Τελικά δεινά στο Κόλτσεστερ, καθώς η υποτονική κομητεία υφίσταται σημαντική οπισθοδρόμηση στην προσφορά της για πλέι οφ

By | March 29, 2024

TUSSLE: Harry Charsley ist für County in Colchester verdrängt <i>(Εικόνα: Huw Evans Agency)</i>” bad-src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/5xZ3YtGyl_y.5klB7W75uQ–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTY0MA–/https://media.zenfs.com_19400000000000000000000000000000000000000000000/e/en/ 3 5ccf44b74f45c82975 ” src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/5xZ3YtGyl_y.5klB7W75uQ–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTY0MA–/https://media.zenfs.com_wales.com/100000000000000000000/10000000000000/1000000000001 5cc f44b74f45c82975″/ ></div>
</div>
</div>
<p><figcaption class=ΤΟΥΣΛ: Ο Χάρι Τσάρσλι έχει εκδιωχθεί για την κομητεία στο Κόλτσεστερ (Εικόνα: Huw Evans Agency)

Η NEWPORT County AFC αντιμετώπισε προβλήματα λόγω τραυματισμών καθώς η Κόλτσεστερ Γιουνάιτεντ έδωσε τεράστια ώθηση στις ελπίδες επιβίωσής της στο League Two με τη νίκη με 2-1 στο Έσεξ.

Οι Εξόριστοι έδειχναν έτοιμοι να πάρουν μερίδιο από τα λάφυρα όταν ήταν ισόπαλοι μετά από 90 λεπτά, αλλά ο Τζέι Μίνγκι πέτυχε τον νικητή στο τρίτο από τα επτά ακόμη λεπτά.

Στην πραγματικότητα, ήταν αυτό που άξιζαν οι U’s αφού είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες σε ένα δύσκολο γήπεδο στο Joberve Community Stadium.

Η County ήταν νωθρή στο πρώτο ημίχρονο και είχε ένα δυνατό σουτ από τον Άλιστερ Σμιθ που χτύπησε το δοκάρι, αλλά προηγήθηκε στο 42ο λεπτό χάρη σε μια ήρεμη λόμπα του επιθετικού Offrande Zanzala μετά από μια αμυντική σύγχυση.

Ο Νικ Τάουνσεντ, που είχε μπλόκαρε γενναία στο πρώτο ημίχρονο, έσωσε τους φιλοξενούμενους με δύο υπέροχες αποκρούσεις και υπερασπίστηκε το προβάδισμα για πάνω από μία ώρα.

Ωστόσο, οι U’s επέστρεψαν επάξια στα ίσα στο 75ο λεπτό όταν ο Ellis Iandolo σκόραρε από κόρνερ.

Η Κόλτσεστερ έμεινε μπροστά και πήρε τη νίκη όταν ο Μίνγκι έπαιξε ένα-δύο, περνώντας τον αναπληρωματικό Τζέιμς Γουέιτ και δεν έδωσε καμία ευκαιρία στον Τάουνσεντ.

Σημαίνει ότι οι Εξόριστοι παραμένουν δύο πόντους μακριά από τον στόχο του προπονητή Graham Coughlan των 57 πόντων για να ταιριάξουν με τον απολογισμό της περασμένης σεζόν.

Εξαντλούνται επίσης από παιχνίδια στην απίθανη προσφορά τους στα play-off, με τη διαφορά από την έβδομη πλέον θέση Gillingham πέντε βαθμούς.

Μόνο μια νίκη εναντίον του Crawley τη Δευτέρα των αργιών θα κρατήσει το όνειρο ζωντανό, αλλά η County εξασθενεί.

Η Κόλτσεστερ, εν τω μεταξύ, έκανε ένα μεγάλο βήμα προς την επιβίωση της Football League, όταν φαινόταν ότι θα έπρεπε να συμβιβαστεί με την ένατη ισοπαλία σε 12 αγώνες υπό τον νέο προπονητή Danny Cowley.

Νότια Ουαλία Argus: ΠΡΟΚΛΗΣΗ: Ο Offrande Zanzala προσπαθεί να προστατεύσει την μπάλα για την County

ΠΡΟΚΛΗΣΗ: Ο Offrande Zanzala προσπαθεί να προστατεύσει την μπάλα για την County (Εικόνα: Huw Evans Agency)

Ο Τάουνσεντ ήταν έτοιμος να φύγει μετά από μια καταπόνηση στη βουβωνική χώρα στο Μπάροου, ενώ ο αμυντικός Ματ Μπέικερ έλαβε το πράσινο φως μετά την επιστροφή του από την ομάδα κάτω των 21 ετών της Ουαλίας.

