασφαλίσει τη νίκη της Έβερτον στον τέταρτο γύρο εντός έδρας με τη Λούτον. Ήταν το πρώτο άμεσο γκολ της Έβερτον με φάουλ σε 197 αγώνες, που χρονολογείται από το χτύπημα του Λούκας Ντιγκν στο Λίνκολν τον Αύγουστο του 2019 και τερμάτισε ένα σερί έξι αγώνων χωρίς νίκη για την ομάδα του Ντάιτς.

Σχετίζεται με: Ο Κρις Γουντ της Νότιγχαμ Φόρεστ βρίσκει κάτι ξεχωριστό για να νικήσει την Μπλάκπουλ

Οι γηπεδούχοι είχαν επίσης έναν άλλο Πορτογάλο για να ευχαριστήσουν, τον 24χρονο τερματοφύλακα João Virgínia, ο οποίος πήρε μια σπάνια ευκαιρία στη θέση του Jordan Pickford για να αρνηθεί την Palace με πολλές μεγάλες αποκρούσεις, ιδιαίτερα από τον Jeffrey Schlupp στις καθυστερήσεις.

«Ήταν δύσκολα για τους Evertonians και δύσκολα για τον σύλλογο», είπε ο Dyche μετά την τελευταία κατηγορία της Everton για παραβίαση των κανόνων για τη νίκη και τη βιωσιμότητα της Premier League. «Αλλά ψυχικά ήμασταν αποφασισμένοι όλη τη σεζόν. Το παιχνίδι μας δεν ήταν ρευστό απόψε, αλλά βρήκαμε τον τρόπο να κερδίσουμε. Φαινόμαστε σταθεροί και αυτό είναι μια καλή βάση όταν δεν παίζεις καλά».

Όπως πρέπει να φοβόταν ο Ρόι Χότζσον, η Πάλας έχασε την καλύτερη ευκαιρία για πρόοδο όταν η Έβερτον μειώθηκε σε δέκα παίκτες στο πρώτο παιχνίδι στο Σέλχερστ Παρκ. Οι φιλοξενούμενοι πρόσφεραν ελάχιστα μέχρι το τελευταίο λεπτό και η απόφαση του Hodgson να αποσύρει τον Eberechi Eze μετά από 64 λεπτά πυροδότησε μια οργισμένη αντίδραση από τους οπαδούς της Palace που είχαν κάνει το μακρύ ταξίδι στο παγωμένο Merseyside κατά τη διάρκεια της εβδομάδας.

Ο Ντέιβιντ Βάγκνερ μπορεί να ανυπομονεί για μια επανένωση με τον στενό του φίλο Γιούργκεν Κλοπ μετά τη νίκη 3-1 επί της Μπρίστολ Ρόβερς στο Memorial Stadium και εξασφάλισε την ισοπαλία στον τέταρτο γύρο στο Λίβερπουλ.

Η ομάδα της League One του Matt Taylor απείλησε με ανατροπή όταν ο Luke McCormick τους έβαλε στο προβάδισμα μετά από 20 λεπτά, αλλά η Norwich ανέκαμψε στο δεύτερο ημίχρονο με τα γκολ των Gabriel Sara, Adam Idah και Kenny McLean για να τους πάρει στον τέταρτο γύρο.

Οι Rovers ξεκίνησαν έξοχα την επανάληψη του τρίτου γύρου. Ο πρώην επιθετικός της Νόριτς, Κρις Μάρτιν, είδε μια προσπάθεια από νωρίς με μικρή απόσταση, στη συνέχεια η κεφαλιά του Λουκ Τόμας αποκρούστηκε με αυτοπεποίθηση από τον Τζορτζ Λονγκ, προτού ο τερματοφύλακας χρειαστεί να αντιδράσει έξοχα για να αρνηθεί τον Άντονι Έβανς. Ήταν μόνο μια προσωρινή ανακούφιση για τη Νόριτς, καθώς στο κόρνερ που ακολούθησε ο ΜακΚόρμικ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με ένα προσεκτικά πλασμένο χαμηλά σουτ μέσα από την περιοχή του πέναλτι.

