Η Αγγλία κέρδισε τη Γαλλία σε ένα θρίλερ και τερμάτισε το γεμάτο γεγονότα Six Nations στην τρίτη θέση

By | March 17, 2024

Gutted: Η καθυστερημένη προσπάθεια του Tommy Freeman δεν ήταν αρκετή για να νικήσει η Αγγλία τη Γαλλία (AP)

Τα μεγάλα, δραματικά φινιρίσματα γίνονται όλο και περισσότερο ο κανόνας στην Αγγλία, αλλά η ειρωνεία αυτή την εβδομάδα ήταν ότι οι άνδρες του Red Rose κατέληξαν ακριβώς στη λάθος πλευρά του μεγάλου θεάτρου.

Ο πανηγυρισμός του Τόμι Φρίμαν και η αγχώδης μετατροπή του Τζορτζ Φορντ έδωσε στην Αγγλία προβάδισμα 31-29 με λιγότερο από πέντε λεπτά για να παίξει στη Λυών.

Η ομάδα του Steve Borthwick πίστευε ότι θα επαναλάμβανε τη νίκη της περασμένης εβδομάδας με 23-22 επί της Ιρλανδίας, αλλά και εκτός έδρας.

Αλλά ο Thomas Ramos και η μπότα του Siege Weapons είχαν άλλες ιδέες. Ο Γάλλος fly-half εκτέλεσε το τέταρτο πέναλτι του από τα πλήρη 50 μέτρα και οι Les Blues πέρασαν τη γραμμή με προβάδισμα 33-31.

Η Αγγλία ξεπέρασε τη Γαλλία με τέσσερις προς τρεις προσπάθειες, αλλά και οι δύο ομάδες έπαιξαν με φιλοδοξία και επιθετική αφοσίωση. Η αμυντική σταθερότητα ήταν ανεπαρκής, αλλά οι παίκτες το λάτρεψαν. Η Αγγλία ήταν επίσης ενθουσιασμένη και σχεδόν πανηγύρισε έναν ακόμη εκπληκτικό θρίαμβο.

Η σαμπάνια πηγαίνει δυστυχώς στους άντρες του Cotes du Rhone, αλλά σκέφτεται ο Fabien Galthie που τράβηξε τη Γαλλία σε ένα απαιτητικό τουρνουά.

Έπαινος πάνε και ο προπονητής της Αγγλίας Μπόρθγουικ, ο οποίος οδήγησε την Αγγλία σε τρεις νίκες στις πέντε σε μια σεζόν Έξι Εθνών για πρώτη φορά από το 2020.

Αξιοσημείωτη πρόοδος και, εκτός από τα αμυντικά λάθη, μια ομάδα γεμάτη ουσία, σκληρότητα – και πραγματική υπόσχεση.

Ο Ollie Lawrence βρήκε τα πόδια του για την Αγγλία λίγο πριν το ημίχρονο (Andrew Matthews/PA Wire)Ο Ollie Lawrence βρήκε τα πόδια του για την Αγγλία λίγο πριν το ημίχρονο (Andrew Matthews/PA Wire)

Ο Ollie Lawrence βρήκε τα πόδια του για την Αγγλία λίγο πριν το ημίχρονο (Andrew Matthews/PA Wire)

Ο Όλι Λόρενς σκόραρε δύο φορές και ο Μάρκους Σμιθ έκανε επίσης σέντρα, που σημαίνει ότι η Αγγλία χτύπησε τρεις φορές σε μόλις έξι λεπτά. Η προσπάθεια του Φρίμαν και η 100% επιστροφή του Φορντ παραλίγο να τους βάλουν εύστοχα και να ψεκάσουν την μπάλα.

Αντίθετα, οι Nolann Le Garrec, Leo Barre και Gael Fickou βρήκαν τις προσπάθειές τους να ενισχύονται από το θαύμα του Ramos που οδήγησε τη Γαλλία στη δόξα.

Ένα δραματικό σόου με ήχο και φως έλαβε χώρα στο στάδιο της Λυών πριν από την έναρξη και οι γηπεδούχοι αγκάλιασαν τη γρήγορη ενέργεια από την αρχή.

Η Αγγλία έχασε τον πλάγιο μπακ Τζορτζ Φέρμπανκ από έναν ύποπτο τραυματισμό στη γάμπα στις πρώτες ανταλλαγές, αναγκάζοντας τον Σμιθ σε δράση σχεδόν αμέσως μετά την αποχώρησή του από τον πάγκο μετά από 15 λεπτά.

