ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΓΩΝΑ: Οι Wanderers φτάνουν στο Wembley μετά από ένα τρομερό παιχνίδι κόντρα στην Barnsley

By | May 7, 2024

Aaron Collins von den Bolton Wanderers feiert das erste Tor seiner Mannschaft <i>(Εικόνα: Camerasport)</i>” bad-src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/aMcS5g4k8o.SxH1wmVv8bw–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTY0MA–/https://media.zenfthe_15000 365e698aad25aa37e8 ” src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/aMcS5g4k8o.SxH1wmVv8bw–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTY0MA–/https://media.zenfs. 65e698aad25aa37e8″/ ></div>
</div>
</div>
<p><figcaption class=Ο Aaron Collins της Bolton Wanderers πανηγυρίζει το πρώτο γκολ της ομάδας του (Εικόνα: Camerasport)

Οι WANDERERS κατευθύνονται στο Wembley μετά από μια δραματική βραδιά κόντρα στην Barnsley.

Οι άντρες του Ian Evatt απέχουν πλέον μόλις 90 λεπτά από το πρωτάθλημα, αλλά φυσικά δεν το έχουν διευκολύνει.

Με το σκορ 2-1 στο ημίχρονο και 5-2 συνολικά, φαινόταν ελάχιστες πιθανότητες αναβίωσης των Tykes.

Ο Aaron Collins και ο Eoin Toal είχαν ακυρώσει το πρώτο παιχνίδι του Sam Cosgrove και για άλλη μια φορά τα πράγματα έδειχναν να πηγαίνουν καλά για τους White. Αλλά το δεύτερο 45λεπτο αποδείχτηκε μια άσκηση βασανιστηρίων για τους πολύπαθους οπαδούς της Μπόλτον, οι οποίοι ήταν απλά υπέροχοι από την αρχή μέχρι το τέλος.

Ο Κόσγκροουβ σκόραρε ξανά, ο Άνταμ Φίλιπς έφερε τον Μπάρνσλι πίσω στο ένα γκολ. Οι τελευταίες στιγμές ήταν τόσο τεταμένες όσο οτιδήποτε έχει δει αυτό το γήπεδο στο παρελθόν.

Αλλά οι χαρούμενες σκηνές στο τελευταίο σφύριγμα έδειξαν τι ακριβώς σημαίνει αυτό για έναν σύλλογο που τώρα όχι μόνο είναι σε αναρρόφηση αλλά σχεδόν επανέρχεται σε πλήρη υγεία.

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι Wanderers έμειναν με την ίδια αρχική ενδεκάδα όπως στο πρώτο παιχνίδι, ενώ ο Barnsley επανέφερε τον Sam Cosgrove στην αρχική ενδεκάδα στη θέση του κορυφαίου σκόρερ τους Devante Cole.

Πολλά έχουν ειπωθεί και γραφτεί για το παρελθόν του πρώην επιθετικού της Γουίγκαν στην Μπόλτον και συγκεκριμένα στην Τοάλ, αλλά δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι κακός πελάτης και δεν ήταν έκπληξη το γεγονός ότι ήταν αυτός που έπαιξε στο 36ο λεπτό, ο In παρείχε ένα συγκίνηση.

Σε εκείνο το σημείο οι Wanderers ήταν η καλύτερη ομάδα. Ακυρώθηκε γκολ για τον Κόλινς, αφού ο Μαέλ ντε Γεβίνι στριμώχτηκε μπροστά από το δικό του τέρμα και έχασε την μπάλα από τον Ουαλό, ο οποίος έκανε ένα σουτ πέρα ​​από τον Λίαμ Ρόμπερτς. Ο διαιτητής Όλιβερ Λάνγκφορντ ήταν της γνώμης ότι ήταν φάουλ.

Το πέναλτι του Κόσγκροουβ απορρίφθηκε όταν κατέβηκε στη γωνία της περιοχής του πέναλτι, αφού ο Νέιθαν Μπάξτερ έτρεξε στο τέλος της περιοχής του για να φέρει τη μπάλα σε ασφάλεια. Και εδώ ο διαιτητής Λάνγκφορντ έμεινε ασυγκίνητος.

