Ο Μάρκος Γιορέντε της Ατλέτικο με κεφαλιά στο τέλος της ισοφάρισης για να τερματίσει τις ελπίδες της Ρεάλ Μαδρίτης για τίτλο

By | February 4, 2024

<span>Ατλέτικο <a class=Μάρκος Γιορέντε πανηγυρίζει αφού σημείωσε την ισοφάριση στο 93ο λεπτό Ρεάλ Μαδρίτηςπου είχε προηγηθεί από το 20ο λεπτό.Φωτογραφία: Bernat Armangue/AP” src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/bCGnay6UHT7S_MedL2XvLQ–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfs.com100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000/100000000000 172 14968a413″ data-src = “https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/bCGnay6UHT7S_MedL2XvLQ–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfs.com/en/theguardian 1496 8a413″/>

Η τριλογία της Μαδρίτης ολοκληρώθηκε με μια ανατροπή στην τελική σκηνή. Τρία ντέρμπι σε τρεις εβδομάδες σε τρεις διαφορετικές φάσεις και σε τρεις διοργανώσεις είχαν ως αποτέλεσμα τη Ρεάλ να κερδίσει το Σούπερ Καπ, την Ατλέτικο να επικρατήσει στο Copa del Rey και να επιβεβαιωθεί η υπεροχή της Ρεάλ στο πρωτάθλημα, η Αυτοκρατορία φαινομενικά και πάλι στην εξουσία. Στη συνέχεια, όμως, στο 93ο λεπτό, ο Marcos Llorente, ο γιος, ο εγγονός, ο ανιψιός και ο εγγονός των ανδρών που έγραψαν ιστορία με τα λευκά, πέτυχε το γκολ που έδωσε στους μεγάλους αντιπάλους τους μια δραματική ισοφάριση αργά, με τα χέρια σηκωμένα καθώς έκανε έτσι ο ουρανός έτρεξε. στη γωνία, ριγέ πουκάμισα τον κυνηγούσαν.

Τα επεισόδια I και II είχαν πάρει επιπλέον χρόνο για να βρεθεί ένας νικητής. Δεν υπήρχε κανένας στο Επεισόδιο ΙΙΙ, και έτσι είχε γίνει καυγάς, αλλά κανείς δεν χτύπησε. Τα δύο πρώτα μέρη είχαν φέρει 14 γκολ, άγριες, επικές βραδιές, 120 λεπτά δράματος και ενθουσιασμού και έληξαν 4:2 και 5:3. το τελευταίο από αυτά είχε μόνο δύο. Και αν η ισοπαλία ήταν αρκετή για να δώσει στην ομάδα του Κάρλο Αντσελότι προβάδισμα δύο πόντων στην κορυφή του πίνακα, δέκα βαθμούς μπροστά από την Ατλέτικο, ήταν οι 100 οπαδοί της ομάδας του Ντιέγκο Σιμεόνε που κάθονταν ψηλά σε μια μικρή γωνία της βόρειας κερκίδας και γιόρτασε το τέλος.

Σχετίζεται με: Η Ιντερνασιονάλ είναι επικεφαλής της κούρσας για τον τίτλο της Serie A καθώς το αυτογκόλ του Γκάτι νίκησε τη Γιουβέντους

Ακριβώς όταν φαινόταν ότι έγινε, η άκρως εντυπωσιακή μεσαία γραμμή της Ρεάλ είχε επικρατήσει, ο Μέμφις Ντεπάι σούταρε την μπάλα και ο Γιορέντε έκανε το τελικό 1-1, καθώς το προβάδισμα της Μαδρίτης σπαταλήθηκε από την αρχή, η ιστορία ανατράπηκε. Φαινόταν απίθανος ήρωας: ο Μπραχίμ Ντίαζ, ο άνθρωπος που σκόραρε στη Σαουδική Αραβία προσπερνώντας τον Γιαν Όμπλακ και γέρνοντας σε ανοιχτό τέρμα, είχε σκοράρει το πρώτο γκολ εδώ και φαινόταν έτοιμος να σκοράρει το σκορ του νικητή ενώ δεν περίμενε παίξει καθόλου. Έμαθε μόνο ότι ήταν μέλος της ομάδας λίγα λεπτά πριν την έναρξη.