Το κοινό των γηπεδούχων έδειξε την πρόθεσή του αποδοκιμάζοντας τον Φορντ για να πετύχει ένα γκολ. Ο Φορντ σκόραρε ένα πέναλτι για να δώσει στην Αγγλία το πρώτο της προβάδισμα, αλλά δεν κράτησε.

Ο Smith πιάστηκε να βγαίνει εκτός ορίων στα μισά, ο Julien Marchand κέρδισε ένα έξυπνο πέναλτι του Jackal και ο Ramos πέρασε από πάνω.

Η Αγγλία μόλις είχε κατασταλάξει όταν η Γαλλία έκλεψε ένα lineout στο δικό της 22 και σκόραρε αμέσως στην ίδια φάση.

Ο Φίκκου έσκασε μέσα από μια μεγάλη τρύπα στην αγγλική άμυνα, η οποία δεν μπορούσε να αλλάξει αρκετά γρήγορα από την επίθεση.

Τρεις πάσες αργότερα, ο μισός Λε Γκαρέκ ήταν κάτω από τα δοκάρια. Χάρη στη μετατροπή του Ράμος, η Γαλλία προηγήθηκε με 10-3 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Αγγλία στάλθηκε ξανά γρήγορα από την 22η γραμμή της Γαλλίας στη δική της γραμμή δοκιμής όταν ο Λόρενς έχασε την μπάλα σε επαφή και ο Ντάμιαν Πενό σούταρε βαθιά. Ο Σμιθ έπρεπε να σκουπίσει την μπάλα προς τα κάτω, περνώντας την πάνω από τη δική του γραμμή.

Αυτό οδήγησε τελικά στο δεύτερο πέναλτι του Ράμος, και το μισό του γηπεδούχου πρόσθεσε ένα τρίτο γκολ από το μπλουζάκι για να διευρύνει το προβάδισμα των Les Bleus σε 16-3.

Στη συνέχεια, ο Μάρκους Σμιθ πέρασε από πάνω καθώς η Αγγλία σημείωσε τρεις προσπάθειες σε ένα blitz έξι λεπτών (Andrew Matthews/PA Wire)Στη συνέχεια, ο Μάρκους Σμιθ πέρασε από πάνω καθώς η Αγγλία σημείωσε τρεις προσπάθειες σε ένα blitz έξι λεπτών (Andrew Matthews/PA Wire)

Στη συνέχεια, ο Μάρκους Σμιθ πέρασε από πάνω καθώς η Αγγλία σημείωσε τρεις προσπάθειες σε ένα blitz έξι λεπτών (Andrew Matthews/PA Wire)

Αλλά ακριβώς τη στιγμή που η Αγγλία άρχισε να παραπαίει, μια σειρά γραμμών επέτρεψε στους επισκέπτες να αποκτήσουν βάση βαθιά στη γαλλική επικράτεια.

Το τελικό αποτέλεσμα ήταν ένα καλά κατασκευασμένο αλλά απλό γκολ για τον Λόρενς, ο οποίος γλίστρησε σε έναν αδύναμο αμυντικό ώμο από τον Φίκου και γλίστρησε στην εστία του από πάσα του Χένρι Σλέιντ.

Η υποβόσκουσα παρουσία του Φορντ πίσω από τη γραμμή επίθεσης έδωσε στη Γαλλία κάτι να σκεφτεί και ο δισταγμός ήταν αρκετός για να χτυπήσει ο Λόρενς. Η μετατροπή του Φορντ είχε ως αποτέλεσμα η Γαλλία να προηγείται με 16-10 στο ημίχρονο και η Αγγλία να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Η ομαδική συζήτηση της Αγγλίας στο ημίχρονο έκανε θαύματα. Ο Φρίμαν επιτάχυνε κάτω από την πτέρυγα, ο Μπεν Ερλ έσκασε στη μέση και ο Λόρενς Κομάντερ σύρθηκε στο σπίτι για τη δεύτερη προσπάθεια του.

Η μετατροπή του Φορντ έδωσε στην Αγγλία προβάδισμα 17-16, την πρώτη φορά που είχαν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Στη συνέχεια η Αγγλία σκόραρε ξανά γρήγορα. Η τελευταία ανακάλυψη του Earl, που πυροδοτήθηκε από το έξυπνο πέρασμα της Ellis Genge, είδε τους άντρες του Red Rose να τρελαίνονται ξανά.