Ο Μπάρνσλι είχε μικρή ανταπόκριση στην κίνηση του Κόλινς και 17 λεπτά αργότερα ο Ρόμπερτς χρειάστηκε μια πλήρης απόκρουση για να αποφύγει ένα σουτ προς το τέρμα, αφού νίκησε τον Κόρεϊ Ο’Κιφ.

Στη συνέχεια, ο De Gevigney έκανε μια ριψοκίνδυνη επίθεση στον Collins λίγο πριν το γκολ, η οποία οδήγησε σε άλλο ένα δυνατό πέναλτι από το κοινό των γηπεδούχων. Πείτε ό,τι θέλετε για τον διαιτητή Λάνγκφορντ, δεν ήθελε να επηρεαστεί από τον θόρυβο.

Οι Wanderers έκαναν τις περισσότερες ερωτήσεις, αλλά η ανάγκη του Barnsley ήταν μεγάλη και όταν το εκτός έδρας τελικά γέμισε μέχρι το τέλος, οι οπαδοί που είχαν κολλήσει στον αυτοκινητόδρομο έφτασαν ακριβώς στην ώρα τους για να δουν τις ελπίδες τους να τρεμοπαίζουν για λίγο.

Αφού δυσκολεύτηκε να απομακρύνει μια μακρινή βολή, ο Bolton παγιδεύτηκε και μια υπέροχη σέντρα του John McAtee έδωσε στον Cosgrove την ευκαιρία να γκρεμίσει δύο αμυντικούς και να αναγκάσει τη μπάλα στα δίχτυα, πυροδοτώντας σκηνές χαράς σε όλο το Yorkshire.

Τα λίγα λεπτά που ακολούθησαν ήταν τα πιο νευρικά της βραδιάς. Ο Σάντος είχε κακή επαφή με την μπάλα και κάποιες πάσες στράβωσαν. Η ανάλυση έχει δοκιμαστεί.

Αλλά μετά μια στιγμή καθαρής τάξης από τον Κόλινς που έδειξε ακριβώς γιατί ο σύλλογος είχε καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια για να τον πάρει τον Ιανουάριο. Μπήκε λίγα βήματα από τα αριστερά και σούταρε με το δεξί του πόδι στην κάτω γωνία για να νικήσει τον Ρόμπερτς. και η ένταση εκτονώθηκε.

Ο πανηγυρισμός μόλις είχε σβήσει όταν ο Κόλινς έσπρωξε για άλλη μια φορά το δρόμο του προς το γκολ, αυτή τη φορά με τη βοήθεια μιας εξαιρετικής πάσας του Τσαρλς. Προσπέρασε τον Ρόμπερτς, αλλά απέτυχε να σουτάρει την πρώτη φορά, αλλά τελικά κρατήθηκε έξω στα πόδια του δοκάρι από ένα γενναίο μπλοκ από τον Τζόρνταν Ουίλιαμς.

Οι πεζοπόροι δεν είχαν τελειώσει ακόμα. Από τη γωνία, ο Τοάλ υψώθηκε πάνω από όλους, σκορπώντας μια κεφαλιά στο τέρμα και αναστατώνοντας το γήπεδο για άλλη μια φορά.

Κλείστε τα μάτια σας και θα μπορούσε κάλλιστα να ήταν ο Ελ Χάτζι Ντιούφ που σκόραρε εναντίον της Ατλέτικο Μαδρίτης. Ονομάστε το Reebok, Macron, UniBol ή Toughsheet, δεν υπάρχει τίποτα παρόμοιο σε μια νύχτα όπως αυτή.

Θα κατάφερνε η Μπάρνσλι να βελτιώσει το παιχνίδι της στο δεύτερο ημίχρονο; Λοιπόν, κανείς δεν είπε στον Λούκα Κόνελ ότι το ματς ήταν νεκρό. Ο πρώην νεαρός της Μπόλτον παραμένει ένα εύσημα στην ακαδημία και ένας παίκτης που πρέπει οπωσδήποτε να παίξει σε υψηλότερο επίπεδο.