Ο Ρόβερς και ο Τόμας θα έπρεπε να είχαν διπλασιάσει το προβάδισμα λίγο πριν το ημίχρονο καθώς η άμυνα της Νόριτς κατέρρευσε, αλλά έχασε ένα ελκυστικό άνοιγμα και το γκολ του Λονγκ με το πλάγιο πόδι λίγο έξω από την περιοχή του πέναλτι. Οι Ρόβερς συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι μετά το διάλειμμα και μόνο μια ωραία, χαμηλή απόκρουση από τον Λονγκ απέτρεψε το δυνατό σουτ του Τόμας και μόνο η απελπισμένη άμυνα κράτησε τους γηπεδούχους σε απόσταση καθώς πίεζαν για ένα δυνητικά κρίσιμο δεύτερο γκολ.

Η Νόριτς συγκέντρωσε την επιθετική της δύναμη και ισοφάρισε στο 53ο λεπτό χάρη στην εντυπωσιακή Σάρα, η οποία έστειλε την μπάλα με κεφαλιά από κοντά, αφού το σουτ του Σαμ ΜακΚάλουμ χτύπησε σε δοκάρι με την άμυνα των Ρόβερς στα εξάρια και τα επτά.

Οι Ρόβερς ήταν σύντομα πίσω στην κορυφή, αλλά τιμωρήθηκαν για τη φιλοδοξία τους όταν συνελήφθησαν σε μια γρήγορη αντεπίθεση από τα επιδρομικά Κανάρια. Οι γηπεδούχοι ήταν περισσότεροι καθώς η Νόριτς έσπρωξε μπροστά και τιμωρήθηκαν όταν ο Κόνορ Τέιλορ κατέβασε τον ΜακΛίν μετά από σύγκρουση στην περιοχή του πέναλτι.

Ο Άντι Ντέιβις έδειξε το σημείο του πέναλτι και παρόλο που ο δανεικός Κοξ της Μπρέντφορντ είχε το χέρι του στο σποτ του Άιντα, δεν ήταν αρκετό για να σταματήσει την περιστροφή της μπάλας πάνω από τη γραμμή, δίνοντας προβάδισμα στη Νόριτς στο 59ο λεπτό.

Ο Ρόβερς πίεσε, αλλά ο Μάρτιν απέτυχε έξοχα να ισοφαρίσει από τον Λονγκ καθώς τα όνειρα της ομάδας της League One για μια πρώτη επίσκεψη στο Άνφιλντ από το 1992 έσβησαν. Ο ΜακΛίν σφράγισε τη νίκη στο 87ο λεπτό με ένα μακρινό σουτ για να ηρεμήσει τα νεύρα της Νόριτς. PA Media

«Το καταλαβαίνω απόλυτα», είπε ο διευθυντής του Palace. «Έπρεπε να το σκεφτώ πολύ προσεκτικά και ξέρω ότι υπάρχει πολύς δρόμος ακόμα και εκτιμούμε την υποστήριξή τους. Θα ήμουν απογοητευμένος αν ο Εζέ είχε φύγει γιατί είναι ένας από τους καλύτερους παίκτες μας, αλλά θα ήμουν επίσης απογοητευμένος αν τραυματιζόταν στα τελευταία 30 λεπτά και δεν μπορούσε να παίξει εναντίον της Άρσεναλ. [at 12.30pm on Saturday]. Ένιωθα ότι είχαμε αρκετές ευκαιρίες χωρίς αυτόν, αλλά δυστυχώς δεν τις εκμεταλλευτήκαμε».

Η αβεβαιότητα δεν περιβάλλει μόνο τη θέση της Έβερτον στην Πρέμιερ Λιγκ. Η αμερικανική επενδυτική εταιρεία 777 Partners εξακολουθεί να περιμένει νέα από την Πρέμιερ Λιγκ για την προγραμματισμένη εξαγορά της μετά την ανακοίνωση συμφωνίας με τον αποχωρούντα ιδιοκτήτη Farhad Moshiri τον Σεπτέμβριο. Ο Διευθύνων Σύμβουλος της Πρέμιερ Λιγκ, Ρίτσαρντ Μάστερς, δήλωσε την Τρίτη στην Επιτροπή Πολιτισμού, Μέσων και Αθλητισμού των Βουλευτών ότι η καθυστέρηση οφείλεται στην έλλειψη ικανοποιητικών απαντήσεων από την αμφιλεγόμενη εταιρεία και ότι η τελική απόφαση απείχε εβδομάδες.

