Ο Κρις Γουντ της Νότιγχαμ Φόρεστ βρίσκει κάτι ξεχωριστό για να νικήσει την Μπλάκπουλ

<span>Φωτογραφία: Lee Smith/Action Images/Reuters</span>” src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/mgEyv9Q4oo2YOYE9ygov_g–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfs.com/en/theguardian b8dffc” data-src = “https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/mgEyv9Q4oo2YOYE9ygov_g–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfs.com/en/theguardian_56fadd ff γ”/></div>
</div>
</div>
<p><figcaption class=Φωτογραφία: Lee Smith/Action Images/Reuters

Είναι εύκολο να καταλάβουμε γιατί στον Nuno Espírito Santo δεν αρέσουν οι επαναλήψεις κυπέλλου αφού η Νότιγχαμ Φόρεστ του πιέστηκε για μια θέση στον τέταρτο γύρο από την League One Blackpool μέχρι τον νικητή του Chris Wood στο 110ο λεπτό. Για μια ώρα έμοιαζε σαν ένα απλό βράδυ στην παραλία, αλλά τα γκολ του Άλμπι Μόργκαν και του αναπληρωματικού Κάιλ Τζόζεφ οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Φόρεστ παρέδωσε στον Άντριου Ομομπαμιδέλε 11 εκατομμυρίων λιρών το ντεμπούτο του τεσσεράμισι μήνες μετά την ένταξή του στον σύλλογο, αποδεικνύοντας την αξία του να έχεις έναν έβδομο σέντερ μπακ. Ήταν μια δυνατή ενδεκάδα από τον Nuno, που μπορεί να μην του αρέσει η ιδέα των επαναλήψεων του Κυπέλλου Αγγλίας, αλλά ξέρει πόσο σημαντικός είναι ο ρυθμός για μια ομάδα που έχει δυσκολευτεί στην Πρέμιερ Λιγκ, ειδικά δεδομένου ότι είναι με το Αν πρέπει να αντιμετωπίσει ένα πιθανό Αφαίρεση πόντων, θα χρειαστεί να διατηρήσουν την ορμή που βρήκαν υπό τον διάδοχο του Steve Cooper.

Σχετίζεται με: Το φάουλ του Αντρέ Γκόμες εξασφαλίζει τη νίκη της Έβερτον στο Κύπελλο Αγγλίας εναντίον της Κρίσταλ Πάλας

Έκανε τσουχτερό κρύο στο Bloomfield Road, κάτι που έκανε κατανοητή τη χαμηλή πυκνότητα του πλήθους. Το γήπεδο ήταν σκληρό και μπορούσε να αφαιρέσει στρώματα δέρματος με κάθε πρόκληση ολίσθησης, ενώ οι αρχικές πινελιές ήταν δύσκολες λόγω της αναπήδησης. Αισιόδοξα, μια μπάλα παραλίας πετάχτηκε ανάμεσα στους φιλοξενούμενους οπαδούς που – παρά τις συμβουλές της ακτοφυλακής – υποσχέθηκαν να πάνε στη θάλασσα αν ο Γέιτς σκοράρει.

Ο Dan Grimshaw απόλαυσε την ευκαιρία να ζεστάνει τα χέρια του όταν ο Murillo εκτέλεσε ένα κόρνερ προς τα αριστερά του τερματοφύλακα, αλλά εκείνος ανακατεύτηκε στα αριστερά του και διώξε την κεφαλιά. Οι στημένες φάσεις φάνηκαν σημαντικές για τη Φόρεστ όταν ο Ομομπαμιντέλ εκτέλεσε το κόρνερ του Νικολάς Ντομίνγκες στο 16ο λεπτό. Δεν ήταν ένα λαμπρό γκολ από το τέρμα του Γέιτς στο πίσω δοκάρι, αλλά σε μια τέτοια βραδιά κανείς από τη Νότιγχαμ δεν παραπονέθηκε. Ο Omobamidele σήκωσε ένα μπλουζάκι που έγραφε “Thinking of you, Kouyaté” μετά τον θάνατο του πατέρα του συμπαίκτη του Cheikhou.