Ήταν ο 23χρονος που πυροβόλησε λίγο πριν από τη θέση του Μπάξτερ λίγα λεπτά μετά την επανεκκίνηση για να υπενθυμίσει στους Wanderers ότι, παρά την ατμόσφαιρα του πάρτι, υπήρχαν ακόμη πολλά να γίνουν.

Ο Τόμασον θα μπορούσε κάλλιστα να πληρώσει τον αγώνα όταν έσπασε λίγο πριν την ώρα και έψαξε ανιδιοτελώς για μια κόντρα πάσα στον Τσαρλς, ο οποίος έκανε το σουτ του μόλις άουτ.

Η υπερβολική αυτοπεποίθηση αισθάνθηκε εξίσου επικίνδυνη σε αυτό το σημείο – και αυτό μπορεί να εισχωρούσε για τον Σάντος όταν, στα 25 λεπτά για τη λήξη, έκανε ένα κακό άγγιγμα ακριβώς έξω από την περιοχή του πέναλτι και η μπάλα τελικά βρήκε τον δρόμο της μέσα από τον Κόσγκροουβ και αντικατέστησε τον Κόουλ στον Άνταμ. Phillips, του οποίου το σουτ στη συνέχεια αναπήδησε από τον αρχηγό των Whites και πέρασε από τον Baxter και στα δίχτυα.

Όπως και στο πρώτο σκέλος, η έλλειψη συγκέντρωσης δημιούργησε ένα ελαφρύ ερωτηματικό για το τι θα έπρεπε να ήταν δεδομένο.

Με 15 λεπτά να απομένουν και τον Kyle Dempsey να περιμένει να έρθει, οι Wanderers έπεσαν πίσω στη βραδιά. Ο Maghoma είχε πλησιάσει το γκολ λίγες στιγμές νωρίτερα με δύο συμπαίκτες του, αλλά στη συνέχεια έχασε τον έλεγχο, ο Barnsley άλλαξε το παιχνίδι και ο αναπληρωματικός Conor Grant έδωσε μια υπέροχη σέντρα για τον Cosgrove, ο οποίος έκανε το δεύτερο γκολ του.

Ακολούθησε άλλη μια στιγμή καρδιάς με στόμα, καθώς ο O’Keefe εκτέλεσε ένα επικίνδυνο φάουλ ακριβώς απέναντι από τη μεγάλη περιοχή, ο Cosgrove όρμησε πάνω του και ο De Gevigney απέτυχε να κατευθύνει το σουτ του άουτ.

Εννέα λεπτά απομένουν, ο Κόουλ προσπέρασε τον Σίχαν στα αριστερά και πέταξε άλλη μια επικίνδυνη μπάλα στο τέρμα – αυτή τη φορά ο Κόσγκροουβ δεν μπόρεσε να το ελέγξει. Σε αυτό το σημείο, τα δευτερόλεπτα που περνούσαν στις μεγάλες οθόνες άρχισαν να μειώνονται.

Πέντε λεπτά τραυματισμού αντιμετωπίστηκαν με ένα δυνατό βρυχηθμό. Όταν οι παίκτες χρειάζονταν μια επιπλέον ώθηση ενέργειας για το τελευταίο τους έργο της βραδιάς, ήταν εκεί.

Θα μπορούσε ο Barnsley να πάει ξανά; Νομίζω ότι όλοι ξέραμε την απάντηση.

Ο Ουίλιαμς βρήκε με κάποιο τρόπο χώρο για να κάνει ένα σουτ προς το τέρμα που πέρασε δίπλα από ένα πόδι της Μπόλτον και έφτασε σε απόσταση λίγων εκατοστών από το δοκάρι.

Οι μεγάλοι άνδρες και γυναίκες απλά δεν μπορούσαν να κοιτάξουν.

Καθώς τα λεπτά έγιναν τελικά δευτερόλεπτα, μια καθαρή κεφαλιά του Σάντος πανηγυρίστηκε ως γκολ, όπως και η πλάγια βολή του παλιού παίκτη Cameron Jerome, πλέον εκτός πάγκου.

Και μετά το σφύριγμα. Que sera, sera, θα πάμε πραγματικά στο Wembley.