Super League Γυναικών: Σημεία συζήτησης από τη δράση του Σαββατοκύριακου

By | February 6, 2024

<span><a class=Γουέστ Χαμs Hawa Cissoko; ιππασία Guro της Τσέλσι. ο νέος μάνατζερ της Μπράιτον, Μάικι Χάρις.Περίληψη: Guardian Picture Desk” src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/3oUKBqZiyctRHF0nguF41A–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfs.com/en/theguardian 6 e3247fc” data-src = “https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/3oUKBqZiyctRHF0nguF41A–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Ng–/https://media.zenfs.com/en/theguardian_1000000000000000000000056 24 7fc”/>

Οι ελπίδες για τον τίτλο της Άρσεναλ κρέμονται από μια κλωστή

Το κυνήγι του τίτλου της Άρσεναλ σταμάτησε την Κυριακή καθώς υπέστη μια ήττα σοκ με 2-1 από την μαχόμενη Γουέστ Χαμ. Μετά από μια κυρίαρχη εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο που είδε την ομάδα να προηγείται με 1-0, η ομάδα του Jonas Eidevall έριξε εντελώς την μπάλα, με καταστροφικές συνέπειες. Η Άρσεναλ έχει χάσει τώρα τρία παιχνίδια WSL αυτή τη σεζόν και τα στατιστικά στοιχεία δεν υποστηρίζουν μια καθυστερημένη διεκδίκηση τίτλου: οι πρώην πρωταθλητές δεν έχουν χάσει ποτέ περισσότερα από δύο. Ίσως η μεγαλύτερη ανησυχία είναι ότι αυτές οι τρεις ήττες ήρθαν απέναντι σε ομάδες που σίγουρα μπορούν να νικήσουν – Λίβερπουλ, Τότεναμ και τώρα Γουέστ Χαμ. Αναλογιζόμενος την πρόσφατη οπισθοδρόμηση, ο Eidevall είπε: «Είμαστε πραγματικά απογοητευμένοι γι’ αυτό. Είναι ένα απογοητευτικό μάθημα να ξεκινάμε το δεύτερο ημίχρονο τόσο αργά όσο κάναμε, αλλά πρέπει να επικεντρωθούμε στα πράγματα που μπορούμε να ελέγξουμε – αυτά είναι τα επόμενα παιχνίδια μπροστά μας». Εμίλια Χόκινς

Απολογισμός αγώνα: Γουέστ Χαμ 2-1 Άρσεναλ

Η εποχή του Μπράιτον του Χάρις ξεκινά με ήττα

Όλα τα βλέμματα ήταν στραμμένα στο Leigh Sports Village καθώς η Μπράιτον βγήκε στον αγωνιστικό χώρο για πρώτη φορά υπό τη διαχείριση του Mikey Harris. Ο νέος προσωρινός μάνατζερ της Μπράιτον είχε αναλάβει μόλις τρεις ημέρες νωρίτερα μετά την αιφνιδιαστική απόλυση της Μελίσα Φίλιπς. Στην αρχή, δεν φαινόταν να αλλάζουν πολλά για τους Γλάρους, οι οποίοι, όπως όλη τη σεζόν, πίεζαν καλά μερικές φορές, αλλά αποτελούσαν ελάχιστο κίνδυνο. Στο τέλος έχασε με 2-0 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και δέχτηκε μόνο δύο σουτ στην εστία, αμφότερες από την Ελίζαμπεθ Τέρλαντ. Ο Marc Skinner της United ήταν αναμφισβήτητα υπό μεγαλύτερη πίεση από τον Phillips αυτή τη σεζόν και παρόμοιες απογοητεύσεις συνεχίστηκαν. Παρά τη νίκη που τους αφήνει μόλις τέσσερις βαθμούς μακριά από τις θέσεις του Champions League, δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν κατά καιρούς και σημείωσαν ένα από τα χαμηλότερα xG της σεζόν. Ο Skinner θα ευχαριστήσει τα τυχερά του αστέρια για τη φόρμα του Nikita Parris, του οποίου το στήριγμα ανέβασε τους απολογισμούς της αυτή τη σεζόν στους οκτώ. Σόφι Ντάουνι

Σχετίζεται με: Περίοδος WSL: Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε την Μπράιτον καθώς η Λίβερπουλ διέσωσε τους Σπερς και ισοφάρισε

Η Μάντσεστερ Σίτι επεκτείνει το σερί νικών

Εκτός από την Τσέλσι, η Μάντσεστερ Σίτι είναι αναμφισβήτητα η πιο ενημερωμένη ομάδα αυτή τη σεζόν και έχει επεκτείνει την εντυπωσιακή της πορεία σε επτά συνεχόμενες νίκες στο Joie Stadium. Η ομάδα του Γκάρεθ Τέιλορ, που εργάστηκε σκληρά από μια ανθεκτική Λέστερ, δεν πήγε ιδιαίτερα καλά κατά καιρούς, αλλά αντέδρασε και βρήκε τον τρόπο να διεκδικήσει τη νίκη με 2-0. Είναι σπάνιο αυτές τις μέρες η Khadija Shaw να μην σκοράρει, αλλά οι δυναμικοί εξτρέμ της Σίτι έχουν ανέβει για άλλη μια φορά. Η μορφή της Lauren Hemp και της Chloe Kelly ήταν αξιοσημείωτη και τελικά μπόρεσαν να ξεκλειδώσουν την επίμονη άμυνα των Foxes καθώς ο αγώνας έφτασε στο τέλος του. Και τα δύο τελειώματα ήταν εντυπωσιακά από μόνα τους – ο Χεμπ έκανε μια ακροβατική παράσταση πριν ο Κέλι σκοράρει κατευθείαν από κόρνερ δύο λεπτά αργότερα. Αυτό το αποτέλεσμα τους κράτησε υπό πίεση στην κορυφαία Τσέλσι, τους επόμενους αντιπάλους της όταν το πρωτάθλημα ξαναρχίσει σε 11 ημέρες. SD

