Οι Μπλε σκοράρουν αργά την ισοφάριση σε ένα θρίλερ οκτώ τερμάτων με τον Ντάρτφορντ

By | April 24, 2024

Anteil an der Beute – für Southend United <i>(Εικόνα: ROB CRAVEN)</i>“bad-src=”https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/EY8dE5DdxYNaffcuNF5Byw–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTY0MA–/https://media.zenfs.com_53417e/ 8 0784f919” src = “https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/EY8dE5DdxYNaffcuNF5Byw–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPTY0MA–/https://media.zenfs.com/en/echo_974e67e 0784f9 19″/></div>
</div>
</div>
<p><figcaption class=Μερίδιο από τα λάφυρα – για τη Σάουθεντ Γιουνάιτεντ (Εικόνα: ROB CRAVEN)

Το πέναλτι της τελευταίας στιγμής του BEAU MacDonald έδωσε στη Southend United ένα μερίδιο από τα λάφυρα σε έναν διασκεδαστικό αγώνα της National League Under 19 Alliance South Division εναντίον του Dartford στο Roots Hall.

Ο ΜακΝτόναλντ έδειξε ψυχραιμία καθώς επέστρεψε στην ομάδα ως αλλαγή μετά από τραυματισμό στην πλάτη, αφού ο πρωταθλητής του πρωταθλήματος Ντάρτφορντ ξεπέρασε το έλλειμμα 2-0, 3-2 και προηγήθηκε με 4-3 με 11 λεπτά να απομένουν.

Ο Mikey Faulkner είχε δώσει το προβάδισμα στους Blues μετά από μόλις 12 λεπτά και ο Obi Okafor διπλασίασε το προβάδισμα στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου πριν ο Louie Atkins ισοφαρίσει γρήγορα το προβάδισμα.

Ο Ashton Day ισοφάρισε νωρίς στη δεύτερη περίοδο, αλλά ο George Pulham αποκατέστησε γρήγορα το προβάδισμα πριν ο Atkins σκοράρει ένα δευτερόλεπτο για να ισοφαρίσει ξανά και ο Olly Box έδωσε το προβάδισμα στους Darts, αλλά οι φιλοξενούμενοι απέτυχαν την κρίσιμη στιγμή.

Και ο προπονητής των Μπλε Ντάνι Χιθ ήταν ενθουσιασμένος με την απόδοση.

«Ήταν μια ευχάριστη εμφάνιση απέναντι σε μια ομάδα που κέρδισε το πρωτάθλημα», είπε ο Χιθ.

«Δείξαμε κατά καιρούς ότι ήμασταν καλύτεροι από αυτούς εκείνη την ημέρα και γενικά σίγουρα δείξαμε ότι ήμασταν εξίσου καλοί με αυτούς».

«Είναι ένα κομπλιμέντο για τα αγόρια γιατί δείχνει πόσο μακριά έχουν φτάσει ως ομάδα αυτή τη σεζόν και πόσο έχουν βελτιωθεί».

Δεν άργησε η Σάουθεντ να βρει τον σωστό τόνο καθώς ο Πούλαμ και ο Φόκνερ έστησαν τον Τάιρις Σιμπάντα για ένα σουτ 20 γιάρδων στο τρίτο λεπτό, το οποίο ο Ρις Χομπς απέκρουσε στο γκολ του Ντάρτφορντ.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι άξιζαν τον τίτλο με 17 νίκες από τους πρώτους 23 αγώνες, όταν ο Μποξ βρήκε τον Τζέιντεν Μπούλτον στην επικάλυψη και η σέντρα του εκτοξεύτηκε άουτ από τον Άτκινς από κοντά στο έκτο λεπτό.

Ο Άτκινς κέρδισε την μπάλα από την αρχή και σούταρε άουτ με το αριστερό του πόδι πριν ο αμυντικός Τζορτζ Γουάιτφιλντ κουνήσει ένα φάουλ της πυγμαχίας μετά από 11 λεπτά.

Ωστόσο, η αυξανόμενη αυτοπεποίθηση της ομάδας των Μπλε ήταν εμφανής μόλις 60 δευτερόλεπτα αργότερα, όταν ο Φόκνερ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Ο πλέι μέικερ άρπαξε μια μακριά μπάλα και πήρε την μπάλα με ευκολία, γύρισε τον τερματοφύλακα Χομπς και σούταρε στα αφύλακτα δίχτυα.

Στο άλλο άκρο, ο Box είδε τον Louie Earley με κεφαλιά άλλο ένα φάουλ έξω από το τέρμα και λίγο αργότερα το σφοδρό σουτ του Blu Husthwaite ακυρώθηκε, αλλά οι Shrimpers ήταν περισσότερο από ικανοί να συμβαδίσουν με τους αντιπάλους τους μπροστά και ο Faulkner πίεσε τον Sibanda. ελεύθερο γύρω από το αριστερό δοκάρι καθώς ο Χομπς σούταρε.

Λίγες στιγμές αργότερα η Σάουθεντ ήταν ασταμάτητη καθώς οι γηπεδούχοι διπλασίασαν το προβάδισμά τους.

Το μακρινό λάκτισμα του Luke Cerullo με το τέρμα έπεσε στο μονοπάτι του Okafor από τον Ellis Lawson και αυτός έφυγε με σπριντ μακριά από την άμυνα του Dartford πριν περάσει τη μπάλα πάνω από τον Hobbs και κυλήσει μακριά πανηγυρίζοντας.