Ο Βινίσιους Τζούνιορ ένιωσε πόνο στον αυχένα κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης και αποσύρθηκε. Ήταν μόλις τέσσερα λεπτά μέχρι την έναρξη, όταν ο Bernabéu Tannoy ανακοίνωσε ότι ο Joselu είχε πάρει τη θέση του Βραζιλιάνου στην αρχική ενδεκάδα, αλλά όταν η ομάδα βγήκε στην πραγματικότητα ήταν ο Díaz που ήταν εκεί. Όταν ο Βινίσιους είχε πάρει τη θέση του στον πάγκο, ελπίζοντας ότι τα παυσίπονα που έπαιρνε θα του επέτρεπαν να παίξει έναν ρόλο, ο αντικαταστάτης του είχε ήδη στόχο το γκολ της Ατλέτικο καθώς η Μαδρίτη προηγήθηκε.

Αυτή η προσπάθεια του Díaz στο τρίτο λεπτό δεν ήταν καν το πρώτο της σουτ στο τέρμα.

Ο Jude Bellingham είχε σπρώξει την μπάλα μέσα από τα πόδια του Mario Hermoso ένα λεπτό νωρίτερα και μπήκε στο τέρμα, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Eduardo Camavinga σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η Ατλέτικο βρισκόταν βαθιά στη δική της περιοχή πέναλτι και κατακλυζόταν: σε αυτό το σημείο δεν είχε ακόμη την κατοχή στο μισό της Μαδρίτης και ο καλύτερος παίκτης της, ο Αντουάν Γκριεζμάν, δεν τα είχε ακόμη όλα.

Την πρώτη φορά έπαιξε μια υπέροχη πάσα στον Álvaro Morata, αλλά ο Andriy Lunin απέκρουσε απότομα με το δεξί του χέρι. Την επόμενη φορά που το έκανε, τον έβγαλαν έξω. Φάνηκε ότι η Ατλέτικο είχε ξεπεράσει αυτή την πίεση από την αρχή. Κι όμως, μόλις ήταν ικανοποιημένοι, υποχώρησαν. Δύο άστοχες πάσες από τον Ντίαζ και στη συνέχεια ο Λούκας Βάσκεθ -η πρώτη από τον Σαούλ, η δεύτερη από τον Κόκε- έδωσαν κατά λάθος το τέλειο στήσιμο στον Ντίαζ, αφήνοντας έναν εναντίον ενός στην άκρη του τετραγώνου, όπου έλεγχε το σούταρε και το σήκωσε πέρα ​​από τον Όμπλακ.

Μια όμορφη σέντρα του Ροντρίγκο Ρικέλμε παραλίγο να ισοφαρίσει στον Άξελ Βίτσελ, αλλά ο Λούνιν πήδηξε πίσω του, το σώμα του τεντώθηκε σε ένα αστέρι και έσπρωξε την μπάλα δίπλα από την εστία. Από τη γωνία, η κλεφτή κεφαλιά του Στέφαν Σάβιτς από τα τρία μέτρα γλίστρησε κάπως πέρα ​​από το μακρινό δοκάρι.

Ήταν πολύ διασκεδαστικό. Ο Ροντρίγκο σούταρε πέρα ​​από το τέρμα μετά από ανταλλαγή με τον Ντίαζ και τον Βάσκεθ, οι οποίοι στη συνέχεια είχαν την επόμενη ευκαιρία. Ο Vázquez αφέθηκε να προχωρήσει μπροστά, καθώς η άμυνα της Atlético περίμενε από αυτόν να τραβήξει την μπάλα πάνω από το πλάι και τελικά συμβιβάστηκε με ένα σουτ που χτύπησε στο πλάγιο δίχτυ.

Στο άλλο άκρο, ο Γιορέντε Σαούλ σούταρε με κεφαλιά λίγο έξω από την εστία. Και τότε ο Hermoso σχεδόν μπήκε κρυφά στο μακρινό δοκάρι όπου προσγειώθηκε η υπέροχη μπάλα του Rodrigo de Paul, αλλά ο Rodrygo τον παρακολουθούσε όλη την ώρα. Η Ατλέτικο πίστευε ότι είχε ισοφαρίσει νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Σάβιτς έστειλε με κεφαλιά από το κόρνερ του Γκριεζμάν. Ωστόσο, ο Σαούλ ήταν στη γραμμή μπροστά από τον τερματοφύλακα και ήταν σε θέση οφσάιντ.

