Ρέιντζερς 0 Μπενφίκα 1 (agg 2-3): Το κορόιδο του Ράφα Σίλβα διώχνει την ομάδα Ibrox εκτός Ευρώπης

By | March 14, 2024

Rangers-Mittelfeldspieler John Lundstram wird heute Abend im Europa-League-Spiel mit Benfica bei Ibrox angegriffen <i>(Εικόνα: PA)</i>” bad-src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/eUyJXf5se7ySey4OWCTEbQ–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTY0MA–/https://media.zenfs.com/scof1da838500000000 fb4f911ad8aa84″ src = “https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/eUyJXf5se7ySey4OWCTEbQ–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTY0MA–/https://media.zenfs.com/en/herald_315601888_3560008888_20000088 9 11ad8aa84″/></div>
</div>
</div>
<p><figcaption class=Ο μέσος της Ρέιντζερς, Τζον Λούντστραμ δέχεται επίθεση στον αποψινό αγώνα του Γιουρόπα Λιγκ με την Μπενφίκα στο Ίμπροξ. (Εικόνα: PA)

Η Ρέιντζερς πλήρωσε βαρύ τίμημα για την έλλειψη σκληρότητας στην επίθεση απόψε καθώς έχασε από την Μπενφίκα στον δεύτερο αγώνα της ισοβαθμίας των 16 του Europa League στο Ibrox και αποκλείστηκε από τη διοργάνωση.

Η ομάδα του Philippe Clement, που είχε φέρει ισοπαλία 2-2 στον πρώτο αγώνα στη Λισαβόνα την περασμένη εβδομάδα, έκανε αρκετά για να νικήσει την ομάδα του Roger Schmidt με αστέρια σε διάστημα 90 λεπτών και να προχωρήσει στα προημιτελικά.

Ωστόσο, δεν κατάφεραν να μετατρέψουν όλες τις ευκαιρίες που δημιούργησαν σε επίθεση και η πρωταθλήτρια Πορτογαλίας τους κατάφερε ένα τεράστιο χτύπημα στο 66ο λεπτό, όταν ο Ράφα Σίλβα σκόραρε στην απόσχιση.

Ήταν ένα σκληρό τέλος μιας ευρωεκλογικής εκστρατείας στην οποία είχαν ηγηθεί της ομάδας τους. Εδώ είναι πέντε σημεία συζήτησης από το οικτρά απογοητευτικό αποτέλεσμα.

Ξυπνητήρι

Η ώρα έναρξης αυτού του αγώνα στις 5.45 μ.μ. λόγω των δεσμεύσεων του ραδιοτηλεοπτικού φορέα της UEFA εξόργισε τους Ρέιντζερς και τους χιλιάδες οπαδούς τους.

Ωστόσο, αυτό δεν εμπόδισε το ξεπουλημένο πλήθος να ξεχυθεί στα τουρνικέ, δημιουργώντας μια δυνατή και θορυβώδη ατμόσφαιρα στο διάσημο παλιό γήπεδο Govan.

Στη γωνία μεταξύ της κερκίδας Broomloan και της κερκίδας Sandy Jardine υπήρχε ένας αξιοπρεπής αριθμός φιλοξενούμενων φιλάθλων – οι διοργανωτές του τουρνουά ορίζουν ότι η φιλοξενούμενη ομάδα πρέπει να λάβει το 5% του εισιτηρίου – και αυτό βοήθησε χωρίς τέλος.

Αλλά οι Bears σίγουρα στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων. Ο Nicolas Otamendi και οι συμπαίκτες του χτυπήθηκαν από θόρυβο καθώς έβγαιναν από το τούνελ.

Ο Φάμπιο Σίλβα τους έκανε νόημα να ανεβάσουν τα ντεσιμπέλ όταν ο τερματοφύλακας της Μπενφίκα, Ανατόλι Τρούμπιν, έστειλε το σουτ του Τομ Λόρενς άουτ σε κόρνερ. Αλλά πραγματικά δεν είχε καμία ανάγκη.

Στο πρώτο ημίχρονο ακούστηκε ένα λεπτό χειροκρότημα στη μνήμη του οπαδού που πέθανε στη Λισαβόνα την περασμένη εβδομάδα – και άφθονο χειροκρότημα από τους θεατές στο πάρκο.

Ο Ταβερνιέ και οι συμπαίκτες του έλεγχαν την κατοχή, αλλά δεν δημιούργησαν πολλές καθαρές ευκαιρίες στο τελευταίο τρίτο και ήταν σαφώς οι δύο καλύτερες ομάδες.

Όταν μια ομάδα κυριαρχεί τόσο πολύ και δεν καταφέρνει να σκοράρει, πάντα κινδυνεύει να πληρώσει το τίμημα και να δεχθεί γκολ στην αντεπίθεση. Αυτό ακριβώς συνέβη. Η Μπενφίκα έσπασε από το δικό της μισό, ο Σίλβα πήγε ένας εναντίον ενός με τον Τζακ Μπάτλαντ και κράτησε την ψυχραιμία του.

Ροκ συμπαγής Μπάτλαντ

Κανένας παίκτης της Ρέιντζερς δεν έχει εκπροσωπήσει την Αγγλία από τον θρυλικό Πολ Γκασκόιν το 1997.

Ωστόσο, ήταν κάτι σαν έκπληξη σήμερα όταν ο Μπάτλαντ έμεινε εκτός της εθνικής αποστολής του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ για φιλικά με τη Βραζιλία και το Βέλγιο αργότερα αυτόν τον μήνα.

Ο Τζόρνταν Πίκφορντ της Έβερτον είναι ο πρώτος τερματοφύλακας της χώρας του. Αλλά ούτε ο Sam Johnstone της Crystal Palace ούτε ο Aaron Ramsdale της Arsenal έχουν παίξει με την ίδια κανονικότητα ή συνέπεια όπως ο Butland αυτή τη σεζόν.