Οι Darts απάντησαν μέσα σε ένα λεπτό και μείωσαν αμέσως στο μισό το έλλειμμά τους μέσω του Atkins, ο οποίος δέχθηκε τη μπάλα στην αριστερή πλευρά του πέναλτι και έστειλε ένα αριστερό τελείωμα κάτω από τον Cerullo και στο τέρμα στη βάση του δεξιού δοκάρι.

Οι Μπλε παραλίγο να αποκαταστήσουν το προβάδισμά τους με δύο γκολ στο 27ο λεπτό, αφού ο Φώκνερ εντόπισε το σερί του Λόουσον και έστειλε ένα επιθετικό σουτ στο αριστερό δοκάρι, ενώ η μπάλα του Τζέικ Χιούετ απελευθέρωσε τον Πούλαμ για ένα σουτ με το αριστερό που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Και οι δύο ομάδες συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες και ένα φάουλ στον Σιμπάντα είχε ως αποτέλεσμα το φάουλ του Μπλέικ να αποκρούσει ο Χομπς, πριν ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων βούτηξε γενναία στα πόδια του ίδιου παίκτη στο 33ο λεπτό για να τον εμποδίσει να στείλει μετρημένη πάσα. Φώκνερ.

Στο άλλο άκρο, ο Cerullo απέκρουσε τον Jeremiah Pinder πριν μπλοκάρει έξοχα μια χαμηλή προσπάθεια του Atkins μακριά από το γκολ.

Το ημίχρονο τελείωσε με τη Σάουθεντ στην κορυφή καθώς ο Shehu έστησε για πρώτη φορά τον Pulham για ένα άγριο σουτ 25 γιάρδων που στάλθηκε πάνω από το γκολ πριν χτυπήσει τον Faulkner με την επόμενη πάσα του, πνίγοντας τη μπάλα στα πόδια του καθώς έμπαινε στην περιοχή του πέναλτι.

Οι Μπλε άρχισαν να δουλέψουν νωρίς στη δεύτερη περίοδο, όταν ο Φόκνερ και ο Οκαφόρ συνδυάστηκαν για να δημιουργήσουν μια προσπάθεια 15 γιάρδων από τον Μπλέικ, αλλά αυτή στάλθηκε πάνω από το γκολ.

Αλλά υπέστησαν μια οπισθοδρόμηση όταν ο Ντάρτφορντ ισοφάρισε στο 49ο λεπτό, καθώς η αριστερή γωνία του Μποξ ήταν ακατάσχετη από τον Σερούλο και ο αναπληρωματικός Ντέι μετατράπηκε από τα έξι μέτρα.

Ο Σερούλο κατάφερε να αποκρούσει το χτύπημα της μπάλας λίγα λεπτά αργότερα, επιτρέποντας στη Σάουθεντ να προηγηθεί ξανά στο 53ο λεπτό.

Μια σαρωτική κίνηση στα αριστερά έληξε με τον Λόουσον να στέλνει τη μπάλα στον Πούλαμ από τα οκτώ γιάρδες, ο οποίος με ψύχραιμο πλάγιο πέρασε τον Χομπς.

Ο Heath έστειλε τον Piers Hatcliff και τον Jack Stone για τους Lawson και Blake 10 λεπτά αργότερα για να κρατήσει τους Blues στην κορυφή, αν και ο Box γύρισε από τα 25 γιάρδα αμέσως μετά.

Στη συνέχεια, με 13 λεπτά να απομένουν, ο Ντάρτφορντ ισοφάρισε ξανά όταν ο Μποξ έπαιξε από τα αριστερά στη μέση για τον Άτκινς να βάλει την μπάλα από κοντά.

Δύο λεπτά αργότερα η Σάουθεντ βρέθηκε πίσω για πρώτη φορά στο παιχνίδι.

Ο Σερούλο ξεπέρασε και κατέβασε τον Ντέι έξω από την περιοχή του πέναλτι και οι Μπλε τιμωρήθηκαν με τον πιο σκληρό τρόπο όταν ο εξαιρετικός πυγμάχος έστειλε ένα φάουλ στην αριστερή γωνία του φιλέ.

Ο Heath έκανε περαιτέρω αλλαγές, αφήνοντας τον πάγκο άδειο παρουσιάζοντας τους Louis Bragg, Joshua Jackson και MacDonald, και η επιμονή του Southend απέδωσε καρπούς στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, όταν ο Sibanda Day δέχθηκε τη μικρή γωνία του Faulkner και έπεσε στο έδαφος και έπεσε.

Ο ΜακΝτόναλντ ανέλαβε την ευθύνη για το πέναλτι και το μετέτρεψε για να διαμορφώσει το τελικό 4-4.

Όταν ο Στόουν αποβλήθηκε από τον Χομπς δύο λεπτά αργότερα, οι Μπλε φώναξαν για άλλο ένα πέναλτι και παρόλο που αυτές οι εκκλήσεις απορρίφθηκαν, ο επιθετικός είχε την ευκαιρία να κερδίσει μια δραματική νίκη στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν κατέβασε ο Χάτκλιφ έβαλε την μπάλα μπροστά. , αλλά έχασε το γκολ και οι δύο ομάδες έπρεπε να αρκεστούν στην ισοπαλία.

Southend United U19: Cerullo, Huet (Bragg 80), Lawson (Hatcliff 63), Shehu (Jackson 86), Molefi, Shobowale, Pulham, Blake (Stone 63), Okafor (MacDonald 80), Faulkner, Sibanda.