Ο Τζόουνς δείχνει στη Βίλα πώς γίνεται

Ο Κάρι Τζόουνς της Μπρίστολ Σίτι έδειξε στους επιθετικούς της Άστον Βίλα πώς να τελειώσουν με ένα ουρλιαχτό 25 γιάρδων για να κάνουν το 2-2 στο στάδιο Μπέσκοτ. Μετά από μια κακή άμυνα του μέσου της Βίλα, Κένζα Νταλί, ο Τζόουνς έλεγξε τη χαλαρή μπάλα, σήκωσε το βλέμμα για να εξασφαλίσει τη θέση της και την πυροβόλησε στην πάνω δεξιά γωνία της αβοήθητης Ντάφνε βαν Ντόμσελαρ. Μετά το παιχνίδι, ο προπονητής της Μπρίστολ Σίτι, Λόρεν Σμιθ, δεν φάνηκε έκπληκτος από το γκολ του μέσου. «Όταν η Κάρι το σηκώνει, ποζάρει… είναι μόνο ένα σημείο. Είναι κλινική σε αυτούς τους τομείς.» Η Άστον Βίλα, από την άλλη, κάθε άλλο παρά κλινική ήταν. Οι γηπεδούχοι είχαν 72% κατοχή και είχαν 36 σουτ σε σύγκριση με τέσσερις προσπάθειες των φιλοξενούμενων στο τέρμα. Παρόλο που η ομάδα της Carla Ward κυριάρχησε στο παιχνίδι, η Bristol City κράτησε σταθερή καθώς η Villa αύξησε την πίεση, με αποκορύφωμα τα δύο τέρματα στο τέλος του παιχνιδιού. Για να αποφύγουν τον υποβιβασμό φέτος, θα χρειαστούν περισσότερους αμυντικούς ελιγμούς της τελευταίας στιγμής και εντυπωσιακές επιθέσεις. Xaymaca Awoyungbo

Η νίκη της Τσέλσι επισκιάστηκε από πέναλτι και κάρτες

Ο μέσος της Έβερτον, Κλερ Γουίλερ, βρέθηκε στο επίκεντρο της ήττας της Έβερτον με 3-0 από την κορυφαία Τσέλσι στο Kingsmeadow. Ο διεθνής Αυστραλός έχασε δύο πέναλτι εκατέρωθεν του ημιχρόνου – το πρώτο ίσως κατανοητό αλλά σκληρό παρόλα αυτά. Καθάρισε καλά την μπάλα πριν πιάσει την Johanna Rytting Kaneryd. Ο Guro Reiten έστειλε το πέναλτι πέρα ​​από την Courtney Brosnan για να δώσει το προβάδισμα στους πρωταθλητές. Το δεύτερο ημίχρονο μετά από 72 λεπτά ήταν πιο ξεκάθαρο καθώς η Wheeler πάλευε να συμβαδίσει και διέψευσε τη Mayra Ramírez, η οποία φαινόταν εξαιρετική στο πρώτο της ξεκίνημα για την Chelsea. Ήταν πάρα πολύ για τον προπονητή της Έβερτον, Μπράιαν Σόρενσεν, ο οποίος έλαβε κίτρινη κάρτα και μετά κόκκινη λόγω ασυνέπειας μετά από κάποια σύγχυση για κάποιες καθυστερημένες αλλαγές που ήθελε να κάνει. XA

Η Τότεναμ δέχθηκε άλλο ένα γκολ και έχασε δύο βαθμούς

Καθώς ο χρόνος περνούσε στο Πρέντον Παρκ, φαινόταν ότι επρόκειτο να γίνουμε μάρτυρες κάτι τόσο σπάνιου όσο ένα γκολ για την Τότεναμ. Στα τελευταία 29 παιχνίδια πρωταθλήματος πριν από το Σαββατοκύριακο, είχε καταφέρει να αποφύγει να δεχθεί γκολ μόνο σε δύο περιπτώσεις. Κάντε το 30. Καθώς ο αγώνας προχωρούσε στις καθυστερήσεις, η Marie Höbinger απέκρουσε έξυπνα μια πρόκληση στην άκρη του πέναλτι και σούταρε τη μπάλα πέρα ​​από την Barbora Votikova, διασφαλίζοντας ότι ο αγώνας έληξε 1-1. Ο προπονητής της Τότεναμ, Ρόμπερτ Βίλαχαμν, ήταν ακόμα ευχαριστημένος με την απόδοση της ομάδας, συμπεριλαμβανομένης της άμυνάς της. «Αμύνθηκαν πολύ καλά, καθώς η Λίβερπουλ δεν είχε πολλές ευκαιρίες και το γκολ ήρθε στην πραγματικότητα από λάθος επικοινωνία», είπε. «Γι’ αυτό είμαι χαρούμενος με το πρέσινγκ και την άμυνά μας». Μάρκους Κρίστενσον