Στάνισιτς και Γκριμάλντο ζαλίζουν την Μπάγερν και διευρύνουν το προβάδισμα της Λεβερκούζεν στην Μπουντεσλίγκα

By | February 11, 2024

<span><a class=Μπάγερ Λεβερκούζεν πανηγυρίζει το εναρκτήριο γκολ του Josip Stanisic εναντίον Βαυαρία Μόναχο.Φωτογραφία: Wolfgang Rattay/Reuters” src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/TzsGhGAygE.qQlJvaLZLQQ–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfs.com.com/00000005cd600005cd/en/ 2360282bd78b” δεδομένα src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/TzsGhGAygE.qQlJvaLZLQQ–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfs.com_7b6f6f65000000000.com/16f6f6f60 360282bd78b”/>

Παρά τα σκαμπανεβάσματα της σεζόν της Μπάγερν Μονάχου, τους αιχμηρούς σουτέρ και τις αποτυχίες και την αστραφτερή φόρμα της Μπάγερ Λεβερκούζεν, μια θεμελιώδης αρχή έχει παραμείνει σε μεγάλο βαθμό αδιαμφισβήτητη.

Ότι η ομάδα του Thomas Tuchel θα ενεργοποιούσε την παλιά μυϊκή της μνήμη μόλις κέρδιζε τον δωδέκατο συνεχόμενο τίτλο της Bundesliga. Ότι θα έδειχναν επιτέλους τον πραγματικό τους εαυτό όταν είχε μεγαλύτερη σημασία, σε παιχνίδια όπως αυτό. Και το έκαναν. απλά όχι τόσο όσο θα περίμενε κανείς.

Σχετίζεται με: Ο Μπέλινγκχαμ σκοράρει δύο φορές καθώς η Ρεάλ Μαδρίτης συντρίβει ακαταμάχητα την εξέγερση της Χιρόνα

Γιατί αυτό δεν ήταν απλώς μια ήττα, αλλά μια ταπεινωτική ήττα, όχι μόνο τρεις κρίσιμοι βαθμοί στην κούρσα του τίτλου, αλλά μια επίθεση στην ταυτότητα της Μπάγερν. Η Μπάγερν ξεπεράστηκε από την ταχύτερη, πιο πεινασμένη και δημιουργική ομάδα της Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Εν τω μεταξύ, ο Tuchel ξεπέρασε τον Xabi Alonso, ο οποίος εδραίωσε την ιδιότητά του ως ο πιο πολλά υποσχόμενος νεαρός προπονητής του αθλήματος με ιλιγγιώδη ευφάνταστη επιλογή, χαριτωμένα τακτικά άνθη και έξυπνη χρήση του πάγκου.

Η διαφορά στην κορυφή του πρωταθλήματος είναι πλέον πέντε βαθμοί, και όμως τις επόμενες μέρες και εβδομάδες στη Γερμανία η κύρια συζήτηση θα είναι για την κατάρρευση της Μπάγερν, την κρίση της Μπάγερν, το ρητό της Μπάγερν.

«Για να είμαι ειλικρινής, είμαι θυμωμένος», παραπονέθηκε ο Thomas Müller σε μια έντονη τηλεοπτική συνέντευξη μετά το παιχνίδι. «Για να αναφέρω τον Όλιβερ Καν: Αυτό που λείπει είναι οι μπάλες. Είναι εντάξει να νιώθεις πίεση, αλλά χρειάζεται ενέργεια και ελευθερία. Δεν είναι μόνο ο προπονητής. Μερικές φορές πρέπει να μιλήσουμε για τους παίκτες».

Και αν η Μπάγερ Λεβερκούζεν πάντα πίστευε, τότε ίσως αυτή ήταν η στιγμή που θα μπορούσαμε και εμείς οι υπόλοιποι. Ο Josip Stanisic σημείωσε το πρώτο γκολ, ο Álex Grimaldo το καθοριστικό γκολ στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, οι Florian Wirtz και Granit Xhaka ήταν εντυπωσιακοί στη μεσαία γραμμή και ο Jeremie Frimpong εξασφάλισε θεαματικά τους βαθμούς στις καθυστερήσεις. Αλλά αυτό που ξεχωρίζει αυτή την ομάδα της Λεβερκούζεν είναι το πόσο λίγο βασίζεται σε στιγμές ατομικής ποιότητας.

