ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΓΩΝΑ: Οι Wanderers χρειάζονταν ένα θαύμα μετά το γλίστρημα της Shrewsbury

By | April 17, 2024

Cameron Jerome zwingt Boltons erstes Tor gegen Shrewsbury über die Linie <i>(Εικόνα: Camerasport)</i>“Bad-Src =” https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/g_cib_62ntol5rom64_q-/yxbwawq9aglnagxhbmrlcjt3ptk2mdtopty0ma-/https://media.zenfs.com 329c64854854 src = “https: // s. yimg.com/ny/api/1.2/g_cib_62ntol5rom64_q-/yxbwawq9agxhbmrlcjt3ptk2mdtopty0ma-/https://media.zenfs.com 9C63DDC6485712C82AD3B24C0 “/></div>
</div>
</div>
<p><figcaption class=Ο Κάμερον Τζερόμ αναγκάζει το πρώτο γκολ της Μπόλτον ενάντια στη Σρούσμπερι πάνω από τη γραμμή (Εικόνα: Camerasport)

Οι WANDERERS χρειάζονται ένα θαύμα στις δύο τελευταίες εβδομάδες της σεζόν, εάν θέλουν να πετύχουν τον στόχο τους για αυτόματη άνοδο, αφού έχασαν άλλους δύο βαθμούς απέναντι στη Shrewsbury.

Ο Ian Evatt είχε πει στην προετοιμασία του παιχνιδιού ότι “τα πάντα μπορούν να συμβούν”, αλλά λίγοι θα περίμεναν ότι η Bolton θα λιώσει όπως έκανε στο πρώτο ημίχρονο, δίνοντας προβάδισμα 2-1 στο ημίχρονο.

Ο Κάμερον Τζερόμ είχε ισοφαρίσει για τους Λευκούς αφού ο Ντάνιελ Ούντο άνοιξε το σκορ – αλλά το δυνατό σουτ του Τζόρνταν Σίπλεϊ έδωσε στους Σρους ένα πλεονέκτημα που δύσκολα μπορούσαν να πιστέψουν οι ταξιδιώτες οπαδοί τους.

Ο Πάρις Μαγκόμα ισοφάρισε για τη Μπόλτον με σχεδόν 20 λεπτά να απομένουν, φτιάχνοντας μια κερκίδα που απλά δεν υλοποιήθηκε ποτέ.

Στο τέλος ο Evatt ήταν μπροστά με τρεις επιθετικούς, αλλά η ομάδα του δυσκολεύτηκε να δημιουργήσει σημαντικές ευκαιρίες και όταν ένα εικαστικό χτύπημα από τον Jack Iredale χτύπησε το πλαίσιο του τέρματος στις τελευταίες στιγμές καταλάβατε ότι το παιχνίδι είχε κριθεί.

Η Πόρτσμουθ κέρδισε το πρωτάθλημα με μια νίκη επί της Μπάρνσλι και η Μπόλτον έχει τώρα τρεις βαθμούς για να κλείσει στο Ντέρμπι στα δύο τελευταία παιχνίδια της, με μικρότερη διαφορά τερμάτων.

Οι Wanderers αναγκάστηκαν να κάνουν αλλαγές: οι Gethin Jones και Jon Dadi Bodvarsson ανέφεραν τραυματισμούς μετά τον αγώνα με την Portsmouth, ο Ricardo Santos δεν πήρε κανένα ρίσκο λόγω του συνεχιζόμενου προβλήματος στη γάμπα και ο Josh Sheehan έμεινε στον πάγκο.

Ο Kyle Dempsey, ο Jack Iredale και ο Will Forrester προσήχθησαν, αλλά η συμπερίληψη του βετεράνου Jerome, ο οποίος ξεκίνησε μόνο στη League Two αυτή τη σεζόν, προκάλεσε σάλο στο κοινό των γηπεδούχων.