Ο Yates, ο Danilo και ο Mangala – ο τελευταίος ήταν αντικείμενο σημαντικής προσφοράς από τη Rennes – έλεγχαν τη μεσαία γραμμή της Forest και παρείχαν την ποιότητα και τη σταθερότητα που απαιτούνταν για ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι σε μια ομάδα της League One. Διατήρησαν τα πράγματα απλά και εξασφάλισαν ότι οι επισκέπτες είχαν τη μερίδα του λέοντος στην κατοχή, ενώ η Μπλάκπουλ πάλευε να μπει στο παιχνίδι.

Λιγότερο από ένα λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο, τα νεύρα του Φόρεστ χάθηκαν καθώς διπλασίασαν το προβάδισμά τους. Η Μπλάκπουλ ήταν οι αρχιτέκτονες καθώς απέτυχε να παίξει εκτός άμυνας, με αποτέλεσμα ο Γκρίμσοου να γλιστρήσει για να φτάσει σε μια κακώς χτυπημένη πίσω πάσα από τον Μόργκαν. Ο τερματοφύλακας απέκρουσε ένα σουτ από τον Domínguez, τραυματισμένοι και οι δύο στη διαδικασία, μόνο για να δει τη μπάλα να φτάνει στην άκρη της μεγάλης περιοχής όπου ο Danilo περίμενε να βρει δίχτυα, αν και ο Marvin Ekpiteta δεν κατάφερε να το μπλοκάρει στη γραμμή.

Ο Grimshaw δεν μπόρεσε να συνεχίσει λόγω του τραυματισμού που υπέστη στη σύγκρουση με τον Domínguez, ο οποίος είχε ως αποτέλεσμα τον Richard O’Donnell να απομακρυνθεί από τον πάγκο, αν και μια πρόωρη βροχή φαινόταν κάπως προτιμότερη από το κούνημα μεταξύ των δοκών.

Ο Ντέιβιντ Βάγκνερ μπορεί να ανυπομονεί για μια επανένωση με τον στενό του φίλο Γιούργκεν Κλοπ μετά τη νίκη 3-1 επί της Μπρίστολ Ρόβερς στο Memorial Stadium και εξασφάλισε την ισοπαλία στον τέταρτο γύρο στο Λίβερπουλ.

Η ομάδα της League One του Matt Taylor απείλησε με ανατροπή όταν ο Luke McCormick τους έβαλε στο προβάδισμα μετά από 20 λεπτά, αλλά η Norwich ανέκαμψε στο δεύτερο ημίχρονο με τα γκολ των Gabriel Sara, Adam Idah και Kenny McLean για να τους πάρει στον τέταρτο γύρο.

Οι Rovers ξεκίνησαν έξοχα την επανάληψη του τρίτου γύρου. Ο πρώην επιθετικός της Νόριτς, Κρις Μάρτιν, είδε μια προσπάθεια από νωρίς με μικρή απόσταση, στη συνέχεια η κεφαλιά του Λουκ Τόμας αποκρούστηκε με αυτοπεποίθηση από τον Τζορτζ Λονγκ, προτού ο τερματοφύλακας χρειαστεί να αντιδράσει έξοχα για να αρνηθεί τον Άντονι Έβανς. Ήταν μόνο μια προσωρινή ανακούφιση για τη Νόριτς, καθώς στο κόρνερ που ακολούθησε ο ΜακΚόρμικ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με ένα προσεκτικά πλασμένο χαμηλά σουτ μέσα από την περιοχή του πέναλτι.

Ο Ρόβερς και ο Τόμας θα έπρεπε να είχαν διπλασιάσει το προβάδισμα λίγο πριν το ημίχρονο καθώς η άμυνα της Νόριτς κατέρρευσε, αλλά έχασε ένα ελκυστικό άνοιγμα και το γκολ του Λονγκ με το πλάγιο πόδι λίγο έξω από την περιοχή του πέναλτι. Οι Ρόβερς συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι μετά το διάλειμμα και μόνο μια ωραία, χαμηλή απόκρουση από τον Λονγκ απέτρεψε το δυνατό σουτ του Τόμας και μόνο η απελπισμένη άμυνα κράτησε τους γηπεδούχους σε απόσταση καθώς πίεζαν για ένα δυνητικά κρίσιμο δεύτερο γκολ.

Η Νόριτς συγκέντρωσε την επιθετική της δύναμη και ισοφάρισε στο 53ο λεπτό χάρη στην εντυπωσιακή Σάρα, η οποία έστειλε την μπάλα με κεφαλιά από κοντά, αφού το σουτ του Σαμ ΜακΚάλουμ χτύπησε σε δοκάρι με την άμυνα των Ρόβερς στα εξάρια και τα επτά.