Αμύνονται και επιτίθενται ως μονάδα, εναλλάξιμα κομμάτια που παίρνουν περίεργες γωνίες με ακατάπαυστη πίεση. Εδώ ο Αλόνσο έκανε χωρίς αναγνωρισμένο επιθετικό. Η Amine Adli έπαιξε ως ψεύτικο εννιάρι, συμπληρωμένη από τον Nathan Tella στα δεξιά. Ο Στάνισιτς για τον Φριμπόνγκ ήταν μια άλλη εκπληκτική απόφαση. Ο Alonso μιλάει πολύ για την ευελιξία και αυτή η παράσταση – καλλιτεχνική και άπιαστη, δοκιμασμένη και ανθεκτική σε όλα τα σωστά σημεία – είναι ο λόγος.

Το αποτέλεσμα ήταν ένα παιχνίδι με όλη τη δομική ποιότητα μιας ταινίας του David Lynch: γεμάτο ίντριγκες και κόκκινες ρέγγες, περίεργα μοτίβα και κρυμμένα στρώματα νοήματος. Γιατί οι οπαδοί πέταξαν καραμέλες στο γήπεδο; Γιατί ο Στάνισιτς ήταν ο μοναδικός παίκτης στην ομάδα του που δεν πανηγύρισε το γκολ του; Γιατί οι μπακ της Μπάγερν έπαιξαν σε αντίθετες πλευρές; Και γιατί υπήρχε ένας οπαδός της έδρας ντυμένος Πάπας;

Η ηγέτιδα Ιντερνασιονάλε ήρθε από πίσω για να κερδίσει τη Ρόμα με 4-2 στη Serie A το Σάββατο, τερματίζοντας το νικηφόρο ξεκίνημα του Ντανιέλε Ντε Ρόσι με την πρωτευουσιακή ομάδα, παρά το γεγονός ότι έχασε τους γηπεδούχους στο ημίχρονο.

Η Ίντερ αύξησε το προβάδισμά της έναντι της δεύτερης Γιουβέντους στους επτά βαθμούς πριν από την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να υποδεχθεί την Ουντινέζε τη Δευτέρα. Έχουν ακόμα ένα παιχνίδι μετά το ταξίδι τους στο ιταλικό Super Cup στη Σαουδική Αραβία τον Ιανουάριο.

Η Ρόμα, η οποία είχε κερδίσει κάθε από τα τρία τελευταία παιχνίδια της υπό τον Ντε Ρόσι, αφού αντικατέστησε τον Ζοσέ Μουρίνιο τον Ιανουάριο, έφυγε από τις παγίδες και ο Στέφαν Ελ Σαράουι έφτασε κοντά στο γκολ στο πρώτο λεπτό, αλλά το σουτ του ήρθε από κοντά. Ο τερματοφύλακας της Ίντερ, Γιαν Σόμερ.

Αντίθετα, ο Φραντσέσκο Ατσέρμπι έστειλε με κεφαλιά από κόρνερ στο 17ο λεπτό για να δώσει το προβάδισμα στην Ίντερ, αφού ο Ρομέλου της Ρόμα έπαιξε τη μπάλα στον Λουκάκου, ένα γκολ που κρίθηκε οφσάιντ μετά από μακρά αξιολόγηση VAR.

Η Ρόμα απώθησε και ο Τζιανλούκα Μαντσίνι έγνεψε με το κεφάλι ένα φάουλ μόλις μισή ώρα πριν ο Ελ Σαράουι δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους στο ημίχρονο, όταν το σουτ του από στενή γωνία αναπήδησε αφού χτύπησε και στα δύο δοκάρια.

Όμως τέσσερα λεπτά μετά το δεύτερο ημίχρονο, ο Μάρκους Τουράμ ισοφάρισε για πρώτη φορά για την Ίντερ με ένα χαμηλό σουτ και ο Αντζελίνο της Ρόμα έριξε τη μπάλα στην εστία του για να αποκαταστήσει το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο 56ο λεπτό.

