Ο Alexander-Arnold κάνει αγώνα τριπλού τίτλου

By | December 4, 2023

<span>Σύνθετο: Guardian Picture Desk</span>” src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/svriGzlLFnzAAcM7jXZGYQ–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Nw–/https://media.zenfs.com_d77500000000000000000000/en/en/ 76 77203b66a09c” data-src = “https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/svriGzlLFnzAAcM7jXZGYQ–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTU3Nw–/https://media.zenfs.com/en/theguardian 720 3b66a09c”/></div>
</div>
</div>
<p><figcaption class=Σύνθεση: Guardian Picture Desk

Κανένας γύρος της Premier League δεν είναι ολοκληρωμένος χωρίς δράμα. Και ευτυχώς (ή δυστυχώς, ανάλογα με το πώς το βλέπεις), αυτό το Σαββατοκύριακο ήταν γεμάτο ερωτήματα, διαμάχες και μια χιονοστιβάδα στόχων.

Το βραβείο «Συγχαρητήρια για τη συμμετοχή».

Έχετε επιστρέψει ποτέ εσείς ή το παιδί σας στο σπίτι με ένα τρόπαιο συμμετοχής μετά από πλήρη αποτυχία σε ένα αθλητικό γεγονός; Θα παρουσιάσει ο Μάρκους Ράσφορντ το νέο του υλικό; Αυτό το Σαββατοκύριακο, ο Ράσφορντ ήταν σε μεγάλο βαθμό επιβάτης της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην ήττα της με 1-0 από τη Νιούκαστλ. Στα 61 λεπτά του στο γήπεδο, ο Ράσφορντ δεν έκανε σουτ, δεν δημιούργησε ευκαιρίες και δεν είχε ούτε ένα άγγιγμα της μπάλας στην περιοχή του πέναλτι της Νιούκαστλ.

Διαδραστικό

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε οκτώ λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Αφού τον πέρασε ο Τίνο Λιβραμέντο, ο Ράσφορντ άρχισε να τρέχει αντί να προσπαθήσει να επανορθώσει το λάθος του. Οποιαδήποτε ιδέα ότι ο Έρικ τεν Χαγκ θα χρησιμοποιούσε το ισχυρό, ρευστό ποδόσφαιρο που εξασκούσε στον Άγιαξ έχει εδώ και καιρό ακυρωθεί λόγω της έλλειψης επείγοντος στην επιθετική γραμμή του και της ασύνδετης δομής της μεσαίας γραμμής. Όμως η εκτός έδρας εμφάνιση στη Νιούκαστλ σήμαινε νέο χαμηλό για τον προπονητή της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Σχετίζεται με: Η Μάντσεστερ Σίτι είναι πιο ευάλωτη από ό,τι ήταν εδώ και χρόνια | Τζόναθαν Γουίλσον

Οι ευθύνες διαχέονται. Την περασμένη εβδομάδα ήταν ο André Onana, την προηγούμενη εβδομάδα ήταν ο Scott McTominay. Αυτή την εβδομάδα είναι η σειρά του Ράσφορντ κάτω από το λεωφορείο της Γιουνάιτεντ. Η γλώσσα του σώματός του και ο τεμπέλης ρυθμός εργασίας του παραμένουν πρόβλημα. Αλλά φευ, τουλάχιστον εμφανίστηκε.

Παίκτης της εβδομάδας

Ο Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ πέρασε υπέροχες λίγες εβδομάδες. Κέρδισε μια έκδοση των Three Lions του The Great British Bake Off (κερδίζοντας μια χειραψία του Χόλιγουντ), σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι την περασμένη εβδομάδα και στη συνέχεια έλαμψε την Κυριακή. Το καθυστερημένο χτύπημα του έδωσε στη Λίβερπουλ μια νίκη με 4-3 επί της Φούλαμ σε ένα θρίλερ στο Άνφιλντ. Ο Alexander-Arnold αρχικά νόμιζε ότι είχε δώσει το προβάδισμα στη Λίβερπουλ αφού το φάουλ του πέταξε από το οριζόντιο δοκάρι και πάνω από τη γραμμή του τέρματος. Ωστόσο, κρίθηκε αυτογκόλ καθώς χτύπησε τον τερματοφύλακα της Φούλαμ στο δρόμο της επιστροφής στο τέρμα. Ο Alexander-Arnold βρήκε τελικά δίχτυα μετά από 88 λεπτά, ένα χτύπημα που σφράγισε τη νίκη.

Η επιρροή του μπροστά στο γκολ ήταν εμφανής, αλλά ο Αλεξάντερ-Άρνολντ ήταν τα πάντα, παντού και ταυτόχρονα για τη Λίβερπουλ την Κυριακή. Μόνο ο Virgil van Dijk τελείωσε το παιχνίδι με περισσότερες πινελιές από τον υβριδικό αμυντικό/μέσο της Λίβερπουλ. Αφού ξεκίνησε ως ανεστραμμένο δεξί μπακ, ο Γιούργκεν Κλοπ έσπρωξε τον Αλεξάντερ-Άρνολντ στη μεσαία γραμμή αφού η Φούλαμ προηγήθηκε με 3-2. Ο Τζο Γκόμεζ τοποθετήθηκε στο δεξί μπακ, ενώ ο Αλεξάντερ-Άρνολντ είχε ελεύθερο ρόλο ψηλότερα. Αντάμειψε τον μάνατζερ με το νικητήριο γκολ από την άκρη της περιοχής του πέναλτι.