Οι Ρόβερς ήταν σύντομα πίσω στην κορυφή, αλλά τιμωρήθηκαν για τη φιλοδοξία τους όταν συνελήφθησαν σε μια γρήγορη αντεπίθεση από τα επιδρομικά Κανάρια. Οι γηπεδούχοι ήταν περισσότεροι καθώς η Νόριτς έσπρωξε μπροστά και τιμωρήθηκαν όταν ο Κόνορ Τέιλορ κατέβασε τον ΜακΛίν μετά από σύγκρουση στην περιοχή του πέναλτι.

Ο Άντι Ντέιβις έδειξε το σημείο του πέναλτι και παρόλο που ο δανεικός Κοξ της Μπρέντφορντ είχε το χέρι του στο σποτ του Άιντα, δεν ήταν αρκετό για να σταματήσει την περιστροφή της μπάλας πάνω από τη γραμμή, δίνοντας προβάδισμα στη Νόριτς στο 59ο λεπτό.

Ο Ρόβερς πίεσε, αλλά ο Μάρτιν απέτυχε έξοχα να ισοφαρίσει από τον Λονγκ καθώς τα όνειρα της ομάδας της League One για μια πρώτη επίσκεψη στο Άνφιλντ από το 1992 έσβησαν. Ο ΜακΛίν σφράγισε τη νίκη στο 87ο λεπτό με ένα μακρινό σουτ για να ηρεμήσει τα νεύρα της Νόριτς. PA Media

Ένιωθε ότι ο Φόρεστ ήταν σε κίνηση, αλλά η Μπλάκπουλ βρήκε το πνεύμα της και συνέχισε να αγωνίζεται. Ο Μόργκαν επανορθώθηκε για το προηγούμενο λάθος του ελέγχοντας μια ελεύθερη βολή 20 γιάρδες από το τέρμα και πυροβολώντας την μπάλα στην επάνω γωνία, προκαλώντας πορτοκαλί καπνό να ανυψωθεί στον ουρανό πίσω από το φιλέ. Ήταν το πρώτο σουτ της Μπλάκπουλ στο τέρμα του αγώνα, δείγμα των δυσκολιών που αντιμετώπισαν στην πρώτη ώρα. Διακυβεύτηκε η ισοπαλία του κυπέλλου.

Η υποστήριξη των γηπεδούχων ενισχύθηκε με τη μείωση του ελλείμματος στο μισό και έδωσε στους παίκτες με το πορτοκαλί μια νέα πνοή στον αγωνιστικό χώρο. Με 19 λεπτά να απομένουν, η Μπλάκπουλ έκανε μια τριπλή αλλαγή για να δώσει μια ανάσα φρέσκου αέρα στο τελευταίο τρίτο. Αποδείχτηκε μια σοφή απόφαση καθώς ο αναπληρωματικός Τζόζεφ εκτέλεσε την ισοφάριση και οι πανηγυρισμοί έφτασαν σε παραλήρημα με 12 λεπτά να απομένουν.

Η Μπλάκπουλ ήταν η ομάδα σε άνοδο και η Φόρεστ δυσκολεύτηκε να αντεπεξέλθει στα τελευταία στάδια. Ο Ντεμπελέ αφέθηκε ελεύθερος στο 99ο λεπτό του αγώνα, στρογγυλοποίησε τον τερματοφύλακα και στη συνέχεια έκανε ένα σουτ που μπλόκαρε ο Ορέλ Μανγκάλα για να αναγκάσει επιπλέον 30 λεπτά παγωμένου ποδοσφαίρου, το οποίο αναβλήθηκε για το ημίχρονο μετά το ιατρικό επιτελείο των συλλόγων. συμφώνησε είχε κληθεί να αντιμετωπίσει μια κατάσταση στα εκτός έδρας.

Ο αρχηγός των δασών Ράιαν Γέιτς βοήθησε να σφραγιστεί η ισοπαλία αργά όταν πέρασε βαθιά στην περιοχή του πέναλτι των έξι υάρδων για να ολοκληρώσει ένα περίπλοκο παιχνίδι με τους απλούστερους όρους και να εξασφαλίσει ένα ταξίδι στο Μπρίστολ Σίτι.