Ο 31χρονος, με εννέα συμμετοχές, έχει κάνει εξαιρετικές εμφανίσεις στο Γιουρόπα Λιγκ κόντρα σε Άρη Λεμεσού, Ρεάλ Μπέτις και Σπάρτα Πράγας τους τελευταίους μήνες.

Θα ήταν αποφασισμένος να ξανακάνει το ίδιο πράγμα απόψε και να δείξει στον Σάουθγκεϊτ τι του έλειπε αφού η ανάκλησή του στην Αγγλία δεν υλοποιήθηκε.

Ο Μπάτλαντ δοκιμάστηκε από νωρίς όταν ο Φρέντρικ Όρσνες δοκίμασε την τύχη του από απόσταση. Υπό κανονικές συνθήκες αυτό ήταν μια διάσωση. Όμως η ολισθηρή επιφάνεια το έκανε πρόκληση και κατάφερε καλά να κρατήσει το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο απέκρουσε το σουτ του Κάσπερ Τένγκστεντ και έστειλε μια προσπάθεια του Αλεξάντερ Μπαχ δίπλα στο δοκάρι.

Δεν μπορούσε να αλλάξει τον στόχο.

Τα πράγματα του Ράιτ

Η απώλεια τραυματισμού του Ντουζόν Στέρλινγκ, ο οποίος σημείωσε το πρώτο του γκολ στο ποδόσφαιρο της τρίτης ηλικίας στο Estadio da Luz την περασμένη εβδομάδα, ήταν τεράστιο πλήγμα για τον Κλέμεντ.

Ο Ross McCausland, ο οποίος επίσης υπέστη ένα χτύπημα στον προημιτελικό του Κυπέλλου Σκωτίας Gas Σκωτίας της Κυριακής επί της Hibernian στο Easter Road, δεν κρίθηκε κατάλληλος να ξεκινήσει.

Αυτό έδωσε στον Scott Wright μια απροσδόκητη ευκαιρία στα δεξιά.

Ο Σκωτσέζος για άλλη μια φορά δεν ήταν κανονικός για τη Ρέιντζερς αυτή τη σεζόν. Το μόνο ευρωπαϊκό παιχνίδι στο οποίο είχε ξεκινήσει από την έναρξη πριν από εκείνο το βράδυ ήταν η ήττα από τον Άρη στην Κύπρο τον Οκτώβριο. Ωστόσο, έχει μια πλούσια εμπειρία στην ήπειρο.

Ο Ράιτ βοήθησε τον σύλλογο του Ibrox να έρθει από πίσω για να κερδίσει τη RB Leipzig στους ημιτελικούς του Europa League πριν από δύο χρόνια μετά τον αποκλεισμό του Kemar Roofe.

Έκανε τον εαυτό του μπελάδες από το πρώτο σφύριγμα. Έκανε καλά που εκμεταλλεύτηκε τη μάρκα του Silva, μπήκε νωρίς στα 6 μέτρα και στη συνέχεια αναγκάζοντας τον Aursnes να κάνει κόρνερ. Συνέχισε αφού έλαβε ιατρική βοήθεια για ένα χτύπημα στο κεφάλι και πυροβόλησε πάνω από τη μπάρα μετά από μισή ώρα.

Έκανε εξαιρετική δουλειά που έκανε τον Cyriel Dessers να σουτάρει νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και ο επιθετικός ήταν άτυχος που η προσπάθειά του αποκρούστηκε άουτ από τον Aursnes. Καταχειροκροτήθηκε όταν αντικαταστάθηκε από τον Ραβίνο Ματόντο.

Κλινική Μπενφίκα

Ο προπονητής της Μπενφίκα, Σμιτ, βρίσκεται υπό πίεση αυτή τη στιγμή από τους οπαδούς, παρόλο που η ομάδα του βρίσκεται στη δεύτερη θέση του πίνακα της Primeira Liga, μόλις ένα βαθμό πίσω από την κορυφαία Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Η ήττα με 5-0 από την Πόρτο δεν πήγε καλά στους αετούς.

Ο Γερμανός έφερε τον Δανό επιθετικό Tengstedt για τον Βραζιλιάνο επιθετικό Leonardo στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και στη συνέχεια αντικατέστησε τον David Neres με τον Orkun Kokcu με την ελπίδα ότι αυτό θα έδινε στους άντρες του λίγη ζωή.

Πήραν προβάδισμα έναντι της σειράς του αγώνα με 24 λεπτά να απομένουν αφού ο έλεγχος του VAR αποκάλυψε ότι ο εξτρέμ Σίλβα δεν ήταν οφσάιντ.

Αν δεν ρισκάρεις

Ο Clement δεν ήταν ευχαριστημένος με τους τραυματισμούς με τους οποίους ταλαιπωρήθηκε από τότε που έφτασε στη Γλασκώβη και απόψε ήταν εύκολο να καταλάβουμε γιατί. Οι Ρέιντζερς είχαν εξαιρετική απόδοση σε όλη τη διάρκεια. Ωστόσο, τους έλειπε η διείσδυση στην επίθεση.

Θα ήταν διαφορετικά αν έπαιζαν ο Oscar Cortes, ο Danilo, ο Abdallah Sima ή ο Sterling; Ο Matondo ανέλαβε τον Wright, ο Todd Cantwell πέρασε τον Lawrence και ο Roofe αντικατέστησε τον Dessers στα τελευταία στάδια. Αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν τη διαφορά.

Ήταν μόλις η τρίτη ήττα που γνώρισε ο Βέλγος προπονητής τους στη Σκωτία.