Το καθυστερημένο πέναλτι του Ράμος δίνει στη Γαλλία τη νίκη επί της Αγγλίας σε ένα θρίλερ επτά δοκιμών

By | March 17, 2024

<span>Ο Τόμας Ράμος σκοράρει <a class=Το καθοριστικό πέναλτι της Γαλλίας απέναντι στην Αγγλία.Φωτογραφία: Guillaume Horcajuelo/EPA” src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/2a9kGrXLEk7HaMrrJ1oXPg–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfs.com5799300000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000/en/ d2c5a5f6b57e” data-src = “https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/2a9kGrXLEk7HaMrrJ1oXPg–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfs.com/en/theguardian 5 a5f6b57e”/>

Έσωσαν το πιο θεαματικό παιχνίδι των Έξι Εθνών της φετινής σεζόν μέχρι πρότινος. Όταν σφύριξε το τελευταίο σφύριγμα στη Λυών, η Γαλλία ήταν δεύτερη στον πίνακα και η Αγγλία τρίτη, αλλά στην πραγματικότητα αυτό φαινόταν σαν μια ασήμαντη λεπτομέρεια. Αυτό που θα θυμάται για πάντα θα είναι η ποιότητα της ψυχαγωγίας που παρέχεται από δύο πλευρές που αρνήθηκαν εντελώς να λυγίσουν το γόνατο.

Αφήστε για λίγο στην άκρη το γεγονός ότι η Ιρλανδία κατέκτησε το φετινό Κύπελλο Έξι Εθνών. Γιατί είναι επίσης αλήθεια ότι οι πιο όμορφες αναμνήσεις από τους δύο τελευταίους γύρους ήταν από μια αγγλική ομάδα που έκανε τεράστιο ρόλο στην αποκατάσταση της εμπιστοσύνης των οπαδών της. Μια άλλη εντυπωσιακή επιστροφή, αυτή τη φορά από το 3-16 μετά από 39 λεπτά, δεν μπόρεσε να οδηγήσει σε τέταρτη νίκη σε πέντε παιχνίδια, αλλά ήταν ακόμη μια απόδειξη ότι η πρόοδος της Αγγλίας είναι πολύ πραγματική.

Σχετίζεται με: Η Αγγλία σε άνοδο υπό τον Μπόρθγουικ για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό | Άντι Μπουλ

Μέχρι την τελευταία στιγμή, φαινόταν ότι η προσπάθεια του Τόμι Φρίμαν στο 75ο λεπτό και η μετατροπή της γραμμής επαφής του Τζορτζ Φορντ είχαν κερδίσει το παιχνίδι, μόνο που ο Τόμας Ράμος πήρε τη νίκη με πέναλτι 50 γιάρδων του τελευταίου δευτερολέπτου μετά τον αποκλεισμό του Μπεν Ερλ. ping από ένα ping No Arms. Νωρίτερα, μετά τη δεύτερη από τις δύο πειστικές προσπάθειες του Ollie Lawrence και ένα φουσκωτό χτύπημα από τον Marcus Smith, φαινόταν ότι η πλευρά του Steve Borthwick ήταν στα πρόθυρα ενός ξεχωριστού.

Αντίθετα, ήταν η Γαλλία που τερμάτισε μια άνιση σεζόν σε υψηλό επίπεδο, εμπνευσμένη από μια προσπάθεια του Gaël Fickou στο 59ο λεπτό και μια άλλη εντυπωσιακή εμφάνιση από τον παίκτη Nolann Le Garrec, ο οποίος ολοκλήρωσε μια ομαδική προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο για πολλά χρόνια. Η φονική μπότα του Ράμος συνέβαλε με 18 πόντους και ποτέ δεν φαινόταν ότι θα έχανε τον νικητή μεγάλης εμβέλειας.

Μιλήστε για ένα «Le Crunch» με αληθινό κροτάλισμα και κροτάλισμα. Η Αγγλία θα επισημάνει την αναστάτωση που προκλήθηκε από την πρόωρη απουσία του George Furbank με πρόβλημα στη γάμπα, αλλά η Γαλλία ήταν σχεδόν αγνώριστη από την ομάδα που επικράτησε στους πρώτους γύρους.

Αυτή ήταν επίσης η πρώτη φορά από το 1972 που η Γαλλία κέρδισε τέσσερις συνεχόμενους αγώνες εντός έδρας πρωταθλήματος εναντίον της Αγγλίας, ένα από τα πολλά ενδιαφέροντα στατιστικά που κυκλοφόρησαν στη συνέχεια. Ήταν επίσης η έβδομη ήττα της Αγγλίας την τελευταία ημέρα τις τελευταίες οκτώ σεζόν, αλλά τουλάχιστον έχουν αποκαταστήσει την πολυπόθητη περηφάνια μετά την ήττα με 53-10 στο Twickenham αυτή τη φορά πέρυσι.

Ο Ερλ, ο οποίος έδειξε για άλλη μια φορά ένα δυναμικό παιχνίδι, κατάφερε 17 τάκλιν μόνο στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Λόρενς, ο Φορντ και ο Όλι Τσέσουμ είχαν παρόμοια ισχυρή συμβολή. Η τρελή αναταραχή των 21 αγγλικών πόντων σε οκτώ λεπτά και στις δύο πλευρές του ημιχρόνου θα έκρινε τα περισσότερα παιχνίδια, αλλά ήταν αναπόφευκτο να υπάρξει αναστάτωση στην αρχική ενδεκάδα που οδήγησε απευθείας στο πολύ σημαντικό αποτέλεσμα του Fickou.