Λίγοι θα περίμεναν ότι ο επιθετικός – σε ηλικία 37 ετών, οκτώ μηνών και δύο ημερών – θα ήταν ένας από τους λίγους παίκτες που θα μπορούσαν να πουν ότι είχαν αποδώσει δικαιοσύνη όταν οι Wanderers βρέθηκαν κάτω 2-1 στο ημίχρονο και με τζόκινγκ. πίσω μέσα από το τούνελ υπό τον ήχο των θυμωμένων υποστηρικτών που ηχούν στα αυτιά τους.

Για τα πρώτα 20 λεπτά, ο Μπόλτον έπαιξε με την ίδια ενέργεια που είχε δείξει απέναντι στον Πομπήιο – ο Άαρον Κόλινς αναπηδούσε και προσπαθούσε να διασκεδάσει χτυπώντας σουτ από κάθε πιθανή απόσταση και γωνία.

Ο Ουαλός διέψευσε μια μεγάλη απόκρουση του Μάρκο Μαρόσι. Ο Τζερόμ είδε επίσης μια κεφαλιά να αναπηδά από το δοκάρι και ένα δεύτερο κόρνερ έφυγε ένα μέτρο από το γκολ καθώς η πίεση αυξήθηκε.

Λίγες στιγμές αργότερα, ο Κόλινς έκανε ένα εκπληκτικό τρέξιμο και επιχείρησε να περάσει τον Τζερόμ στη μέση, αναγκάζοντας τον Τζο Άντερσον να κάνει επείγουσα επέμβαση.

Όλα έμοιαζαν να πηγαίνουν όπως ο Μπόλτον μέχρι που μια κακή πάσα του Τζακ Άιρντεϊλ τους έβαλε στο πίσω πόδι. Ο Josh Dacres-Cogley κατάφερε να διώξει καλά, αλλά λίγο αργότερα οι Shrews επέστρεψαν στην επίθεση αφού ο Nat Ogbeta έπιασε την μπάλα. Ο Tom Bloxham έκανε σπριντ 50 γιάρδες κάτω από τη δεξιά πλευρά πριν χτυπήσει μια σέντρα προς τα πίσω για να βυθίσει την μπάλα στην κάτω γωνία ο Udoh.

Η Shrewsbury δεν είχε σκοράρει σε 22 παιχνίδια πρωταθλήματος μέχρι εκείνο το σημείο, οπότε ίσως θα μπορούσε κανείς να συγχωρεθεί για πόσο χρόνο τους πήρε για να πανηγυρίσουν το γκολ. Μετά από αυτό, το χάσιμο χρόνου ήταν πραγματικά εκπληκτικό.

Ο Marosi έκανε άλλη μια καλή απόκρουση από τον Paris Maghoma, ο οποίος έκανε ό,τι μπορούσε για να αναζωογονήσει την επικίνδυνη ατμόσφαιρα, αλλά ο Bolton φαινόταν να μην έχει ιδέες και ο Chey Dunkley θα μπορούσε να είχε σκοράρει το δεύτερο σκοράροντας κατευθείαν στον Nathan Baxter από κόρνερ.

Μετά από μια περίοδο κατά την οποία φοβόταν ότι ο ρυθμός δεν θα επέστρεφε ποτέ στο παιχνίδι, ο Κόλινς γύρισε καλά και έστειλε τη μπάλα στον Τζερόμ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος του Μόργκαν Φίνεϊ για να κερδίσει ένα κόρνερ.

Η μπάλα μπήκε, αναπήδησε από δύο ή τρεις παίκτες, αλλά τελικά στον Τζερόμ, ο οποίος την πέταξε στα δίχτυα για το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα από τον Οκτώβριο του 2022 – ή 549 ημέρες.

Έγινε ο έκτος γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία της Μπόλτον, παίζοντας ανάμεσα στον Λες Φέρντιναντ και τον Γκούντνι Μπέργκσον.

Σίγουρα αυτό θα ήταν το έναυσμα για περισσότερα; Καμία τέτοια τύχη. Οι Wanderers δέχτηκαν ένα κόρνερ σχεδόν από την αρχή και ο Elliott Bennett θυμήθηκε το παλιό set piece των David Beckham και Paul Scholes στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όταν ο Jordan Shipley πέταξε δίπλα στον Baxter από την άκρη της μεγάλης περιοχής.