Αντικατέστησε τον Χάρισον Μπράιτ στη δεξιά πλευρά της κεντρικής τριάδας, ενώ ο Μάτι Μπόντσουελ αντικατέστησε τον Άνταμ Λιούις που έλειπε στο αριστερό ακραίο μπακ.

Η εναλλαγή συνεχίστηκε μαζί με τον πρώτο σκόρερ Will Evans στην κορυφή, με τον Zanzala να προτιμάται ως βασικός έναντι του Seb Palmer-Houlden.

Ήταν ένα αργό ξεκίνημα χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να εκμεταλλεύεται στο έπακρο τις στημένες φάσεις και το πρώτο αξιοσημείωτο σουτ ήρθε στο 16ο λεπτό και αυτό ήταν ένα πολύ φιλόδοξο σουτ από απόσταση του Brad Ihionvien που ποτέ δεν απείλησε να προβληματίσει τον Τάουνσεντ.

Ακολούθησε ένα άλλο ελπιδοφόρο σουτ από τον Άρθουρ Ρεντ πολύ έξω από την περιοχή του πέναλτι και δεν κατάφερε να βρει την ακρίβεια που χρειαζόταν με τα γρήγορα πόδια του για να βρει χώρο.

Η County παγιδεύτηκε στην περιοχή του πέναλτι και δεν μπόρεσε να κρατήσει την μπάλα, αλλά η Κόλτσεστερ κατάφερε να μετατρέψει την κυριαρχία της στο έδαφος και την κατοχή της σε σοβαρές ευκαιρίες.

Αυτό άλλαξε στο 24ο λεπτό, όταν, μετά από ένα υπέροχο τρέξιμο στα δεξιά, ο Χάρι Άντερσον εξαπέλυσε ένα βροντερό σουτ από τον Σμιθ από την άκρη της μεγάλης περιοχής που αναπήδησε από το οριζόντιο δοκάρι και ο Ιχιονβίεν δεν μπόρεσε να κουνήσει το ριμπάουντ στο τέρμα αφού έπεσε ήταν εκείνος. γρήγορα.

Η Κόλτσεστερ πήγε ξανά κοντά στο 28′ αφού η Κάουντι έδωσε την μπάλα μακριά και οι γηπεδούχοι κόντραρε. Ο Ιχιονβίεν έκανε σέντρα από τα αριστερά αλλά ο Τάουνσεντ βγήκε γενναία και απέκρουσε το σουτ του επιθετικού Τζον Ακίντε από τα 10 μέτρα.

Ήταν ένα εξαιρετικά φτωχό μισάωρο για τους Εξόριστους με και χωρίς μπάλα. Χάθηκαν πάρα πολλές μονομαχίες.

Το μοτίβο συνεχίστηκε καθώς πλησίαζε το ημίχρονο, με τους αγωνιζόμενους παίκτες να κοιτάζουν πιο δυνατά και να ψάχνουν το πρώτο παιχνίδι, αλλά στο 42ο λεπτό οι Εξόριστοι το κατάφεραν χάρη σε μια αμυντική καταστολή ενάντια στο σερί του αγώνα.

Νότια Ουαλία Argus: JOY: Η County γιορτάζει την έναρξη του Offrande ZanzalaΝότια Ουαλία Argus: JOY: Η County γιορτάζει την έναρξη του Offrande Zanzala

Νότια Ουαλία Argus: JOY: Η County γιορτάζει την έναρξη του Offrande Zanzala

JOY: Η County γιορτάζει την έναρξη του Offrande Zanzala (Εικόνα: Huw Evans Agency)

Ο Μπέικερ σούταρε τη μπάλα στο δεξί κανάλι, ο τερματοφύλακας Όουεν Γκούντμαν και ο Κόνορ Χολ απέτυχαν να επικοινωνήσουν και η κεφαλιά του Κόνορ Χολ έπεσε στον Ζανζάλα, ο οποίος ήρεμα πέταξε τη μπάλα στα δίχτυα με το δεξί του πόδι λίγο έξω από την περιοχή του πέναλτι.

Λίγο πριν το ημίχρονο υπήρχε η ευκαιρία να γίνει το 2-0 όταν ο Χάρι Τσάρσλεϊ σέντραρε από τα δεξιά, αλλά ο Άαρον Γουάιλντιγκ δεν μπόρεσε να πετύχει την κεφαλιά.

Η County ήταν μπροστά, αλλά σίγουρα θα έπρεπε να περιμένει απάντηση από μια ομάδα της Colchester που μάχεται για τη ζωή της στη Football League.

