Chelsea vs Liverpool, τελικός του Carabao Cup 2024: ώρα έναρξης και πώς να το παρακολουθήσετε στην τηλεόραση

By | February 23, 2024

Η Λίβερπουλ θα επιδιώξει την πρώτη από μια πιθανή τετραπλή νίκη στον τελικό του Carabao Cup εναντίον της Τσέλσι στο Γουέμπλεϊ την Κυριακή. Με τον Γιούργκεν Κλοπ να αποχωρεί στο τέλος της σεζόν, οι παίκτες έχουν ένα επιπλέον κίνητρο για να μπουν στο παιχνίδι.

Για την Τσέλσι, ο Mauricio Pochettino θα είναι απελπισμένος για να κερδίσει το πρώτο του τρόπαιο στο αγγλικό ποδόσφαιρο και να ενισχύσει τη βασιλεία του στο Stamford Bridge με ασημένια μετάλλια.

Το παιχνίδι είναι μια επανάληψη του τελικού του Λιγκ Καπ του 2022, ο οποίος έληξε 0-0 μετά την παράταση πριν η Λίβερπουλ κερδίσει με 11-10 στα πέναλτι.

Πότε είναι ο τελικός του Carabao Cup;

Ο τελικός θα γίνει την Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2024.

Πότε είναι η έναρξη;

Το παιχνίδι ξεκινά στις 3:00 μ.μ. (GMT). Εάν το σκορ είναι ίσο μετά από 90 λεπτά, θα υπάρξει παράταση 30 λεπτών. Εάν το σκορ παραμείνει ίδιο μετά την παράταση, θα ακολουθήσει διαδικασία πέναλτι για να αναδειχθεί ο νικητής.

Σε ποιο τηλεοπτικό κανάλι είναι;

Ο τελικός θα μεταδοθεί στο Sky Sports Main Event από τις 14:00 και στο Sky Sports Football από τις 14:30. Εναλλακτικά, μπορείτε να παρακολουθήσετε όλη τη ζωντανή δράση στην ιστοσελίδα της Telegraph Sport.

Τα στιγμιότυπα θα προβάλλονται τα βράδια της Κυριακής στις 22.50 στο ITV 1.

Ποια είναι τα τελευταία νέα της ομάδας;

Την Τρίτη επιβεβαιώθηκε ότι οι Ντιόγκο Τζότα και Άλισον θα μείνουν εκτός για μεγάλο χρονικό διάστημα, ενώ ο Κέρτις Τζόουνς βρίσκεται επίσης στη λίστα απουσιών για την Κυριακή μαζί με τους Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ, Τιάγκο Αλκάνταρα και Τζόελ Μάτιπ.

Δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι ο Darwin Nunez, ο οποίος όπως ο Jones και ο Jota έχασε τη νίκη του Σαββάτου επί της Brentford, ή ο Dominik Szoboszlai θα είναι σε φόρμα, με την ομάδα του Klopp να κινδυνεύει να υπερφορτωθεί εκ των προτέρων από τον τελικό της Κυριακής.

Ο Τιάγκο Σίλβα είναι πιθανός κίνδυνος τραυματισμού για την Τσέλσι, αφού υπέστη τραυματισμό στη βουβωνική χώρα στη νίκη με 3-1 επί της Κρίσταλ Πάλας στις 12 Φεβρουαρίου.

Ποιος είναι ο διαιτητής;

Ο Chris Kavanagh ορίστηκε διαιτητής για την εκδήλωση του Σαββάτου στο Wembley Stadium.

Ο Κάβανα θα υποστηριχθεί από τους Τζέιμς Μέινγουαρινγκ και Μαρκ Σκόουλς, με τον Τιμ Ρόμπινσον να διορίζεται ως τέταρτος διαιτητής και τον Γουέιντ Σμιθ ως αναπληρωτής βοηθός διαιτητή.

Στο παιχνίδι θα χρησιμοποιηθούν βοηθοί διαιτητές βίντεο (VAR). Ο αξιωματούχος του VAR είναι ο John Brooks και τον βοηθά ο Marc Perry ως αναπληρωτής VAR.

Σημαντικές πληροφορίες θαυμαστών

• Το Δημοτικό Συμβούλιο του Μπρεντ επέβαλε απαγόρευση της κατανάλωσης αλκοόλ στο δρόμο στην Ολυμπιακή Οδό και στις γύρω περιοχές για όλες τις εκδηλώσεις στο στάδιο Γουέμπλεϊ.

• Το παιχνίδι ξεκινά στις 3 μ.μ. Η γενική είσοδος στο γήπεδο είναι δυνατή από τη 1:00 μ.μ. Οι πόρτες στο εμπόριο εστίασης ανοίγουν μια ώρα νωρίτερα στις 12 μ.μ.

• Και οι δύο ομάδες έχουν αφιερωμένη ζώνη οπαδών, όπου οι οπαδοί έχουν την ευκαιρία να συναναστραφούν με άλλους οπαδούς για ένα ποτό, όπως αλκοόλ, φαγητό και έναν DJ.