Είτε ως ψήφο εμπιστοσύνης είτε ως καθαρή σύμπτωση, αρκετοί 777 εκπρόσωποι ήταν παρόντες στο κουτί των διευθυντών μετά την περιοδεία του νέου γηπέδου του συλλόγου στο Μπράμλεϊ Μουρ Ντοκ νωρίτερα την ίδια μέρα.

Υπήρξε ένα αργό ξεκίνημα σε έναν επαναληπτικό που και οι δύο προπονητές θα μπορούσαν να έχουν κάνει χωρίς και το πρώτο ημίχρονο ακολούθησε το πρότυπο του αγώνα του Selhurst Park: πεζός, έλλειψη ποιότητας και περιορισμένες επιλογές. Οι θεατές, έκπληκτοι από τις χαμηλές θερμοκρασίες, δεν βρήκαν ηρεμία έως ότου ο Γκόμες έδωσε στο παιχνίδι την απαραίτητη στιγμή της τάξης.

Η ατημέλητη προσέγγιση της Έβερτον δοκίμασε την υπομονή του Γκούντισον καθώς, εντελώς εκτός πλαισίου, η ομάδα του Ντάιτς πήρε προβάδισμα με στυλ. Ο Γκόμες αναπτύχθηκε σε έναν προχωρημένο ρόλο, ενώ ο Abdoulaye Doucouré έμεινε ξανά εκτός δράσης με τραυματισμό στον μηριαίο και μόλις είχε ξεκινήσει όταν τον έριξε ο Jefferson Lerma. Ο μέσος εκτέλεσε ο ίδιος το ελεύθερο λάκτισμα και έκανε ένα υπέροχο λάκτισμα πάνω από τον τοίχο του παλατιού και στο αριστερό δοκάρι του Sam Johnstone.

Η Πάλας διέκοψε σχεδόν αμέσως τους πανηγυρισμούς όταν ο Odsonne Édouard και ο Eze ενώθηκαν και βρήκαν τον Tyrick Mitchell αμαρκάριστο στην αριστερή πλευρά της περιοχής της Everton. Ο μπακ χτύπησε καθαρά, αλλά η Βιρτζίνια αντέδρασε καλά και έκανε ανατροπή από κοντά.

Σχετίζεται με: Έβερτον – Κρίσταλ Πάλας, Μπλάκπουλ – Νότιγχαμ Φόρεστ: Επαναληπτικοί Κυπέλλου Αγγλίας – ζωντανά

Ο Εζέ ήταν μακράν η πιο δημιουργική πηγή των επισκεπτών, αναστατώνοντας τους αμυντικούς της Έβερτον κάθε φορά που τους επέστρεφε. Υπήρξε λοιπόν κατανοητή απογοήτευση μεταξύ των οπαδών της Πάλας όταν αντικαταστάθηκε λίγο μετά την ώρα που η ομάδα τους ήταν πίσω. Η απόφαση του Χότζσον αντιμετωπίστηκε με αποδοκιμασίες και φωνές «Δεν ξέρεις τι κάνεις».

Ωστόσο, ο έμπειρος προπονητής ήταν κοντά στο να δημιουργήσει την τέλεια απάντηση όταν ο Naouirou Ahamada, ένας από τους τρεις αναπληρωματικούς, αντικατέστησε τον Dwight McNeil και έπαιξε στη μέση για τον Édouard. Ο επιθετικός γύρισε μακριά από τον Τζέιμς Ταρκόφσκι, αλλά το χαμηλό σουτ του αποκρούστηκε από τα πόδια της Βιρτζίνια και ο τερματοφύλακας ήρθε ξανά σε βοήθεια της Έβερτον. Ο αναπληρωτής του Πίκφορντ διέπρεψε στις καθυστερήσεις όταν μπλόκαρε την κεφαλιά του Σλούπ από άουτ. Νίκη και απόσπαση της προσοχής ήταν αυτό ακριβώς που χρειαζόταν η Έβερτον.