Στη συνέχεια ο Αλεσάντρο Μπαστόνι σκόραρε μια ωραία πάσα από τον αναπληρωματικό Μάρκο Αρναούτοβιτς στις καθυστερήσεις και εξασφάλισε τους βαθμούς για τους φιλοξενούμενους.

Η Λάτσιο είχε προηγουμένως ανέβει στην έκτη θέση με τη νίκη με 3-1 στην Κάλιαρι που απειλείται με υποβιβασμό το Σάββατο.

Μερικές από αυτές τις ερωτήσεις ήταν πιο εύκολο να απαντηθούν από άλλες. Τα γλυκά, τα οποία καθυστέρησαν την έναρξη κατά οκτώ λεπτά, ήταν μέρος μιας μακροχρόνιας διαμαρτυρίας από οπαδούς σε όλη τη Γερμανία ενάντια σε μια προτεινόμενη συμφωνία για την πώληση μεριδίου των δικαιωμάτων μέσων ενημέρωσης της Bundesliga σε ιδιώτες επενδυτές. Η στολή ήταν για το Σαββατοκύριακο του καρναβαλιού. Ο Στάνισιτς αυτή τη στιγμή είναι δανεικός από την Μπάγερν. Και ίσως η απόφαση του Tuchel να χρησιμοποιήσει τον Sacha Boey ως αριστερό μπακ ήταν μια προσπάθεια να αντισταθμίσει τον ρυθμό του Frimpong, ο οποίος τελικά δεν μπήκε στην αρχική ενδεκάδα.

Και έτσι η Μπάγερν ηττήθηκε όχι μόνο στην πράξη, αλλά και στη θεωρία. Ίσως ένας από τους λόγους για τους οποίους η υπεράσπισή τους φαινόταν τόσο ασταθής ήταν ότι ποτέ δεν ήταν απολύτως σαφές τι προσπαθούσαν να υπερασπιστούν. Ίσως ένας από τους λόγους που ο Χάρι Κέιν έμεινε τόσο ανώνυμος ήταν ότι η Μπάγερν δεν είχε την παραμικρή ιδέα πώς να τον φέρει στο παιχνίδι. Το αποτέλεσμα ήταν τρία γκολ με διαφορετικούς βαθμούς απώλειας στο κεφάλι.

• Πραγματοποιήστε λήψη της εφαρμογής Guardian από το iOS App Store στο iPhone ή το Google Play Store στο Android αναζητώντας “The Guardian”.

• Εάν έχετε ήδη την εφαρμογή Guardian, βεβαιωθείτε ότι χρησιμοποιείτε την πιο πρόσφατη έκδοση.

• Στην εφαρμογή Guardian, πατήστε το κουμπί μενού κάτω δεξιά και μετά μεταβείτε στις Ρυθμίσεις (το εικονίδιο με το γρανάζι) και μετά στις Ειδοποιήσεις.

• Ενεργοποίηση αθλητικών ειδοποιήσεων.

Το πρώτο για τον Στάνισιτς ήρθε όταν η Μπάγερν αποκοιμήθηκε εντελώς για τη δεύτερη περίοδο μετά από απόκρουση του Μάνουελ Νόιερ. Το δεύτερο γκολ για τον Γκριμάλντο ήταν ένα απλό δώρο και πήγαινε με τον Aleksandar Pavlovic να μην μπορεί να παρακολουθήσει το σερί. Η τρίτη περίοδος ήρθε στη μέση του πρόσθετου χρόνου, όταν ο Νόιερ ήταν ακόμα έτοιμος για κόρνερ (γιατί;) και ο Φριμπόνγκ έδιωξε υπέροχα τη μπάλα στο τέρμα από περίπου 30 μέτρα.

Για να είμαι ειλικρινής, το εύρος θα μπορούσε να ήταν ακόμη μεγαλύτερο. Η Μπάγερν δύσκολα δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες όλο το απόγευμα. Και φυσικά είναι μόλις Φεβρουάριος και η Λεβερκούζεν δεν έχει κερδίσει ποτέ τίτλο στην ιστορία της και τίποτα δεν έχει σφραγιστεί ακόμα. Αλλά αν είναι ακόμα πολύ νωρίς για να τελειώσει η εποχή της κυριαρχίας της Μπάγερν, τότε ποτέ δεν αισθάνθηκε τόσο επισφαλής.