• Το Liverpool Fan Zone βρίσκεται στην περιοχή East Concourse του σταδίου και το Chelsea Fan Zone βρίσκεται στη δυτική πλευρά του σταδίου. Θα είναι ανοιχτά από τις 11 το πρωί και θα σταματήσουν να σερβίρουν αλκοόλ μία ώρα πριν την έναρξη του αγώνα στις 14:00.

• Λεπτομερείς πληροφορίες για τον τελικό του Carabao Cup μπορείτε να βρείτε στον Οδηγό Υποστηρικτών εδώ

Η διαδρομή της Λίβερπουλ στον τελικό

Τρίτος γύρος: κόντρα στη Λέστερ (η) 3:1, 27 Σεπτεμβρίου

Το λαμπρό χτύπημα του Dominik Szoboszlai από την άκρη της μεγάλης περιοχής ήταν το αποκορύφωμα μιας επιστροφής στο δεύτερο ημίχρονο, αφού έμεινε πίσω στο γκολ του Kasey McAteer στο τρίτο λεπτό. Το σουτ του Cody Gakpo από το γύρισμα ισοφάρισε λίγο μετά την ανάπαυλα, ο Szoboszlai σούταρε την μπάλα στην εστία και το αναιδές backheel του Diogo Jota εξασφάλισε τη νίκη.

Τέταρτος γύρος: εναντίον Μπόρνμουθ (α) 2-1, 1η Νοεμβρίου

Ο στόχος του Darwin Nunez άξιζε να κερδίσει οποιοδήποτε παιχνίδι κυπέλλου σε ένα βρώμικο βράδυ στη νότια ακτή. Ο Γκάκπο άνοιξε το σκορ με ένα κακό τελείωμα από κοντά, αλλά η κεφαλιά του Τζάστιν Κλάιβερτ στο μακρινό δοκάρι ισοφάρισε λίγο μετά την ώρα. Το κακό πρώτο άγγιγμα του Nunez γέλασαν από τους οπαδούς των γηπεδούχων, αλλά τους έκανε να πληρώσουν με το να κόψουν τη γραμμή από την αριστερή γραμμή και να σκοράρουν με ένα δυνατό σουτ πέρα ​​από τον Andrei Radu.

Προημιτελικός: vs West Ham (h) 5-1, 20 Δεκεμβρίου

Ο Γκάκπο τα κατάφερε για τρίτη φορά σε ισάριθμα παιχνίδια κυπέλλου, αλλά ο Κέρτις Τζόουνς ήταν το πραγματικό αστέρι με δύο γκολ. Ο Szoboszlai άνοιξε το σκορ με ένα άλλο σουτ από απόσταση και ο Mohamed Salah σημείωσε ένα σήμα κατατεθέν, πριν η εξαιρετική επίθεση του Jones πετύχει το καθοριστικό γκολ. Η προσπάθεια κέρλινγκ του Jarrod Bowen έκανε για λίγο το 3-1.

Ημιτελικός, πρώτος αγώνας: εναντίον Φούλαμ (η) 2-1, 10 Ιανουαρίου

Ο νικητής του Γκάκπο ήταν το τέταρτο συνεχόμενο γκολ του στη διοργάνωση και το εύστοχο χτύπημα του από το δοκάρι έδωσε στη Λίβερπουλ το πλεονέκτημα έναντι του Κρέιβεν Κότατζ. Το σουτ του Τζόουνς που απέκρουσε από την άκρη της μεγάλης περιοχής στο δεύτερο ημίχρονο ακύρωσε το άνοιγμα του Γουίλιαν και ο Γκάκπο έστειλε την εστία του στο 71ο λεπτό για να αλλάξει τα πράγματα.

Ημιτελικός, δεύτερος αγώνας: – Φούλαμ (α) 1-1, 24 Ιανουαρίου (Νίκη της Λίβερπουλ με 3-2 συνολικά)

Το σουτ του Λουίς Ντίαζ που ακολούθησε πρόωρα κέρδισε τον Μπερντ Λένο στο κοντινό του δοκάρι και έστειλε την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ στο δρόμο προς το Γουέμπλεϊ. Ο γρήγορος αυτοσχεδιασμός του Issa Diop απέκρουσε τη σέντρα με τον μηρό του, αλλά δεν μπόρεσαν να προχωρήσουν.

Η πορεία της Τσέλσι στον τελικό

Δεύτερος γύρος: εναντίον AFC Wimbledon (η) 2-1, 30 Αυγούστου

Η ομάδα του Ποτσετίνο μπήκε σε έναν γύρο νωρίτερα από ό,τι είχε συνηθίσει λόγω της απουσίας ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου και έπαθε σοκ όταν οι αντίπαλοι της δεύτερης κατηγορίας προηγήθηκαν μέσω πέναλτι του πρώτου ημιχρόνου από τον Τζέιμς Τίλεϊ, όταν ο τερματοφύλακας Ρόμπερτ Σάντσες έχασε το δικό του γκολ με πέναλτι για απερίσκεπτο χτύπημα σε ελεύθερο λάκτισμα. Η Τσέλσι απάντησε με πέναλτι που σημείωσε ο Νόνι Μαντουέκε στις καθυστερήσεις πριν από το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Enzo Fernandez εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος του Alex Bass στο τέρμα των φιλοξενούμενων και σκόραρε για πρώτη φορά μετά την απομάκρυνσή του από την Μπενφίκα για τα 105 εκατομμύρια λίρες, κρατώντας την ομάδα του εκτός κόκκινου.