Το εκπληκτικό γκολ του Khvicha Kvaratskhelia ήταν άξιο Νεάπολη μια ευπρόσδεκτη εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της μαχόμενης ομάδας Βερόναπου είχε πάρει το προβάδισμα λιγότερο από 20 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Lorenzo Montipo έκανε δύο νωρίς αποκρούσεις για να αρνηθεί τον Kvaratskhelia και στη συνέχεια αρνήθηκε επίσης τους Pasquale Mazzocchi και Jesper Lindstrom αφού ο Ντιέγκο Κόπολα απέκρουσε στο φάουλ του Tomas Suslov για να δώσει το προβάδισμα στη Βερόνα.

Ο Μοντίπο φαινόταν αξεπέραστος αλλά ο Σίριλ Νγκόνγκε, ο οποίος μετακόμισε στη Νάπολι από τη Βερόνα τον Ιανουάριο, ήρθε από τον πάγκο και σκόραρε από πάσα του Λίντστρομ. Τρία λεπτά πριν το τέλος: Kvaratskhelia [pictured]έκανε ένα κέρλινγκ σουτ από απόσταση πέρα ​​από τον Μοντίπο για να εξασφαλίσει και τους τρεις πόντους.

Αταλάντα Με μια εντός έδρας νίκη με 3-1 ενίσχυσαν τις ελπίδες τους να κερδίσουν τον αγώνα για την τέταρτη θέση Λάτσιο. Ο Charles De Ketelaere σημείωσε δύο γκολ, εκ των οποίων ένα από πέναλτι, μετά το εναρκτήριο γκολ του Mario Pasalic. Ο Τσίρο Ιμόμπιλε εκτέλεσε πέναλτι στην καθυστέρηση αλλά οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στα γερμανικά, RB Λειψία τελείωσε το σερί ήττας της στην Bundesliga με τη νίκη εντός έδρας με 2-0 Ένωση Βερολίνου. Τα γκολ των Loïs Openda και Benjamin Sesko σε κάθε ημίχρονο ήταν αρκετά για τους γηπεδούχους, ενώ η Union υπέστη αποβολή για τον Christopher Tremmell στα τέλη του αγώνα.

Στη Ligue 1, Λιλ επωφελήθηκε από την ισοπαλία χωρίς γκολ Βρέστη Και ΑρκετάΚαι Μονακόισοπαλία με Χάβρηκαι κέρδισε εντός έδρας νίκη με 4-0 Κλερμόν Αυτό ενισχύει τις ελπίδες τους για μια θέση στο Champions League.

Λυών μπόρεσαν να μετριάσουν τους φόβους τους για υποβιβασμό με την αποφασιστική εντός έδρας νίκη με 1-0 Μασσαλία. Ο Αλεξάντρ Λακαζέτ πέτυχε το μοναδικό γκολ όταν στο 37ο λεπτό γύρισε την μπάλα στο τέρμα πεσμένος στο έδαφος.

Στην Ισπανία, Σέλτα Βίγκο Με νίκη 3-0 απομακρύνθηκαν τρεις βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού Οσασούναενώ είχε τελειώσει Βιγιαρεάλ 0-0 Κάντιθ Και Ρεάλ Μπέτις 1-1 Χετάφε.

Η Ατλέτικο έψαχνε για επιστροφή, αλλά υπήρχαν λίγες ευκαιρίες. Τα καλύτερα ήρθαν στην άλλη άκρη καθώς το παιχνίδι καθυστερούσε και η μεσαία γραμμή των τεσσάρων παικτών της Μαδρίτης επιβεβαιώθηκε.

Ο Μπέλινγκχαμ ζήτησε πέναλτι όταν τον ξεπέρασε ο Σάβιτς. Μια αντεπίθεση με επικεφαλής τον Φέντε Βαλβέρδε, που έσπασε δεξιά, έδωσε στον Ροντρίγκο την ευκαιρία να τελειώσει, αλλά σούταρε κατευθείαν στον Όμπλακ. Και ο Díaz δημιούργησε μια στιγμή μαγείας, τα πόδια του άστραψαν, η μπάλα εξαφανίστηκε καθώς σταμάτησε, τράβηξε τον Hermoso μέσα, τον κάρφωσε, μετά γύρισε μέσα στον Witsel και απέκρουσε το σουτ του μόλις άουτ.

Αποσύρθηκε αμέσως μετά και το Bernabéu σηκώθηκε και χειροκροτούσε. Αυτή ήταν η νύχτα του, ή έτσι νόμιζαν. Αντίθετα, έπρεπε να καθίσει στον πάγκο και να παρακολουθήσει καθώς η τριλογία της Μαδρίτης έφερε μια τελική ανατροπή.