Η ανανεωμένη μεσαία γραμμή της Λίβερπουλ έχει δώσει στην ομάδα περισσότερη ικανότητα και ισορροπία. Αλλά ο Alexander-Arnold παραμένει το δημιουργικό υπομόχλιο του Klopp. Τώρα βρίσκεται στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος, δύο βαθμούς πίσω από την Άρσεναλ. Αν σας αρέσουν οι άθλιες μετρήσεις, η ομάδα του Κλοπ είναι επίσης πάνω από την Άρσεναλ στον αναμενόμενο πίνακα βαθμών. Έχουμε έναν πραγματικό αγώνα τριών δρόμων για τον τίτλο.

Το βραβείο «Ka-Chow».

Ο Jay Rodriguez σημείωσε το πιο γρήγορο γκολ στην Premier League αυτή τη σεζόν, όταν σκόραρε μετά από 15 δευτερόλεπτα. Η υπέροχη σέντρα του Τσάρλι Τέιλορ βρήκε τον επιθετικό της Μπέρνλι, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία. Το γκολ όχι μόνο άνοιξε το σκορ για τη Μπέρνλι στη νίκη της με 5-0 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, αλλά βοήθησε επίσης τον 34χρονο να γράψει ιστορία στην Πρέμιερ Λιγκ, καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης που σημείωσε δύο γκολ στα πρώτα 15 δευτερόλεπτα και σημείωσε ένα ξεχωριστό γκολ. Παιχνίδια. Το τελευταίο του βραβείο ήρθε το 2013 όταν σκόραρε για τη Σαουθάμπτον μετά από 13,68 δευτερόλεπτα στο Στάμφορντ Μπριτζ. Όπως θα έλεγε και ο Lightning McQueen: ka-chow!

Στατιστικά της εβδομάδας

Με το εναρκτήριο γκολ του στη νίκη 2-1 επί της Γουλβς το Σάββατο, η Άρσεναλ εντάχθηκε στον πολυπόθητο 100ο σύλλογο. Οι Gunners ξεκίνησαν καλά στο Emirates καθώς ο Bukayo Saka σκόραρε έξι λεπτά μετά το παιχνίδι. Ο εκπληκτικός τερματισμός του ήταν ο 100ος στόχος της Άρσεναλ για το 2023 – έγινε η πέμπτη ομάδα που έφτασε στο ορόσημο στα πέντε κορυφαία πρωταθλήματα της Ευρώπης. Στη λίστα είναι επίσης η Μάντσεστερ Σίτι (137), η Ρεάλ Μαδρίτης (119), η Μπάγερν Μονάχου (111) και η Μπάγερ Λεβερκούζεν (110). Το γκολ του Σάκα ήταν το 36ο του για τον σύλλογο στην Πρέμιερ Λιγκ, ξεπερνώντας τον πρώην σταρ της Άρσεναλ, Σεσκ Φάμπρεγας.

Το βραβείο «Δεν είμαι θυμωμένος, είμαι απογοητευμένος».

Ξέρεις αυτό το συναίσθημα. Είδες αυτό το βλέμμα. Δεν είναι τρελοί, απλά είναι απογοητευμένοι. Θα μπορούσατε να το δείτε στα μάτια του Πεπ Γκουαρδιόλα την Κυριακή. Παρά το γεγονός ότι σημείωσε το κρίσιμο τρίτο γκολ της Σίτι κόντρα στην Τότεναμ, ο Τζακ Γκρίλις έλαβε κίτρινη κάρτα επειδή έδιωξε άσκοπα την μπάλα μετά από ένα φάουλ, αποκλείοντάς τον από ένα παιχνίδι μεσοβδόμαδα με την Άστον Βίλα. Η τιμωρία του Grealish δημιουργεί πρόβλημα για τον Guardiola απέναντι στην τρομερή ομάδα Villa του Unai Emery: Ο Jérémy Doku τραυματίστηκε στην κλήρωση και είναι αμφισβητήσιμος για την Τετάρτη, που σημαίνει ότι ο Guardiola θα πρέπει να ανασυγκροτήσει την πρώτη γραμμή του χωρίς τις δύο πρώτες επιλογές του στα αριστερά.