Τρίτος γύρος: εναντίον Μπράιτον (η) 1-0, 27 Σεπτεμβρίου

Οι Μπλε είχαν χάσει εντός έδρας από την Μπράιτον τις τελευταίες εβδομάδες της σεζόν 2022/23, αλλά με την ομάδα του Ρομπέρτο ​​Ντε Ζέρμπι να ταλαιπωρεί τις υποχρεώσεις της στην Πρέμιερ Λιγκ με μια πρώτη ευρωπαϊκή εκστρατεία, η Τσέλσι βγήκε στην κορυφή χάρη στο γκολ του Νικολά Τζάκσον και μπήκε στην τέταρτος γύρος στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Το παιχνίδι ήταν αξιοσημείωτο για το πλήρες ντεμπούτο του καλοκαιρινού απόκτησης της Μάντσεστερ Σίτι, Κόουλ Πάλμερ, ο 21χρονος που έβαλε το γκολ της νίκης. Με δώδεκα γκολ σε όλες τις διοργανώσεις, πηγαίνει στον τελικό της Κυριακής ως ο πρώτος σκόρερ του συλλόγου.

Τέταρτος γύρος: εναντίον Μπλάκμπερν (η) 2-0, 1η Νοεμβρίου

Ο Benoit Badiashile σημείωσε την πρώτη του εμφάνιση στη σεζόν πίσω από τραυματισμό, πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ του στην Chelsea καθώς η Blackburn στάλθηκε στο Stamford Bridge. Ο αμυντικός εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος του τερματοφύλακα της Ρόβερς, Λέοπολντ Γουόλστεντ, ο οποίος δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το κόρνερ του Πάλμερ και σούταρε στην εστία από κοντά. Ο Ραχίμ Στέρλινγκ σημείωσε ένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με ασίστ και πάλι από τον ολοένα και πιο επιδραστικό Πάλμερ, για να πάει την ομάδα του στους τελευταίους οκτώ.

Προημιτελικοί: – Νιούκαστλ (η) 1-1 (η Τσέλσι κερδίζει 4-2 στα πέναλτι), 19 Δεκεμβρίου

Η Τσέλσι φαινόταν να οδεύει προς τον αποκλεισμό όταν ο Κάλουμ Γουίλσον εκμεταλλεύτηκε το αμυντικό χάος για να χαρίσει στη Νιούκαστλ ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, καθώς ο παραπαίους σχηματισμός της στην Πρέμιερ Λιγκ φαινόταν να έχει ανταποκριθεί στην πρόοδο της ομάδας στο κύπελλο. Έμεινε έτσι μέχρι τον τραυματισμό, όταν ο Kieran Trippier δίστασε σε μια σέντρα και ο Mykhailo Mudryk μπήκε κρυφά για να σώσει την ομάδα του. Ακολούθησε η διαδικασία των πέναλτι, με τον Τρίπιερ για άλλη μια φορά τον κακό των φιλοξενούμενων, πριν ο τερματοφύλακας Τζόρτζε Πέτροβιτς σώσει από τον Ματ Ρίτσι για να δώσει το προβάδισμα στην Τσέλσι.

Ημιτελικός, πρώτος αγώνας: v Μίντλεσμπρο (α) 0-1, 9 Ιανουαρίου

Μετά από έναν καταστροφικό πρώτο αγώνα στο Riverside Stadium, η ομάδα του Pochettino επέστρεψε νότια αμήχανη αφού έχασε πολλές ευκαιρίες απέναντι στην ομάδα της Championship, με τον Palmer να είναι ο κύριος ένοχος. Ο στόχος του Hayden Hackney ήταν η διαφορά και άφησε τον προπονητή Michael Carrick και τους παίκτες του να ονειρεύονται το Wembley.

Ημιτελικός, δεύτερος αγώνας: – Μίντλεσμπρο (η) 6-1, 23 Ιανουαρίου (Νίκη της Τσέλσι με 6-2 συνολικά)

Οι ελπίδες της Μίντλεσμπρο διαψεύστηκαν στο ημίχρονο του δεύτερου αγώνα στο δυτικό Λονδίνο, καθώς η Τσέλσι προηγήθηκε με 4-0 μέχρι το ημίχρονο και κέρδισε τη νίκη με 6-1 που εξασφάλισε ότι αυτή, όχι ο Μπόρο, θα αντιμετωπίσει τη Λίβερπουλ την Κυριακή.