Ο Άντερσον κατέβηκε στην περιοχή του πέναλτι υπό την πίεση του Κάιλ Τζέιμσον ένα λεπτό μετά την επανέναρξη, αλλά θα ήταν εξαιρετικά απαλό και ο διαιτητής Σάνι Σούχβιρ Γκιλ δεν ενδιαφέρθηκε.

Μια λάθος ανάγνωση από τον Σκοτ ​​Μπένετ οδήγησε σε αντεπίθεση της Κόλτσεστερ στο 52ο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να βρει μια δολοφονική μπάλα στο τελευταίο τρίτο και στη συνέχεια ο Άντερσον σούταρε άουτ υπό πίεση.

Η County έφτασε στο σημείο της ώρας με το προβάδισμά της ανέπαφο απέναντι σε μια ομάδα των ΗΠΑ της οποίας η απόδοση τους απογοήτευσε στο τελευταίο τρίτο.

Ωστόσο, μετά από 65 λεπτά τα κατάφεραν καθώς η σέντρα του Άντερσον βρήκε τον Ακίντε στο μακρινό δοκάρι και το δυνατό σουτ του απέκρουσε έξοχα ο Τάουνσεντ.

Ακολούθησε γρήγορα άλλη μια έκρηξη, με τον τερματοφύλακα να κόβει χαμηλά προς τα αριστερά για να κατευθύνει το σουτ του Σμιθ γύρω από το κοντινό δοκάρι.

Η Κάουντι ανανέωσε την ομάδα της με τους χαφ Τζέιμς Γουέιτ και Πάλμερ-Χούλντεν και στη συνέχεια έπρεπε να κάνει μια αλλαγή όταν ο Μπόντσουελ έμεινε κουτσαίνοντας, ο Χάρισον Μπράιτ μπήκε και ο Λιούις Πέιν μετακινήθηκε προς τα αριστερά.

Οι Εξόριστοι προσπάθησαν να κρατηθούν, αλλά το σκορ ήταν ισόπαλο μετά από 75 λεπτά, όταν ένα κόρνερ εκτοξεύτηκε από τα αριστερά και ο Έλις Ιάντολο απέφυγε τον Μπριν Μόρις και σκόραρε από κοντά.

Στο 79ο λεπτό ήταν η σειρά της Κόλτσεστερ να ευχαριστήσει τον τερματοφύλακά της όταν ο Πάλμερ-Χούλντεν δυσκολεύτηκε στην περιοχή του πέναλτι, ξεπέρασε τον αμυντικό του αλλά αποκρούστηκε από τον Γκούντμαν.

Ο Τάουνσεντ συντρίφτηκε εντελώς από τον Σάμσον Τόβιντε στο 84ο λεπτό -η μπάλα ήταν εκεί αλλά ο επιθετικός ήταν αδίστακτος και ενεργητικός- προτού προκύψει μια μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τρία λεπτά να απομένουν.

Η μπάλα έπεσε στον Νόα Τσίλβερς και αυτός κέρδισε τον στόπερ σε φόρμα, αλλά όχι τον καλυμμένο Μπέικερ, αν και το σουτ έμοιαζε να έφυγε άουτ.

Η County προσπάθησε να τελειώσει το χρόνο, αλλά οι γηπεδούχοι επικράτησαν επτά λεπτά μετά τις καθυστερήσεις και στη συνέχεια χτύπησαν μέσα από τον Μίνγκι.

Οι Exiles δεν μπορούσαν να ανταποκριθούν και δεν θα αργήσουν να γλείψουν τις πληγές τους με τον Crawley να έρχεται στο Rodney Parade τη Δευτέρα.

Οι πρώτοι σκόρερ της Κόλτσεστερ: Ιάντολο, Μίνγκι.

Περιοχή: Τάουνσεντ, Πέιν, Μπέικερ, Μπένετ (αρχηγός), Τζέιμσον, Μπόντσουελ (Μπράιτ 72), Μόρις, Γουάιλντιγκ, Τσάρσλι, Γουάιλντιγκ (Γουέιτ 67), Ζανζάλα (67 Πάλμερ-Χούλντεν), Έβανς.
Αναπληρωματικά που δεν χρησιμοποιούνται: Maxted, Sanca, Rai, Jephcott.
Γκολ: Ζανζάλα.
Κίτρινο: Πέιν, Γουέιτ.

Διαιτητής: Sunny Sukhvir Gill.
Συμμετοχές: 4.308 (237 νομοί).