Στο τέλος του ημιχρόνου υπήρχε κάτι λιγότερο από τέσσερα λεπτά πρόσθετου χρόνου, τα μισά από τα οποία ειρωνικά έφαγε το έξυπνο παιχνίδι των Shrews.

Οι Wanderers επιτέθηκαν κατευθείαν από την αρχή όταν ο Kyle Dempsey απέκρουσε το σουτ από κοντά από τη σέντρα του Dacres-Cogley.

Ο Κόλινς μπήκε ξανά, αλλά τον μπλόκαρε ο Μαρόσι και καθώς η μπάλα πετούσε προς τα πάνω, ο Ογκμπέτα προσπάθησε να τη βάλει στο στήθος πάνω από τη γραμμή αντί να χρησιμοποιήσει το κεφάλι του, δίνοντας στον Μόργκαν Φίνεϊ την ευκαιρία να την κεφαλίσει για να απομακρυνθεί από τη γραμμή.

Ο Maghoma πήρε ξανά το προβάδισμα και προσπάθησε να φέρει λίγο ρυθμό στο παιχνίδι. Παραλίγο να ισοφαρίσει για τους Λευκούς αφού εκτέλεσε ένα σύντομο κόρνερ και ντρίμπλα πάνω από τη γραμμή πριν τον αρνηθεί ο Μαρόσι στο κοντινό δοκάρι.

Οι Wanderers κάλεσαν τον Charles και αντικατέστησαν τον Jerome στο 66′ και η απόγνωση αυξήθηκε ακόμη περισσότερο. Ο Ντέμπσεϊ νόμιζε ότι είχε σκοράρει όταν έδιωξε τη σέντρα του Ογκμπέτα προς την εστία αλλά τον διέψευσε ξανά ο επίμονος Μαρόσι.

Στη συνέχεια, με λιγότερο από 20 λεπτά για να ολοκληρωθούν, επιτέλους ήρθε η ανακάλυψη. Ο Κόλινς και ο Ντέμπσεϊ συνωμότησαν στα δεξιά, μια σέντρα εκτράπηκε πίσω στην άκρη της περιοχής του πέναλτι, όπου ο Μάγκομα – όσο ψύχραιμος κι αν είσαι – χτύπησε την μπάλα με το πόδι του για να νικήσει τον Μαρόσι. Το παιχνίδι συνεχίζεται ξανά.

Ο Τζορτζ Τόμασον παραλίγο να φτάσει στην κορυφή του γκολ του κόντρα στην Μπλάκπουλ με ένα βροντερό χτύπημα 25 γιάρδων που σφύριξε λίγο άουτ.

Με οκτώ λεπτά να απομένουν, ο Έβατ πήρε μια απόφαση ανταλλάσσοντας τον μέσο Dempsey με τον επιθετικό Dan Nlundulu, επιστρέφοντας μετά από πέντε μήνες απόλυσης τραυματισμών.

Οι λευκοί πάλεψαν και πείραξαν, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι ξεκάθαρο. Τα πενιχρά πέντε λεπτά πρόσθετου χρόνου έμοιαζαν να περνούν εν ριπή οφθαλμού.

Ο Iredale νόμιζε ότι είχε σκοράρει όταν το σουτ του Maghoma έπεσε πάνω του στο μακρινό δοκάρι και εκείνος σούταρε προς την εστία με το αριστερό του πόδι, μόνο για να δει την μπάλα να αναπηδά έξω από το δοκάρι. Η διαφορά μεταξύ επιτυχίας και αποτυχίας βρίσκεται σε αυτά τα μικρά περιθώρια.

«Μένουμε όρθιοι!» φώναξαν οι οπαδοί των Σρι, των οποίων η ομάδα είναι πλέον ασφαλής από ένα μαθηματικό θαύμα. Θα χρειαστεί κάτι εξίσου μαγικό αν η Μπόλτον είναι να σκαρφαλώσει πάνω από το Ντέρμπι τώρα. Ώρα να αντιμετωπίσουμε ένα ακόμη πλέι οφ.