Από την άλλη πλευρά, θα ήταν άδικο να σταθούμε πολύ αρνητικά στα σπλάχνα μιας ένδοξης συνάντησης σε ένα ήσυχο, γαλήνιο βράδυ. Ήταν ένα μαγευτικό θέαμα από την αρχή μέχρι το τέλος, με τη Γαλλία να ξεκινάει σαν ένα TGV με ταχύτητα. Ο Fickou έπαιξε την μπάλα προς τα πίσω μέσα από τα πόδια του για να επιτρέψει την προώθηση στην αριστερή γραμμή και η Αγγλία έπρεπε επίσης να αποκρούσει μερικές βροντερές επιθέσεις από τους μεγάλους επιθετικούς των γηπεδούχων. Λίγη περισσότερη γαλλική ακρίβεια ήταν το μόνο που έλειπε και όταν ένας εμφανώς ταραγμένος Furbank αποβλήθηκε μέσα σε οκτώ λεπτά, η πίεση στην Αγγλία αυξήθηκε. Ως εκ τούτου, ήταν τεράστια ανακούφιση όταν, μετά από ένα αποτυχημένο σκραμπ, ο Ford χρησιμοποιούσε κάθε δευτερόλεπτο που έπρεπε να σκοράρει ένα καλά εκτελεσμένο πέναλτι.

• Πραγματοποιήστε λήψη της εφαρμογής Guardian από το iOS App Store στο iPhone ή το Google Play Store στο Android αναζητώντας “The Guardian”.

• Εάν έχετε ήδη την εφαρμογή Guardian, βεβαιωθείτε ότι χρησιμοποιείτε την πιο πρόσφατη έκδοση.

• Στην εφαρμογή Guardian, πατήστε το κουμπί μενού κάτω δεξιά και μετά μεταβείτε στις Ρυθμίσεις (το εικονίδιο με το γρανάζι) και μετά στις Ειδοποιήσεις.

• Ενεργοποίηση αθλητικών ειδοποιήσεων.

Το μπρος-πίσω παιχνίδι συνέχισε να πέφτει, όπως συνηθίζει να κάνει ο Le Crunch. Η Αγγλία νίκησε για τελευταία φορά το Les Bleus επί γαλλικού εδάφους το 2016 και, αξιοσημείωτο, υπήρχαν επτά επιζώντες του Red Rose από αυτόν τον αγώνα στο φύλλο της ομάδας. Ωστόσο, ήταν η νεανική γαλλική πληθωρικότητα που δημιούργησε την πρώτη προσπάθεια του παιχνιδιού, ένα απολύτως εκπληκτικό σκορ ομάδας από τα 75 μέτρα έξω, που ξεκίνησε και τελείωσε από τον προικισμένο Λε Γκαρέκ, με τον νεαρό μπακ Leo Barré να προσφέρει έναν ανέμελο λαμπρό αριστερόχειρα. εκτελωνισμός.

Σχετίζεται με: Γαλλία 33-31 Αγγλία: Βαθμολογίες παικτών έξι Εθνών από τη Λυών

Η Γαλλία δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί όλες τις ευκαιρίες που της έδιναν, αλλά η Αγγλία άντεχε όλο και περισσότερο. Μια άλλη δυνατή διάσπαση γραμμής, αυτή τη φορά από τον Τσαρλς Ολίβον, θα μπορούσε εύκολα να οδηγήσει σε μια δεύτερη προσπάθεια, αλλά τρεις πόντοι από τον Ράμος έδωσαν στην ομάδα του προβάδισμα 10 πόντων. Η μεγάλη ελπίδα των φιλοξενούμενων ήταν ότι οι αντίπαλοί τους μπορεί να μην μπορέσουν να κρατήσουν τον γρήγορο ρυθμό.

Άλλο ένα θανατηφόρο πέναλτι 50 γιάρδων από τον Ράμος έκανε το 16-3, αλλά λίγο πριν το ημίχρονο η Αγγλία αναβίωσε τη βραδιά της χάρη στον Λόρενς, ο οποίος έσπασε το τάκλιν του Φίκκου και σκόραρε έξω από το δοκάρι για να επιτρέψει στον Φορντ μια εύκολη μετατροπή. Αυτό σήμαινε ότι η Αγγλία ήταν πίσω στο ημίχρονο σε κάθε παιχνίδι αυτού του πρωταθλήματος, την πρώτη φορά που συνέβαινε αυτό από τις αρχές της δεκαετίας του 1970.

Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου έδειξαν επίσης ότι η Αγγλία είχε χάσει 25 τάκλιν και η Γαλλία είχε δεχθεί μόνο τρία πέναλτι. Ωστόσο, ένας αγώνας ράγκμπι διαρκεί πάνω από 80 λεπτά. Μάλιστα, η Αγγλία ήταν αυτή που χτύπησε με ταχύτητα κροταλίας μετά την επανεκκίνηση, όχι μία αλλά δύο φορές. Πρώτα ο Λόρενς προσπάθησε να σκοράρει το δεύτερο του πριν δοθεί στον Σμιθ η ευκαιρία να τερματίσει με στυλ με ένα ακόμη γρήγορο διάλειμμα, αυτή τη φορά από τον Ερλ.

Ξαφνικά ήταν 24:16 για την Αγγλία και τα γαλλικά παιχνίδια έμοιαζαν χαμένα. Θα αναρρώσουν; Θα μπορούσαν να συνέλθουν; Η συναρπαστική απάντηση ήταν ναι, υποστηριζόμενη από μια χαλαρή ρίψη γραμμής που ο Ράμος έσπρωξε προς τα εμπρός και βοήθησε στο στήσιμο του Fickou. Μια άλλη μέρα, η προσπάθεια του Freeman και η υπέροχη μετατροπή του Ford θα είχαν τραβήξει τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων, αλλά αυτή τη φορά ήταν ο Ramos που έδωσε το πραξικόπημα της χάρης.