Ο Ερλ μπόρεσε να βρει τον Σμιθ σε υποστήριξη και ο άντρας των Κουίνς ξεπέρασε μια πρόκληση και μετά πάλεψε με πείσμα σε μια άλλη για να πετύχει μια πρώτης τάξεως προσπάθεια.

Ο Φορντ μετέτρεψε για να προηγηθεί η Αγγλία με 24-16 και η Γαλλία βρέθηκε σε πραγματική σύγχυση όταν ο Ράμος έχασε τη μπάλα μέσω πέναλτι.

Το πλήθος άρχισε να απαγγέλλει το Le Marseillaise σε μια απεγνωσμένη προσπάθεια να κάνει τους ήρωές του να απαντήσουν.

Και το ίδιο γρήγορα που η Αγγλία είχε σκοράρει ένα τέρμα στην αρχή του ημιχρόνου, η Γαλλία ακολούθησε το παράδειγμά της και τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο πίσω στο προβάδισμα.

Ο μπακ Μπαρέ κάλπασε μέσα καθώς η Αγγλία απλά έμεινε από αμυντικούς μετά από ανελέητα κύματα επίθεσης από τους Γάλλους.

Ο Ράμος έκανε μετατροπή για να δώσει στην Αγγλία προβάδισμα ενός πόντου, αλλά τελείωσε όταν ο Φίκκου έτρεξε κάτω από τα δοκάρια.

Στην πραγματικότητα, η Αγγλία προηγήθηκε μόνο για 18 λεπτά. Η ανατρεπόμενη γραμμή του Theo Dan έπλευσε στη μεσαία γραμμή, όπου ο Ramos έκανε ενστικτωδώς βολέ.

Η ποδοσφαιρική ασίστ προσγειώθηκε τέλεια για τον ορμητικό Φίκου, ο οποίος τερμάτισε χωρίς προβλήματα. Χάρη στη μετατροπή του Ράμος, η Γαλλία προηγήθηκε με 30-24 μετά από μία ώρα.

Ο Τόμας Ράμος ανέβηκε και σκόραρε ένα πέναλτι της τελευταίας στιγμής από το ημίχρονο για να σφραγίσει τη νίκη (Getty Images)Ο Τόμας Ράμος ανέβηκε και σκόραρε ένα πέναλτι της τελευταίας στιγμής από το ημίχρονο για να σφραγίσει τη νίκη (Getty Images)

Ο Τόμας Ράμος ανέβηκε και σκόραρε ένα πέναλτι της τελευταίας στιγμής από το ημίχρονο για να σφραγίσει τη νίκη (Getty Images)

Ο Ράμος είχε την ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα της Γαλλίας με πέναλτι μετά από εσκεμμένο σπρώξιμο του Φρίμαν, αλλά έχασε τον στόχο στο πρώτο άστοχο και των δύο πλευρών της ημέρας.

Στη συνέχεια, ο αναπληρωματικός Alex Dombrandt κατάφερε να κάνει ένα αριστούργημα τζάκαλι και η Αγγλία χτύπησε ξανά. Ο Φορντ μετέτρεψε το πέναλτι σε κόρνερ και η Αγγλία έκανε το υπολογισμένο στοίχημα επιτυχημένο.

Η ωραία συμπληρωματική πάσα του μισού του Sale δημιούργησε χρόνο και χώρο και ο Freeman μπήκε στη γωνία.

Στη συνέχεια, ο Φορντ τίναξε τα νεύρα του για να σκοράρει το break και να δώσει στην Αγγλία προβάδισμα 31-30 με πέντε λεπτά για να παίξει.

Αρκετά κομμένη για σένα; Καθόλου. Η Γαλλία είχε τον τελευταίο λόγο και γέλασε όταν ο Ράμος εκτέλεσε το πέναλτι από τη μισή απόσταση και το έβαλε στο τέρμα με λίγα μέτρα να απομένουν.

Η Αγγλία ξεκίνησε ξανά και προσπάθησε να κλέψει την μπάλα, αλλά η Γαλλία το τράβηξε στο τελευταίο λεπτό και εξασφάλισε μια συγκλονιστική νίκη σε μια υπέροχη ατμόσφαιρα.