Αλλά ο Grealish δεν ήταν μόνος. Ο Έρλινγκ Χάαλαντ ήταν λιγότερο απογοητευμένος και θυμωμένος με τον διαιτητή Σάιμον Χούπερ. Ο Χούπερ ήταν ένας από τους δράστες του μεγαλύτερου διαιτητικού χάους της σεζόν στο παιχνίδι της Τότεναμ με τη Λίβερπουλ. Αυτό ήταν μια συνέχεια του φιάσκο της πρώτης εβδομάδας μεταξύ της Γουλβς και της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η τριλογία του την Κυριακή ήταν η πιο πρόσφατη καταχώριση στη σειρά “Τι συμβαίνει με τους επίσημους”: αργά στο παιχνίδι, ο Χούπερ εκμεταλλεύτηκε πρώτα ένα φάουλ στον Χάαλαντ, πριν παίξει πίσω το παιχνίδι και χαρίσει ένα φάουλ παρά το τρέξιμο του Γκρίαλις μέσα από την πύλη ανεμπόδιστα. Ο Χάαλαντ εξοργίστηκε. Σε αντίθεση με τις περισσότερες εκθέσεις franchise, το Hooper τουλάχιστον κερδίζει πόντους για την πρωτοτυπία του.

Στόχος της εβδομάδας

Παρά τον σοβαρό ανταγωνισμό από τον Dwight McNeil και τον συμπαίκτη του Alexander-Arnold, ο Alexis Mac Allister παίρνει τη νίκη. Σκόραρε ένα γκολ με πύραυλο στη δραματική νίκη της Λίβερπουλ με 4-3 επί της Φούλαμ. Δεν ήταν τόσο εκθαμβωτικό όσο το θαυμαστό γκολ του Alejandro Garnacho την προηγούμενη εβδομάδα, αλλά η φινέτσα, ο έλεγχος και η δύναμη του χτυπήματός του εξασφάλισαν το έπαθλο αυτή την εβδομάδα.

Το βραβείο «Hero to Zero».

Δεν συμβαίνει συχνά ένας παίκτης να σκοράρει και στις δύο πλευρές του γηπέδου, πόσο μάλλον μέσα σε τρία λεπτά. Ο Son Heung-min σημείωσε το πρώτο γκολ για τους Spurs με την επίθεση της ομάδας έξι λεπτά μετά το παιχνίδι με τη Manchester City. Οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν στα δεξιά και ο Σον δεν έκανε λάθος από κοντά. Αν και το γκολ του έδωσε στην Τότεναμ ένα πλεονέκτημα από νωρίς έναντι των πρωταθλητών, η αγαλλίασή του δεν έμελλε να διαρκέσει πολύ. Τρία λεπτά αργότερα, το φάουλ της Σίτι ξέφυγε από την κνήμη του και πέρασε με σφύριγμα τον δικό της τερματοφύλακα Γκουλιέλμο Βικάριο. Ήταν το πρώτο του αυτογκόλ στην καριέρα του – ελπίζει να είναι και το τελευταίο του.

Ηρωική παράσταση της εβδομάδας

Σε ένα Σαββατοκύριακο γεμάτο σκαμπανεβάσματα, η νίκη της Έβερτον με 1-0 επί της Νότιγχαμ Φόρεστ γλίστρησε κάτω από τα ραντάρ. Η ομάδα του Sean Dyche κέρδισε την πρώτη της νίκη μετά την αφαίρεση 10 πόντων στην Premier League λόγω παραβίασης των κανόνων του Financial Fair Play. Είναι δύσκολο να μην το δεις αυτό ως την αρχή της ιστορίας της για τη Σταχτοπούτα. Για έναν σύλλογο που δίνει μεγάλη μάχη, η Έβερτον έπαιξε δυνατό, ανθεκτικό ποδόσφαιρο. Παρά τις πιθανότητες, η ομάδα συνήλθε και έδωσε μια σταθερή απόδοση 1-0, με τον McNeil να λαμβάνει ιδιαίτερους επαίνους για ένα εξαιρετικό γκολ. Έπρεπε να βάλουν λίγα περισσότερα γκολ από αυτά; Πιθανώς. Αλλά τώρα που η ελπίδα αναπτερώθηκε, θα μπορούσαν να είναι τα αουτσάιντερ έκπληξη της σεζόν.

Η διαμάχη της εβδομάδας για το VAR

Δεν περνάει ένα Σαββατοκύριακο στην Πρέμιερ Λιγκ χωρίς αμφισβητήσιμη κλήση VAR. Και αυτή την εβδομάδα μας κέρασαν μερικές αληθινές λιχουδιές. Παρά την πληθώρα των κλήσεων για να διαλέξετε, μια εκπληκτική στιγμή προς το τέλος του αγώνα Τσέλσι-Μπράιτον ήταν στην κορυφή της λίστας. Ενώ η Μπράιτον ήταν κάτω με 3-2, διατήρησε το μομέντουμ αφού σκόραρε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο πρόσωπο του Levi Colwill και αναπήδησε έξω από το γήπεδο πίσω από την εστία. Ο διαιτητής του VAR συμβούλεψε τον διαιτητή να ελέγξει το μόνιτορ εντός γηπέδου. Αρχικά δόθηκε πέναλτι για την Μπράιτον, αλλά η απόφαση ανατράπηκε και η Τσέλσι πήρε ένα drop ball. Ταραγμένος? Έτσι όλοι ήταν στο έδαφος. Η Μπράιτον έπρεπε να είχε κερδίσει ένα κόρνερ και είχε μια τελευταία ευκαιρία να βάλει τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή και να προσπαθήσει να ισοφαρίσει.